Czosnek był używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych. Działanie przeciwpasożytnicze świeżego czosnku było znane już w Starożytności. W średniowieczu czosnek stanowił podstawę leczenia przeciwepidemicznego. Już dawno stwierdzono, że czosnek hamuje rozwój bakterii i grzybów. Często był stosowany w chorobach płuc, górnych dróg oddechowych, zakażeniach przewodu pokarmowego i skóry.
10 najważniejszych właściwości czosnku, warto je znać !
Czosnek ( Allium sativum L.) był używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych. Działanie przeciwpasożytnicze świeżego czosnku było znane już w Starożytności. Wyryte tablice, odkryte na piramidzie w Gizeh liczą sobie 4500 lat. wg nich, przy budowie niewolnicy otrzymywali czosnek, aby „mieli serce i odwagę” do pracy oraz by byli „strzeżeni przed chorobami”. W Egipcie sok z czosnku był stosowany do pozbycia się robaków i tasiemca z przewodu pokarmowego. Arabowie wykorzystywali go do leczenia ran i owrzodzeń. W średniowieczu czosnek stanowił podstawę leczenia przeciwepidemicznego.
Już dawno stwierdzono, że czosnek hamuje rozwój bakterii i grzybów. Często był stosowany w chorobach płuc, górnych dróg oddechowych, zakażeniach przewodu pokarmowego i skóry.
- Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym. Związek ten wyizolowali w 1944 r. Cavallito i Bailey. Warto też wiedzieć, że allicyna ma postać lotną i najwięcej tego organicznego związku znajduje się w świeżo zebranym czosnku.
- Przeprowadzone badania wskazują na dużą aktywność przeciwdrobnoustrojową czosnku. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, antymiażdżycowo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Naukowcy porównali moc allicyny do penicyliny i okazało się, że stosunek jest 1:15, czyli 1 mg allicyny ma moc działania 15 mg penicyliny!
- Główną zaletą czosnku jest jego wpływ na utrzymanie równowagi mikrobiologicznej jelit. Czosnek dzięki swoim właściwościom odbudowuje zniszczoną florę bakteryjną w jelitach po przebytych kuracjach antybiotykowych.
- Wspomaga układ odpornościowy i oddechowy, wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz podwyższa ogólną sprawność, zarówno fizyczną jak i psychiczną.
- Wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.
- Czosnek wykazuje silne działanie oczyszczające krew z produktów przemiany materii.
- Posiada właściwości antyoksydacyjne, pomaga zapobiec chorobie nowotworowej, liczne badania sugerują, że czosnek blokuje przemiany komórek mogące prowadzić do nowotworu, i wręcz może niszczyć komórki rakowe.
- Czosnek ma również pozytywny wpływ na metabolizm węglowodanów, zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
- Spowalnia procesy starzenia, poprawia funkcjonowanie mózgu w starszym wieku ochraniając neurony.
- Czosnek może być stosowany przez dzieci, dorosłych oraz osoby starsze, jednak większość osób rezygnuje z jego spożycia, ponieważ kojarzy się z niezbyt przyjemnym zapachem. Warto jednak przełamać się i wprowadzić czosnek do swojego jadłospisu ewentualnie można korzystać ze sprawdzonych suplementów diety zawierających olejek z czosnku.
Proszę napiszcie w komentarzu czy stosujecie i jak stosujecie czosnek :)
Więcej o czosnku napisałam w poście Czosnek - naturalny antybiotyk!
Przepis na czosnek kiszony - eliksir zdrowia - znajdziesz tutaj
Jeśli nie lubisz lub nie możesz jeść czosnku pomyśl o preparatach z czosnku
Przepis na czosnek kiszony - eliksir zdrowia - znajdziesz tutaj
Jeśli nie lubisz lub nie możesz jeść czosnku pomyśl o preparatach z czosnku
COMMENTS