Szafran najdroższa przyprawa świata | WikiRose blog

Szafran najdroższa przyprawa świata

Szafran zawiera ponadto ponad 150 aromatycznych związków lotnych. Główne składniki czynne to krocetyna i jej pochodne, zeaksantyna, likopen, α- i β-karoten – pomarańczowe barwniki należące do karotenoidów. Dodatkowo w skład surowca wchodzą żółty barwnik krocyna, gorzka pikrokrocyna, karotenoidy, witaminy B1 i B2, pektyny, śluzy, tłuszcze i cukry. Wyciągi z szafranu wykazują właściwości spazmolityczne, hipotensyjne oraz obniżają stężenie cholesterolu we krwi.

Szafran, krokus (Crocus L.) od wieków jest hodowany i wykorzystywany jako część składowa przypraw, kosmetyków i pigmentów koloryzujących. Szafran to także surowiec leczniczy, który w krajach jego pochodzenia jest uważany za panaceum na wiele dolegliwości. Po dzień dzisiejszy wysuszone znamiona słupków szafranu stanowią najdroższą i najszlachetniejszą przyprawę świata. Wysoki koszt szafranu jest spowodowany koniecznością ręcznego zbioru dużych ilości drobnych słupków kwiatowych, jedynej części tej rośliny o wymaganym smaku i zapachu. Potrzeba więc wielkiej liczby kwiatów, aby zebrać handlowe ilości szafranu.

Jako lekarstwo szafran był wykorzystywany w leczeniu wielu chorób, takich jak rozstrój żołądka, zaraza morowa czy czarna ospa. Starożytni Persowie i Egipcjanie używali szafranu jako afrodyzjaku, antidotum przeciwko truciznom, poprawiające nastrój, środka pobudzającego układ trawienny, leczącego dyzenterię oraz odrę. W średniowieczu był wykorzystywany do leczenia infekcji dróg oddechowych, szkarlatyny, raka, astmy czy hipoksji, w leczeniu chorób krwiobiegu, bezsenności, chorób serca, problemów żołądkowych i artretyzmu. Natomiast w dawnej Polsce stosowano go do nadawania ładnej, intensywnie żółtej barwy wypiekom, zwłaszcza wielkanocnym mazurkom, dodawano go także do mięs i sosów. Szafran był również używany do farbowania włókien i wyrobu produktów tekstylnych, z których wiele ma znaczenie liturgiczne i obrzędowe. 

szafran - krokus - przyprawa
Zdjęcie posta -  Szafran: Pamiątka z pobytu na Teneryfie,
 gdzie zakupiłam sporą porcję tej niezwykłej przyprawy :)

Surowcem leczniczym są czerwone znamiona słupka występujące na żółtej nitce słupka kwiatów krokusa uprawnego (Crocus sativus L.) o specyficznej woni i gorzkim smaku. W znamieniu słupka rośliny znajduje się olejek eteryczny, którego podstawowy związek czynny stanowi safranol o działaniu antydepresyjnym. Działanie antydepresyjne szafranu polega na zwiększeniu stężenia serotoniny i dopaminy w ośrodkowym układzie nerwowym, co powoduje poprawę nastroju. Działanie safranalu jest mocą zbliżone do syntetycznych antydepresantów.

Wstępne badania sugerują, że karotenoidy zawarte w szafranie mają działanie antyrakowe, antymutageniczne, immunomodulacyjne, wykrztuśne, przeciwdrgawkowe, antybakteryjne i przeciwutleniające. W kosmetologii  ze względu na działanie antyoksydacyjne szafran jest stosowany w preparatach odmładzających ze względu na właściwości przeciwzapalne i ściągające skórę. Wyciągi z szafranu wykazują właściwości spazmolityczne, hipotensyjne oraz obniżają stężenie cholesterolu we krwi. 

Główne składniki czynne to krocetyna i jej pochodne, zeaksantyna, likopen, α- i β-karoten – pomarańczowe barwniki należące do karotenoidów. Dodatkowo w skład surowca wchodzą ponad 150 aromatycznych związków lotnych,  żółty barwnik krocyna, gorzka pikrokrocyna, witaminy B1 i B2, pektyny, śluzy, tłuszcze i cukry.
Obraz: wikipedia

W czasach współczesnych szafran jest szeroko wykorzystywany w kuchni europejskiej, północno-afrykańskiej i azjatyckiej. Zapach szafranu jest opisywany jako podobny do miodu z nutą siana i metalicznym posmakiem, zaś smak sienny z nutą cierpkości. Szafran również powoduje pomarańczowe odbarwienie potraw do których jest dodawany, z tego powodu jest używany w wypiekach, produkcji sera i wyrobów cukierniczych, curry, alkoholach, potrawach mięsnych oraz zupach. Szafran jest wykorzystywany w Iranie, Hiszpanii oraz Indiach jako przyprawa do ryżu. Ryż szafranowy jest wykorzystywany w wielu kuchniach narodowych, między innymi w hiszpańskiej paelli. Jest także wykorzystywany we włoskim risotto, czy szwedzkich i kornwalijskich bułeczkach szafranowych. Kuchnia indyjska wykorzystuje szafran do dań typu biriani, składających się z doprawionego ryżu i warzyw. Irańczycy stosują szafran w swojej potrawie narodowej Kebab Chelow.

Szafran występuje jako przyprawa w dwóch formach, w postaci całych suszonych znamion słupków i w formie sproszkowanej. Sproszkowane znamiona słupków stanowią najdroższą przyprawę świata. Wynika to z ręcznego i pracochłonnego sposobu pozyskiwania drobnych słupków kwiatowych. Na zebranie 1 kg znamion potrzeba 150 tys. kwiatów i czterdzieści godzin pracy. Dodatkowym problemem jest jednoczesne kwitnienie roślin i fakt, że mija ono bardzo szybko. Przy zbiorze szafranu tysiące osób zajmujące się uprawą szafranu muszą pracować na zmiany przez okres od tygodnia do dwóch, zarówno w dzień jak i w nocy. Po oddzieleniu znamiona muszą być natychmiast wysuszone, aby zapobiec rozkładowi i pleśni, niszczących wartość produktu. Tradycyjną metodą suszenia jest rozłożenie świeżych znamion na delikatnych siatkach, które są później umiejscowione ponad małym ogniem węglowym lub drzewnym, albo w specjalnych pomieszczeniach przypominających piekarnik, w temperaturze około 30-35 °C na 10-12 godzin. Następnie wysuszona przyprawa jest zamykana w szczelnych szklanych pojemnikach. Całkowita światowa produkcja wynosi około 300 ton, wliczając zarówno suszone znamiona szafranu jak i ich formę sproszkowaną. 
Obraz: wikipedia

Szafranu nie trzeba jednak dużo, wystarczy zaledwie parę znamion do celów kulinarnych, aby nadać potrawie odpowiedni smak i aromat oraz barwę (w kilogramie znajduje się od 150 tys. do 250 tys. znamion). 

Należy też pamiętać, że szafran podawany w zbyt wysokiej dawce (powyżej 1,0 g) można przedawkować i wówczas staje się niebezpieczny. Może wywołać objawy zatrucia, do których należą dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego zawroty głowy i oszołomienie.  Szafran nie mogą stosować kobiety w ciąży bez konsultacji z lekarzem i dzieci. 

Warto też wiedzieć, że dostępny na rynku szafran występujący w formie całych suszonych znamion słupków jest często mieszany z pręcikami, by uzyskać większą wagę. Żółte znamiona nie mają zastosowania kulinarnego, ale dodają wciąż charakterystycznego żółtego koloru potrawie. Sproszkowany szafran powinien mieć raczej kolor czerwono-pomarańczowy niż żółtawy.

Pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego
Eluszka

Źródła:
http://www.ptfarm.pl/pub/File/FP/1_2009/4a%20cynamonowce.pdf 
http://www.gorczanskipark.pl/UserFiles/Przyroda%20gorcza%C5%84skich%20polan_internet.pdf 
http://psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_3_2015/435Muszynska_PsychiatrPol2015v49i3.pdf 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zastosowanie_szafranu 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szafran 

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iherb,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,poradnik,1,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,ua,1,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,Посібник,1,
ltr
item
WikiRose blog: Szafran najdroższa przyprawa świata
Szafran najdroższa przyprawa świata
Szafran zawiera ponadto ponad 150 aromatycznych związków lotnych. Główne składniki czynne to krocetyna i jej pochodne, zeaksantyna, likopen, α- i β-karoten – pomarańczowe barwniki należące do karotenoidów. Dodatkowo w skład surowca wchodzą żółty barwnik krocyna, gorzka pikrokrocyna, karotenoidy, witaminy B1 i B2, pektyny, śluzy, tłuszcze i cukry. Wyciągi z szafranu wykazują właściwości spazmolityczne, hipotensyjne oraz obniżają stężenie cholesterolu we krwi.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEix5HN_3JTRK0FufgNIxTuzfT5p8Y0Dj0WXlKH1y5eVUd83S0-SM3S8SVkdUz2lfCrbi0CurejwjhRRBdRMVQ4Fi4RyP04f482kZqLmNsHiWRjVN4T3osvzCTzhR3gQkxA_Ck7v5ZT1DPFG/s400/szafran_krokus.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEix5HN_3JTRK0FufgNIxTuzfT5p8Y0Dj0WXlKH1y5eVUd83S0-SM3S8SVkdUz2lfCrbi0CurejwjhRRBdRMVQ4Fi4RyP04f482kZqLmNsHiWRjVN4T3osvzCTzhR3gQkxA_Ck7v5ZT1DPFG/s72-c/szafran_krokus.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2016/05/szafran-najdrozsza-przyprawa-swiata.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2016/05/szafran-najdrozsza-przyprawa-swiata.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy