Ostropest i kurkuma z piperyną to bezcenne składniki diety - sprawdź co je łączy? | WikiRose blog

Ostropest i kurkuma z piperyną to bezcenne składniki diety - sprawdź co je łączy?

Zdecydowanie warto stosować ostropest ze względu na jego aktywny związek sylimarynę, a kurkumę ze względu na aktywny związek kurkuminę, ponieważ zdrowe komórki bez stanów zapalnych w organizmie niewątpliwie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie, a przed wszystkim pozwalają ustrzec się przed wyniszczającymi organizm chorobami cywilizacyjnymi tak niestety bardzo obecnie powszechnymi.

Bez sprawnie funkcjonującej wątroby nie mam mowy o sprawnie działającym organizmie. Niestety obecnie większa część społeczeństwa narażona jest na wiele chorób metabolicznych powstałych głównie przez niewłaściwie pracującą wątrobę, co pociąga za sobą wiele innych przewlekłych problemów zdrowotnych. Masowa produkcja żywności wypełniona toksycznymi konserwantami i innymi syntetycznymi dodatkami zwiększającymi objętość i wydłużającymi termin przydatności do spożycia, a także  alkohol, leki, pestycydy czy metale ciężkie odpowiedzialne są za ten stan rzeczy.

Aby temu zapobiegać warto stosować bioaktywne związki zawarte w ostropeście plamistym oraz kurkumie. Związki te w sposób zaskakująco szybki odtruwają wątrobę ze szkodliwych toksyn atakujących nasz organizm pochodzących z żywności oraz zatrutego środowiska i jednocześnie usprawniają funkcjonowanie całego organizm. 


Związki aktywne ostropestu i kurkumy posiadają potężne właściwości antyoksydacyjne, odtruwające, tworzą naturalną barierę przed truciznami, takimi jak leki, pestycydy czy metale ciężkie. Posiadają właściwości przeciwzapalne, przeciwdepresyjne i przeciwnowotworowe. Posiadają właściwości chemoprewencyjne - powodują zahamowanie, odwrócenie lub opóźnienie procesu kancerogenezy (zmiany zachodzące w komórce organizmu, prowadzące do powstania nowotworu). Korzystnie wpływają na funkcjonowanie mózgu. Zmniejszają niekorzystny wpływ wolnych rodników na komórki mózgu oraz zapobiegają ich degeneracyjnym zmianom. Mają zastosowanie lecznicze – przy marskości wątroby, stłuszczeniu wątroby, nieżytach dróg żółciowych, kamicy żółciowej, po żółtaczce. Mają także właściwości przeciwkrwotoczne, przeciwzakrzepowe, wzmacniające ściany naczyń krwionośnych. Zwiększają wydzielanie soków trawiennych, poprawiają trawienie. Zapobiegają utlenianiu niskiej gęstości lipoprotein, hamują agregację płytek krwi, hamują zakrzepicę, zapobiegają zawałowi mięśnia sercowego.Opóźniają proces starzenia się. Hamują objawy wywołane cukrzycą typu II, hamują reumatoidalne zapalenie stawów, hamują stwardnienie rozsiane, Chronią przed toksycznością płucną i zwłóknieniami oraz chronią przed zaćmą.Wymienione działania są tylko symboliczne, ponieważ jest ich znacznie więcej. 

Ostropest plamisty swą skuteczność i wielokierunkowe działanie lecznicze zawdzięcza chroniącym wątrobę biologicznie aktywnym substancjom, które łącznie zwane są sylimaryną. Ten składnik jest silnym przeciwutleniaczem. Jego mechanizm działania jest złożony i bardzo korzystny w ochronie hepatocytów – komórek wątrobowych stanowiących podstawowy element strukturalny miąższu wątroby  (hepatocyty tworzą ok. 80% masy tego narządu). Ostropest plamisty jest jednym z najlepiej przebadanych ziół stosowanych współcześnie.


Silne synergiczne działanie sylimaryny i flawonoidów oraz innych składników czynnych zawartych w ostropeście bardzo szybko regeneruje wątrobę, stymulując regenerację i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby więcej tutaj

Kurkuma zaś swą skuteczność i lecznicze właściwości zawdzięcza związkowi aktywnemu o nazwie kurkumina. To związek o silnym działaniu przeciwzapalnym. Na chwilę obecną żaden z produktów żywnościowych nie może się poszczycić tak silnym działaniem przeciwzapalnym jak kurkumina. Jej działanie przeciwzapalne jest tak silne, że przewyższa skuteczność niektórych leków przeciwzapalnych nie dając przy tym skutków ubocznych.

Kurkumina wykazuje także silne działanie antyoksydacyjne. Skutecznie neutralizuje wolne rodniki bezpośrednio blokując ich działanie. Ponadto dodatkowo pobudza jeszcze aktywność własnych mechanizmów antyoksydacyjnych organizmu.
Kurkumina wykazuje bardzo silne działanie przeciwnowotworowe. Potencjalnie przyczynia się do samozniszczenia komórek nowotworowych. Przypisuje się jej również właściwości hamujące proliferację (gwałtowne namnażanie) oraz inwazję komórek rakowych. Kurkumina jest w stanie powstrzymać raka w jego najwcześniejszych stadiach, długo zanim będzie wykrywalny. Działa na poziomie komórek. Ciało niszczy nieprawidłowe komórki, które mogą stać się nowotworami. Jest więc jednym z najpotężniejszych, naturalnych środków odżywczych.

Naukowcy uważają, że właściwości kurkuminy obniżają ryzyko chorób układu krążenia oraz są niezwykle obiecujące pod względem leczenia depresji. Kurkumina działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy, jest równie skuteczna w zwalczaniu depresji, jak najpopularniejsze lekki na tę chorobę, ponieważ zwiększa w organizmie min. stężenie serotoniny i dopaminy.

Warto jednak wiedzieć, że kurkumina jest słabo wchłaniana przez organizm bez obecności wyciągu z piperyny (pieprz czarny). Dlatego związki te muszą być ze sobą połączone, aby uzyskać efekt terapeutyczny.

Ponadto także pod wpływem piperyny wzmaga się wydzielanie soków trawiennych (żołądkowego, trzustkowego, jelitowego) oraz poprawia się trawienie pokarmu. 
Piperyna ma także wpływ na wchłanianie składników odżywczych: witaminy C, selenu, beta-karotenu, witaminy A, witaminy B-6 i koenzymu Q. Piperyna wykazuje także działanie antydepresyjne poprzez wzrost neurotransmisji serotoniny i dopaminy – substancji deficytowych u osób cierpiących na depresję.

Dlatego nie bez przyczyny kurkumę od najdawniejszych czasów stosowano w krajach Dalekiego Wschodu. Także ze względu na jej właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, w leczeniu miejscowym trudno gojących się ran, stanów zapalnych różnych narządów i obrzęków oraz w dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego i wątroby. Dodatkowo wielką zaletą kurkuminy, wykazaną w badaniach, jest jej niska toksyczność.

Zdecydowanie warto więc stosować ostropest ze względu na jego aktywny związek sylimarynę, a kurkumę ze względu na aktywny związek kurkuminę! Zdrowe komórki wątroby, mózgu, bez stanów zapalnych (zgodnie z wynikami badań naukowych, stany zapalne są początkowym stadium prowadzącym do wielu groźnych chorób, takich jak: nowotwory, choroby płuc, choroby układu sercowo-naczyniowego, choroby o podłożu neurologicznym (włączając w to chorobę Alzheimera), zaburzenia we właściwym funkcjonowaniu układu immunologicznego, cukrzyca, artretyzm itd.) w organizmie niewątpliwie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie, a przed wszystkim pozwalają ustrzec się przed wyniszczającymi organizm chorobami cywilizacyjnymi tak niestety obecnie bardzo powszechnymi. 

Opierając się na badaniach naukowych wiemy, że naturalne związki bioaktywne zawarte w tych roślinach przyjmowane w dawkach profilaktycznych i dodatkowo zdrowa dieta pozbawiona zbędnego cukru i innych niepotrzebnych dodatków, są najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem dbania o zdrowie. Według zaleceń dzienna dawka profilaktyczna sylimaryny powinna wynosić około 300-500 mg, a kurkuminy z piperyną powinna wynosić ok. 1 grama. Uzyskanie odpowiedniej dawki tych preparatów jedynie poprzez używanie ostropestu i kurkumy do przyprawiania spożywanych potraw jest praktycznie mało możliwe. Dlatego osoby zainteresowane właściwościami leczniczymi tych roślin, powinny raczej zdecydować się na ich ekstrakty. Należy pamiętać, że, aby uzyskać maksymalne korzyści dla zdrowia ekstrakty z tych roślin powinny być wysokiej jakości i powinny być stosowane systematycznie.

To też nie bez znaczenia rośliny te są stosowane od niepamiętnych czasów przez świadomych mieszkańców naszej planety. Obecnie badania naukowe potwierdzają ich potężne właściwości terapeutyczne. Są zatem godnym polecenia naturalnym lekiem, od których powinno się rozpocząć powrót do zdrowia i utrzymanie zdrowia. Ja zdecydowanie zachęcam wszystkich dbających o zdrowie oraz tych którzy są na początku tej drogi do stosowania bez obaw opisanych powyżej bioaktywnych składników. Ale też nie od dziś wiadomo, że decyzja w sprawie zdrowia zawsze należy do każdego z nas indywidualnie :) 

Produkty zawierające w większym stężeniu sylimarynę oraz kurkuminę z piperyną, czyli  ekstrakty związków aktywnych ostropestu i kurkumy, które ja też stosuję dostępne są na iHerb. Sporo dostępnych tam preparatów zawierających odpowiednio duże, lecznicze dawki witamin czy innych aktywnych związków niestety w Polsce nie jest do kupienia, ze względu na medyczną akcję ograniczania dawek witamin w preparatach witaminowych (to ciekawe zjawisko... jedni mogą stosować odpowiednio wysokie dawki, aby się leczyć, a za nas Polaków zawsze decyduje ktoś inny... Przecież potrafimy sami!) polecam książki na ten temat).

Dla zainteresowanych zakupem na iHerb - poniżej lista produktów związanych z ostropestem, kurkumą itd. opis jak kupować za granicą dostępny jest tutaj.

Życzę Wam wszystkim potężnej świadomości, wspaniałego samopoczucia i długich lat życia w pełnym zdrowiu!
Eluszka

Produkty:

Ja aktualnie kupuję 


Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ostropest_plamisty 
http://www.wple.net/plek/numery_2012/numer-8-2012/541-543.pdf 
http://naukadlazdrowia.pl/%E2%80%9Eswiety-oset%E2%80%9D-na-ratunek-watrobie 
http://www.akademiamedycyny.pl/farmacja/archiwum/201001_farmacja_Znaczenie%20interakcji%20Szalek.pdf 
http://rozanski.li/48/sylimaryna-sylimarol-i-ostropest/ 
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-59ae5b80-7ac7-4696-9fe5-b68d80755f98/c/Szczucinska_A.__Lipkowski_A.W.__Baranowska_B.__Walisiewicz-Niedbalska_W.__Rozycki_K.__Maciuszczak-Kotlarek_H..pdf
http://www.nierafinowane.pl/olej-z-ostropestu/12-olej-z-ostropestu.html?search_query=ostropest&results=4 
http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-article-6a3cd87b-332d-4ec1-b0e3-6364a35bbd88/c/000010200600005000010000500010.pdf
Kurkumina— Od medycyny naturalnej do kliniki
Kurkumina w chemoprewencji raka piersi
Kurkuma - dr Henryk Różański 
Solgar - Ostryż - kurkuma jakiej nie znacie
Wikipedia.org
Pocztazdrowia.pl
herbalyes.eu  

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iherb,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,poradnik,1,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,ua,1,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,Посібник,1,
ltr
item
WikiRose blog: Ostropest i kurkuma z piperyną to bezcenne składniki diety - sprawdź co je łączy?
Ostropest i kurkuma z piperyną to bezcenne składniki diety - sprawdź co je łączy?
Zdecydowanie warto stosować ostropest ze względu na jego aktywny związek sylimarynę, a kurkumę ze względu na aktywny związek kurkuminę, ponieważ zdrowe komórki bez stanów zapalnych w organizmie niewątpliwie wpływają pozytywnie na nasze zdrowie, samopoczucie, a przed wszystkim pozwalają ustrzec się przed wyniszczającymi organizm chorobami cywilizacyjnymi tak niestety bardzo obecnie powszechnymi.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhYM5ByJWH5Ij-Fg9ivLeqrEH9G5rtDqI1Idc2HQVHC_20HcFev-ggb5FOyXmDMr105cAt1t8xqYCWYkzboM0pgP2akr1zx_o__dG-AKZoN-KWF3ZOEtB9gzPIuXZTce3oVKdfGuhw9vdT/s320/kurkuma+pieprz+ostropest.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhhYM5ByJWH5Ij-Fg9ivLeqrEH9G5rtDqI1Idc2HQVHC_20HcFev-ggb5FOyXmDMr105cAt1t8xqYCWYkzboM0pgP2akr1zx_o__dG-AKZoN-KWF3ZOEtB9gzPIuXZTce3oVKdfGuhw9vdT/s72-c/kurkuma+pieprz+ostropest.jpg
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2016/05/ostropest-i-kurkuma-z-piperyna-to-bezcenne-skladniki-diety.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2016/05/ostropest-i-kurkuma-z-piperyna-to-bezcenne-skladniki-diety.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy