Życie nie jest możliwe bez soli, dlaczego zatem sól to „biała śmierć”? | WikiRose blog

Życie nie jest możliwe bez soli, dlaczego zatem sól to „biała śmierć”?

Jeśli sól to tylko kamienna lub himalajska. Sole mineralne stanowią około 4% organizmu człowieka. Niedostateczna ilość soli mineralnych lub brak równowagi soli w diecie spowodowany przede wszystkim nieprawidłową dietą wpływa na zachwianie pracy wielu układów w organizmie człowieka, co prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu

Życie nie jest możliwe bez soli?

Dzięki medycynie ludowej nie od dziś wiadomo, że sól to bezcenny środek leczniczy. Największe i najstarsze złoża soli w Europie znajdują się królewskiej kopalni soli w Wieliczce i w Bochni w Polsce, koło Krakowa.

Już w XIX wieku Wieliczka była znanym kurortem, w którym pacjenci poddawali się inhalacjom oraz kąpielom w solance. Dziś podziemne Uzdrowisko kontynuuje tę tradycję i wykorzystuje mikroklimat wyrobisk Kopalni przy leczeniu wielu schorzeń dróg oddechowych oraz alergii.

Sól jest bardzo ważnym składnikiem diety człowieka. Według prof. Juliana Aleksandrowicza, sól kamienna stanowi podstawę żywienia w dzisiejszym świecie. Jest ona obok słońca najważniejszą rzeczą na świecie. Ma szczególne znaczenie w cywilizacji człowieka nie tylko jako przyprawa, ale również jako jednostka monetarna w dawnych epokach, substancja o walorach leczniczych i jako środek konserwujący.Spożywać należy tylko sole spotykane w naturze (w organizmach żywych, pożywieniu itp.), w takiej tylko soli występują minerały (mikroelementy i makroelementy w formie kationów lub anionów) w formie naturalnej i w naturalnych proporcjach, które mają dla prawidłowego funkcjonowania organizmu nieocenione znaczenie. Makro i mikroelementy sterują czynnościami metabolicznymi, czyli przemianą materii. Utrzymują fizyczną i chemiczną integralność komórek i tkanek przez zachowanie charakterystycznych potencjałów bioelektrycznych. Odgrywają zasadniczą rolę w aktywności niezbędnych dla życia procesów enzymatycznych. Spełniają rolę budulcową dla tkanek zębów, kości, skóry, włosów oraz regulatorową, pomagają utrzymać równowagę płynów w organizmie, są potrzebne do tworzenia kwasu solnego w żołądku niezbędnego do prawidłowego trawienia, są także niezastąpionym elementem utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej oraz poprawiają przewodnictwo nerwowe. Oczywiste więc jest, że ich niedobór musi wywołać niekorzystny wpływ na zdrowie. 

Najlepszym sposobem doświadczenia jej leczniczych i oczyszczających właściwości jest picie solanki. Solanka to 1% roztwór wody z solą (taki sam jak w naszej krwi, łzach i oceanie). Sól kamienną można dodawać bezpośrednio do wody, aby wspomóc nawadnianie organizmu (szczypta soli kamiennej dodana do wody, o której mówi Jerzy Zięba potrafi naprawdę wiele zdziałać).

Aniony i kationy występują w żywych organizmach w ściśle regulowanej równowadze. Główne aniony to: chlor (CI), siarka (S), fosfor (P), a kationy to przede wszystkim sód (Na), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg). Zapewniając elektryczną objętość płynów ustrojowych i komórek, odgrywają olbrzymią rolę w utrzymaniu odpowiedniej ilości wody, tak w komórkach, jak i w przestrzeniach międzykomórkowych, a więc w płynach, tkankach i krwi. W środowisku poza komórkowym znajduje się przede wszystkim sód i wapń, w komórce natomiast potas i magnez. Najprostszym i najbogatszym ich źródłem jest sól w postaci soli kamiennej. W soli kamiennej występuje jeszcze wiele innych minerałów, których znaczenia dla zdrowia z pewnością do dziś nie zgłębiła jeszcze nauka.

Sole mineralne stanowią około 4% organizmu człowieka. Niedostateczna ilość soli mineralnych lub brak równowagi soli w diecie spowodowany przede wszystkim nieprawidłową dietą wpływa na zachwianie pracy wielu układów w organizmie człowieka, co prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Zalecane dzienne spożycie soli określane jest na poziomie 5 g czyli 1 łyżeczki. 

Sól to „biała śmierć” ?

Obecnie określenie soli jako „biała śmierć”, oczywiście odnosi się do oczyszczonej soli kuchennej, która  jest najbardziej znana i najłatwiej dostępna.  Oczyszczona sól kuchenna to niemal w czystej postaci chlorek sodu (NaCl, zawiera co najmniej 99,9% chlorku sodu), często zawiera dodatkowo związku jodu i przeciwzbrylacze (E-536 - żelazocyjanek potasu, jest to szkodliwy związek). W handlu dostępna jest zwykle w formie oczyszczonej soli warzonej - to substancja jednorodna, o śnieżnobiałym kolorze, otrzymuje się ją w warzelniach przez oczyszczenie soli kamiennej w procesie parowania i krystalizowania solanki. Sól warzona w procesie produkcji zostaje niestety oczyszczona z mikroelementów naturalnie znajdujących się w pokładach solnych, przez to traci wiele prozdrowotych minerałów. 

Oczyszczona sól kuchenna to niestety składnik wielu przetworzonych produktów spożywczych, a także stosowana jest w urządzeniach zmiękczających wodę. Ponadto wysokie temperatury, jakim jest poddawana w procesie obróbki powodują zmianę jej struktury chemicznej, przez co jest zupełnie inaczej przyswajana przez organizm. Sól kuchenna jest oczyszczana w sposób nie tylko mechaniczny ale często również chemiczny.  Sól kuchenna ze względu na swój skład będzie dawała znacznie intensywniejszy słony smak od innych rodzajów soli. Należy więc takiej soli nie używać w ogóle. Niestety światowa gospodarka opiera się na soli warzonej produkowanej przez zachodnie koncerny, chętnie jest kupowana przez duże zakłady produkujące żywność, na przykład przemysł wędliniarski (kupują sól z dodatkiem azotynu sodu), czy ten produkujący przetwory warzywne. W praktyce wygląda to tak, że sieci handlowe wymagają produktów ładnych białych miękkich, bo one ładnie prezentują się na półkach sklepowych i są chętnie wybierane przez nieświadomych konsumentów.

W ten sposób w Polsce na 1 kg soli kamiennej sprzedaje się 10 kg soli warzonej (płukanej).

Nadużywanie oczyszczonej soli kuchennej jest jednym z czynników wpływających na powstawanie tzw. chorób cywilizacyjnych jak np. nadciśnienie tętnicze. Wyniki badań epidemiologicznych wskazują na związek nadmiernego spożycia sodu z nadciśnieniem tętniczym. 

Sól morska, kamienna, himalajska … którą zatem wybrać, aby skorzystało nasze zdrowie?

Wybieramy sól kamienną z Kłodawy lub sól himalajską różową! Dlaczego? 

sól niejodowana (z naturalnym jodem) , dostępna również różowa
Zdjęcie: http://www.sol-klodawa.com.pl/

różowa sól kłodawskaSól kamienna z Kłodawy 

To nasze Polskie naturalne bogactwo. Natura obdarzyła to miejsce bogatym i zasobnym złożem wysokogatunkowej soli. Sól kamienna powstała z odparowania morza w epoce cechsztynu czyli 250 mln lat temu, bez zanieczyszczeń cywilizacyjnych gdzie mikroelementy ukształtowały się przez miliony lat. Jej wartość przemysłowa, lecznicza i spożywcza jest niepodważalna.  Sól kamienna jest nieprzetworzona, nie jest ługowana i dlatego ma największą zawartość cennych minerałów. Potwierdzeniem takiego stanu rzeczy są choćby słowa wypowiedziane przez prof. Juliana Aleksandrowicza, który mikroelementy zawarte w kłodawskiej soli nazwał biopierwiastkami, a nawet pierwiastkami życia. 

Kopalnia Soli Kłodawa jest przedsiębiorstwem górniczym wydobywającym z głębokości około 700 m naturalną bogatą w mikroelementy sól kamienną o zabarwieniu od białego poprzez szary, różowy na niebieskim skończywszy. Sól wydobywana jest w tradycyjny sposób. Zmielona sól pakowana jest w opakowania w zależności od potrzeb (zgodnie z prawem, każda sól w opakowaniu do 1 kg musi zostać sztucznie dojodowana mino, że w samej soli kamiennej zawarty jest jod w naturalnej postaci. Kupować należy zatem sól kamienną w opakowaniach powyżej 1 kg). Można tak uzyskać sól drobnoziarnistą jak i gruboziarnistą naturalną bogatą w mikroelementy sól kamienną.Sól himalajska różowa.
 zdjęcie www.bogutynmlyn.pl

Sól himalajska różowa

Jest wydobywana z jednego miejsca w wschodnim pasie Karakorum Himalajów w Pakistanie, w miejscu, gdzie miliony lat temu znajdował się słony ocean. To sól niezwykle czysta, nieoczyszczana, bogata w 84 minerały niezbędne dla naszego organizmu tj. wodór, lit, beryl, bor, węgiel, azot, tlen, fluor, sód, magnez, aluminium, krzem, fosfor, siarka, chlorek, wapno, skand, tytan, wanad, chrom, mangan, żelazo itd. i pochodzi z czasu, kiedy planeta Ziemia charakteryzowała się czystym ekosystemem.
Miliony lat temu energia słoneczna wysuszyła główne morza. Ten rodzaj soli krystalicznej jest w całości czysty i naturalny, podobnie jak historyczny pierwotny ocean. Ta naturalna sól krystaliczna była przez miliony lat wystawiona na działanie ogromnego ciśnienia. Ciśnienie to było przyczyną powstawania soli krystalicznej. Im wyższe ciśnienie, tym bardziej doskonała struktura.

Warto też dodać, że każda sól kamienna czy to z Kłodawy czy z Himalajów zawsze będzie się zbrylała i po kilku dniach na półce sklepowej będzie przypominała „cegiełkę”.

Sól morska czy jest zdrowa?

Sól morska zdaniem lekarzy jest najzdrowsza, zalecają ją też dietetycy. Powstaje przez odparowanie wody morskiej. No cóż każda sól w naturze musiała powstać z morza np. sól kamienna Kłodawska powstała również z odparowania wody morskiej ale w epoce cechsztynu czyli 250 mln lat temu.
Porównując skład morza w tamtym okresie z morzami w obecnych czasach, zastanowić się trzeba ile ścieków, ile odpadów, detergentów śmieci ropy i innych wylewanych jest do obecnych mórz?
Ile kurortów zasila ściekami chemicznymi wody mórz, gdzie odpady odprowadzane są z pływających po nich statków. Taka woda poddawana jest procesowi odparowania i mamy sól morską – to czy ona jest zdrowa i czysta? A gdzie te wszystkie zanieczyszczenia? Ale lekarze czy dietetycy twierdzą że sól morska jest najlepsza, przecież sól kamienna też pochodzi z morza czystego naturalnego bez zanieczyszczeń cywilizacyjnych, gdzie mikroelementy ukształtowały się przez miliony lat? Zastanówmy się gdzie w tym wszystkim jest logika i zdrowie?

Zamiast naturalnej soli kamiennej za 45 groszy kupujemy ponad dziesięć razy droższą sól morską.
Sami odpowiedzmy sobie na pytanie czy warto.

===

Jako uzupełnienie mojego opracowania poniżej zamieszczam list, będący odpowiedzią przedstawicieli kopalni soli w Kłodawie na zapytanie Pana Jacka Badzińskiego, które dotyczyło wydobycia i dystrybucji soli kamiennej (na jej upublicznienie otrzymałam zgodę przedstawiciela kopali soli za co bardzo dziękuję).

Bardzo cieszy nas Państwa zainteresowanie tematem naturalnej bogatej w mikroelementy soli

Generalnie aby wyjaśnić:
Kopalnia Soli Kłodawa jest przedsiębiorstwem górniczym wydobywającym z głębokości około 700m
Naturalną bogatą w mikroelementy sól kamienną o zabarwieniu od białego poprzez szary, różowy na niebieskim skończywszy.

My naszą sól wydobywamy w tradycyjny sposób :
Ładunkami wybuchowymi odstrzeliwujemy kawałek skały solnej przewozimy to do kruszarni i mielimy. Zmieloną sól pakujemy w opakowania w zależności od potrzeb i uwaga nie jest to wspomniany przez Państwa NACL 99.9% czyli czysty chlorek sodu.

Czysty chlorek sodu czyli białą sól kuchenną uzyskuje się poprzez rozpuszczenie soli za pomocą wody wydobycie rozpuszczonej solanki odparowanie i uzyskanie wtedy właśnie jałowej czystej soli kuchennej.

Taka sól dodatkowo aby zapobiec zbrylaniu się jest traktowana tzw antyzbrylaczem czyli ŻELAZOCJANKIEM POTASU

To tak na marginesie dlatego w sklepach na półkach wygląda ładnie miękko i biało natomiast każda sól kamienna czy to z Kłodawy czy z Himalajów zawsze będzie się zbrylała i po kilku dniach na półce sklepowej będzie przypominała „cegiełkę”

Wracając jednak do tematu
Sól kamienna produkowana jako sól kuchenna dla łatwiejszego stosowaniu mielimy ją do postaci ziarenek około 05-1mm przy takim zmieleniu zapewniam Państwa że nawet sól różowa będzie wyglądała jak biała lub szara.

Fakt posiadamy też sole o uziarnieniu większym tzw 2s i 5s czyli ziarenka 2mm i 5 mm i takie sole produkowane są też na zamówienie i niestety z uwagi na proces produkcji jest ona trochę droższa

Dodatkowo przepisy Państwa Polskiego wymagają na producentach zwłaszcza takich jak my czyli dużych zakładów dodatkowego jodowania soli

Nasza sól kamienna w składzie chemicznym posiada naturalny jod a my musimy go dodatkowo wzbogacać . ten wymóg dotyczy soli spożywczej do bezpośredniego spożycia w opakowaniu do 1kg musi być jodowana.

My w tym roku obeszliśmy ten przepis wypuszczając na rynek sól w opakowaniu 1,1kg czyli o 100 gram więcej niż wymaga przepis.

W tym opakowaniu otrzymacie Państwo właśnie naturalną bogatą w mikroelementy sól kamienną z okresu cechsztyńskiego wydobywaną z głębokości 700m NIE WZBOGACANĄ NIE CZYSZCZONĄ , NIE UZDATNIANĄ , BEZ ANTYZBRYLACZA

Kolor jej uzależniony jest bezpośrednio od złoża czyli koloru ściany solnej.
W praktyce wygląda to tak, że generalnie sieci handlowe wymagają produktów ładnych białych miękkich bo one ładnie prezentują się na półkach sklepowych

I w ten sposób w Polsce na 1 kg soli kamiennej sprzedaje się 10 kg soli warzonej (płukanej)
Jeśli więc istnieje lobby ludzi zainteresowanych naturalną solą musi być akcja skierowana do pośredników aby „CHCIELI” sprzedawać zdrowe produkty. My jako producenci nie jesteśmy w stanie przebić się na rynku .

Jest to przykre dla nas jak i dla konsumentów.
Przemysł wymaga soli białej bo jest z nią mniej problemów czysty NaCl to brak części nierozpuszczalnych czyli tych właśnie mikroelementów które zapychają filtry

Sól kamienna o składzie 96-97% NaCl powoduje że zastosowanie powiedzmy 100kg soli do zalewy śledziowej da różną słoność wyrobu a przy produkcji setek tysięcy produktów nie można sobie pozwolić, żeby produkt dziś był mniej bardziej słony od produktu z wczoraj a to niestety ryzyko naturalnej soli kamiennej.

Tak jak wspomniałem cieszy nas inicjatywa zarówno Państwa jak i znanych Kucharzy namawiających do stosowania soli kamiennej a nie warzonej. Niestety te głosy gdzieś zanikają lub pojawiają się na forach internetowych ale w prasie czy telewizji giną.

Światowa gospodarka opiera się na soli warzonej produkowanej przez zachodnie koncerny.
Podobna sytuacja występuje w szerzonym ostatnio micie o soli morskiej. Każda sól w naturze musiała powstać z morza. Nasza dla przykładu powstała z odparowania morza w epoce cechsztynu czyli 250 mln lat temu. 

Proszę porównać skład morza w tamtym okresie z morzem np. Martwym
Ile ścieków, ile odpadów, detergentów śmieci ropy i innych wylewanych jest do obecnych mórz
Ile kurortów zasila ściekami chemicznymi wody Morza Martwego gdzie odpady odprowadzane są z pływających po nich statków. Taka woda poddawana jest procesowi odparowania i mamy sól morską zdrową super. A gdzie zanieczyszczenia gdzie chemia, gdzie detergenty

Ale sól morska jest najlepsza słyszę często ….. a gdy tłumaczę że nasza sól kamienna też pochodzi z morza czystego naturalnego bez zanieczyszczeń cywilizacyjnych gdzie mikroelementy ukształtowały się przez miliony lat do nikogo to nie dociera i to jest przykre.

Zamiast naturalnej soli kamiennej za 0,45 zł kupują sól morską za 8-9zł za 1 kg

Gdzie logika gdzie zdrowie?

Pozdrawiam więc gorąco
-----

Jaką wodę pić oraz przepis na wodę strukturyzowaną - zobacz tutaj

Źródła:
  • Kuchnia i medycyna - Gumowska
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Halit 
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/S%C3%B3l_kuchenna 
  • http://www.przeglad.usz.edu.pl/2012-08-31-11-08-14/2004/165-przeglad-4-62004/447-skarby-ziemi-klodawskiej 
  • http://www.sol-klodawa.com.pl/turystyka
  • http://www.przeglad.usz.edu.pl/2012-08-31-11-08-14/2004/165-przeglad-4-62004/447-skarby-ziemi-klodawskiej
  • http://www.ujk.edu.pl/org/sknkalcyt/ourworks/26.pdf
  • http://wiadomosci.onet.pl/nauka/obalono-popularny-mit-dotyczacy-soli/7q7m5
  • http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,395829,ekspert-osoby-zdrowe-nie-musza-zmniejszac-spozycia-soli.html
  • http://www.bogutynmlyn.pl/html/4277.html

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iherb,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,poradnik,1,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,ua,1,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,Посібник,1,
ltr
item
WikiRose blog: Życie nie jest możliwe bez soli, dlaczego zatem sól to „biała śmierć”?
Życie nie jest możliwe bez soli, dlaczego zatem sól to „biała śmierć”?
Jeśli sól to tylko kamienna lub himalajska. Sole mineralne stanowią około 4% organizmu człowieka. Niedostateczna ilość soli mineralnych lub brak równowagi soli w diecie spowodowany przede wszystkim nieprawidłową dietą wpływa na zachwianie pracy wielu układów w organizmie człowieka, co prowadzi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgdCKmTB1hG-AwYQ6kODQbSSSW86iS9BZlpq3FHgZVsSKIBSQU1eZEPxIpmSVqPynovSco63AHYg7_DLH_LaSpq4fN_jgv-UZkhU5qlqQK7DnQkUp7I_iu-a2iwYhdAhwUNDHFu0ac3LsyW/s400/www.WikiRose.pl.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgdCKmTB1hG-AwYQ6kODQbSSSW86iS9BZlpq3FHgZVsSKIBSQU1eZEPxIpmSVqPynovSco63AHYg7_DLH_LaSpq4fN_jgv-UZkhU5qlqQK7DnQkUp7I_iu-a2iwYhdAhwUNDHFu0ac3LsyW/s72-c/www.WikiRose.pl.jpg
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2015/08/zycie-nie-jest-mozliwe-bez-soli.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2015/08/zycie-nie-jest-mozliwe-bez-soli.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy