Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) odgrywa istotną rolę dla naszego zdrowia! | WikiRose blog

Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) odgrywa istotną rolę dla naszego zdrowia!

Błonnik - to kompleks zróżnicowanych substancji pochodzenia roślinnego, nie ulegający trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka oraz w nie powodujący zwiększenia ilości składników odżywczych potrzebnych w organizmie do produkcji energii, mimo to pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego oraz w utrzymaniu właściwego stanu naszego zdrowia!

Opisany poniżej błonnik pokarmowy oraz Probiotyk, o którym napisałam w poprzednim poście razem idą w parze i odgrywają istotną rolę w profilaktyce. Błonnik to prawdziwy dietetyczny hit - oczyszcza organizm, przyspiesza trawienie i pomaga pozbyć się toksyn z organizmu.

Błonnik - to kompleks zróżnicowanych substancji pochodzenia roślinnego, nie ulegający trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka oraz w nie powodujący zwiększenia ilości składników odżywczych potrzebnych w organizmie do produkcji energii, mimo to pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego oraz w utrzymaniu właściwego stanu naszego zdrowia! Dlaczego? Ponieważ przyspiesza trawienie, pomaga w usuwaniu zalegających toksyn, przywraca i wspomaga właściwą florę bakteryjną w jelitach. 


photo credit: DeathByBokeh via photopin cc

Głównym źródłem błonnika pokarmowego w diecie jest włókno naturalne, zawarte w produktach roślinnych i pochodzenia roślinnego, tzn. zbożowych, warzywach i owocach. Niestety zawartość błonnika w wielu popularnych produktach nie jest zbyt wysoka, a w przeciętnej diecie Polaka jest ponad dwukrotnie niższa od zalecanej. Stąd błonnik w diecie musi pochodzić z wielu różnych produktów. Spośród produktów zbożowych najlepszym źródłem tego składnika  jest pieczywo razowe oraz różne rodzaje płatków. Znaczące ilości błonnika zawierają też suszone owoce i orzechy. Kolejnym źródłem są warzywa, w których zawartość błonnik waha się w granicach od 0,5 g do 5,8 g/100 g produktu, w owocach zaś  jest to  przeciętnie  około 2 g/100 g produktu.

Zalecane spożycie błonnika
W odniesieniu do włókna pokarmowego nie ma określonego zapotrzebowania, są próby formułowania poziomu zalecanego dziennego spożycia na podstawie danych o przeciętnym spożyciu. Na tej podstawie według ekspertów USA, zalecane spożycie dla włókna całkowitego wynosi średnio 38 g/dzień dla mężczyzny i 25 g/dzień dla kobiety. 

W Polsce u ponad połowy badanych kobiet stwierdzono niskie spożycie włókna pokarmowego ogółem, poniżej 20 g/dzień, co może w przyszłości sprzyjać rozwojowi chorób na tle wadliwego żywienia, w tym nadwagi i otyłości, chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2 i innych. Dlatego też, warto regularnie uzupełniać dietę produktami wysoko błonnikowymi jak otręby pszenne orkiszowe lub wygodniejszymi w użyciu dobrej jakości suplementami diety z błonnikiem.
Na polskim rynku wiele suplementów zawiera błonnik, zwłaszcza suplementów wspomagających odchudzanie. Należy jednak pamiętać że u małych dzieci, osób niedożywionych, rekonwalescentów, wskazane może być stosowanie niższych poziomów błonnika ze względu na jego wpływ na wykorzystanie energii i składników odżywczych z diety. Należy pamiętać też, że dzieciom nie należy podawać otrąb i większości dostępnych na naszym rynku suplementów błonnika. Można natomiast z podawać np preparaty z Nopalem (jest on niezbędny szczególnie w kuracjach oczyszczających), może on być również  stosowany przez osoby dorosłe. W tymch preparatach źródłem błonnika jest Nopal - to roślina należąca do rodziny kaktusów z gatunku Opuntia (Opuntia streptacantha), który występuje w Meksyku oraz Stanach Zjednoczonych, charakteryzująca się dodatkowo bogatym składem witamin, składników mineralnych, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Roślina ta jest bogatym źródłem witamin (C, B1, B2, niacyny), bioflawonoidów oraz składników mineralnych (potasu, wapnia), które wspomagają prawidłowy przebieg procesów fizjologicznych, wspiera również utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy we krwi. Roślina ta to również znakomite źródło łatwo przyswajalnych białek. Zawiera 17 rodzajów aminokwasów, z których 8 to aminokwasy niezbędne, tzn. możemy je dostarczyć organizmowi tylko ze źródeł zewnętrznych. 

Nopal CC 2012 Zoya Akulova

Nopal wpływa korzystnie na stan skóry, chroni przed pasożytami, zapobiega grzybicy i chorobom zakaźnym, niezbędny w chorobach infekcyjnych (migdałki, zatoki, alergia, astma), chroni przed nowotworem jelita grubego, oczyszcza okrężnicę, regeneruje błonę śluzową jelit co powoduje polepszenie wchłaniania składników odżywczych, usprawnia perystaltykę jelit, reguluje wypróżnienia, wspomaga odchudzanie, przywraca równowagę kwasowo-zasadową poprzez oczyszczanie z toksyn i drobnoustrojów, obniża poziom cholesterolu całkowitego oraz trójglicerydów, obniżenia stężenia glukozy we krwi i zapotrzebowania na insulinę, wędrując przez układ pokarmowy wchłania również wodę. Nopal jest pomocny zarówno w procesie trawienia, jak również w zmniejszaniu apetytu, co ma duże znaczenie w stabilizowaniu masy ciała oraz w diecie odchudzającej. 

Przyjmując błonnik w postaci suplementów diety należy zadbać o dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wody!

Składniki błonnika pokarmowego
Błonnik zawiera w swoim składzie frakcję nierozpuszczalną i rozpuszczalną. Jest to bardzo ważny podział, ponieważ od tej właściwości zależy rola poszczególnych składników w procesie trawiennym. Związki te wchodzą w skład wielu produktów spożywczych w diecie człowieka i pełnią bardzo ważną rolę w procesie trawiennym oraz ogólnym funkcjonowaniu układu pokarmowego. Frakcje nierozpuszczalną tworzą celuloza, hemicelulozy i ligniny, zaś do frakcji rozpuszczalnych zalicza się przede wszystkim  pektyny,  gumy i śluzy.

Elementy budulcowe błonnika
  • Celuloza - jest to substancja nierozpuszczalna w wodzie. Najwięcej celulozy zawiera len, juta oraz nasiona bawełny. Związek ten ma ogromne znaczenie w przemyśle farmaceutycznym, jako substancja wypełniająca i wiążąca zawiesiny i tabletki. Jej główne źródło w pokarmie człowieka to warzywa, owoce oraz ziarna zbóż.
  • Hemicelulozy - związki częściowo rozpuszczalne w wodzie. Wraz z celulozą budują one ściany komórkowe roślin, jednak ich skład chemiczny powoduje, że są one dużo mniej odporne na działanie kwasów. Substancje te możemy znaleźć w ziarnach zbóż oraz otrębach.
  • Ligniny - są one nierozpuszczalne w wodzie. Wchodzą w skład komórek roślinnych, a ich najważniejszą funkcją jest nadawanie drewnu wytrzymałości na ściskanie oraz utrzymywanie jego sztywności. Wśród produktów spożywczych, które zawierają najwięcej tego składnika są ziarna zbóż, tak zwane zdrewniałe warzywa i owoce (np. kalarepa, seler, ananas) oraz glony morskie.
  • Pektyny - związki rozpuszczalne w wodzie. Składają się głównie z węglowodanów, jednakże organizm człowieka nie produkuje enzymów potrzebnych do ich strawienia. Dlatego też w ludzkim pożywieniu są one traktowane głównie jako ciało balastowe. Pektyny znajdują się głównie w owocach i niektórych warzywach. Największą zawartością tego związku cechują się jabłka, marchew, czereśnie, morele oraz pomarańcze. Jedną z najważniejszych cech tych związków jest zdolność do żelowania w środowisku kwaśnym. Dlatego też są używane w przemyśle spożywczym jako środek zagęszczający i żelujący dżemy, galaretki i powidła.
  • Gumy i śluzy - substancje rozpuszczalne w wodzie. Są one stosowane głównie jako dodatki do żywności. Są to wielocukry o dość skomplikowanej budowie. Najbardziej popularna jest guma arabska wytwarzana przez akację oraz gumy czereśniowe. Natomiast śluzy są wytwarzane przez nasiona lnu, lucerny oraz przez rośliny takie jak prawoślaz, babka lancetowata, ślaz, i podbiał pospolity. Śluzy mają ogromne znaczenie w przemyśle farmaceutycznym, zwłaszcza jako środki łagodzące stany zapalne i przyśpieszające gojenie ran. Na bazie tych substancji produkowane są leki stosowane w chorobie wrzodowej oraz syropy przeciwkaszlowe.

Frakcje te różnią się działaniem fizjologicznym. Wyniki badań przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat wykazują, że frakcje nierozpuszczalne błonnika mają korzystny wpływ na chłonięcie wody i zwiększanie objętości stolca, co z kolei pozytywnie wpływa na perystaltykę jelit i prawidłowe wypróżnianie. Frakcje rozpuszczalne błonnika wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu w organizmie człowieka. Ponadto frakcje błonnika tworzące w obecności wody żele o wysokiej lepkości obniżają po posiłkową glikemię i w efekcie wpływają na obniżenie poziomu insuliny. Badania kliniczne potwierdzają również wpływ zwiększonego spożycia włókna pokarmowego na uzyskanie ubytków masy ciała. Znaczenie włókna pokarmowego w zapobieganiu i leczeniu otyłości wynika  z faktu, że zapobiega on lub sprzyja cofaniu się hiperinsulinomii, a co za tym idzie – oporności tkanek na insulinę. Poza tym błonnik posiada właściwości obniżania gęstości energetycznej pożywienia i wpływa na wydłużenie odczuwania sytości poprzez wydłużenie czasu przyjmowania pokarmu, związane z dłuższym żuciem oraz poprzez spowalnianie opróżniania żołądka, na co wpływają przede wszystkim frakcje błonnika o wysokiej lepkości. 

W podsumowaniu należy stwierdzić, że istnieje wiele dowodów naukowych na to, iż składniki pokarmowe takie jak polifenole roślinne (występują naturalnie w roślinach, wiele z nich wykazuje silne działanie przeciwutleniające i zmniejsza szansę wystąpienia chorób układu krwionośnego i raka), karotenoidy (należą do naturalnych przeciwutleniaczy) oraz błonnik pokarmowy odgrywają istotną rolę w profilaktyce chorób nowotworowych między innymi piersi, prostaty, jamy ustnej, przełyku, żołądka, jelita grubego czy też trzustki. Uważa się więc, że biologicznie aktywne składniki żywności, mogą być cennym narzędziem chemioprewencji tych schorzeń. Pamiętajmy zatem, że bardzo ważne w utrzymaniu zdrowia jest przyjmowanie odpowiedniej ilości błonnika!

Źródła:
- Wikipedia;
- Scholar.google.pl

Błonnik, nopal i probiotyki dostępne na iHerb
Colon
Preparaty z Nopalem
Probiotyki
Innulina


Błonnik i jego działanie antynowotworowe - więcej informacji:

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) odgrywa istotną rolę dla naszego zdrowia!
Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) odgrywa istotną rolę dla naszego zdrowia!
Błonnik - to kompleks zróżnicowanych substancji pochodzenia roślinnego, nie ulegający trawieniu przez enzymy przewodu pokarmowego człowieka oraz w nie powodujący zwiększenia ilości składników odżywczych potrzebnych w organizmie do produkcji energii, mimo to pełni bardzo ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego oraz w utrzymaniu właściwego stanu naszego zdrowia!
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjHJsS7HEfpxIMAVWdwll9PYYhxUgPzSR8Oma8a6NJYh6a46OhOfKgsLMhV7UoXnNrzcblWtbMTA5xfga4v9AILn66rMsytDCtcSRYubM6ZiZIS3BxbYEBJtW7n-NC2pA1K5rNqa5YQa_Iv/s320/medium_1351625969.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjHJsS7HEfpxIMAVWdwll9PYYhxUgPzSR8Oma8a6NJYh6a46OhOfKgsLMhV7UoXnNrzcblWtbMTA5xfga4v9AILn66rMsytDCtcSRYubM6ZiZIS3BxbYEBJtW7n-NC2pA1K5rNqa5YQa_Iv/s72-c/medium_1351625969.jpg
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2013/08/bonnik-pokarmowy-wokno-pokarmowe.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2013/08/bonnik-pokarmowy-wokno-pokarmowe.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy