Wino aroniowe przepis i właściwości zdrowotne. Aronia idealnie nadaje się na wina wytrawne i półwytrawne. Owoce aronii są bogatym źródłem witamin: C, B2, B6, PP, P, E oraz prowitaminy A. Do tego dochodzą cenne pierwiastki: molibden, mangan, miedź, bor, jod oraz pektyny...
Aronia idealnie nadaje się na wina wytrawne i półwytrawne. Owoce aronii obfitują w unikalne, zdrowotne składniki. Są bogatym źródłem witamin: C, B2, B6, PP, P, E oraz prowitaminy A. Do tego dochodzą cenne pierwiastki: molibden, mangan, miedź, bor oraz jod. Oprócz zawartych w winie witamin i minerałów trzeba podkreślić najwyższą zawartość bioflawonoidów i polifenoli - silnych przeciwutleniaczy, chroniących nasz organizm przed chorobami. Ponadto owoce posiadają kwasy organiczne: jabłkowy, winowy, cytrynowy, bursztynowy i chlorogenowy, który min. spowalnia absorpcję glukozy, a także błonnik, pektyny, amigdalinę i resweratrol. W procesie przygotowania wina owoce nie są podgrzewane, dzięki temu nie tracimy cennych dla zdrowia składników. Wino Aroniowe to zatem naturalny eliksir młodości, który zapobiega powstaniu wolnych rodników, które uznawane są za główną przyczynę starzenia się organizmu.
Dzięki tym wszystkim składnikom Aronia uważana jest za najzdrowszy owoc jagodowy na świecie! Nic więc dziwnego, że otrzymane z niej wino posiada charakter leczniczy. Wino aroniowe wspomaga układ obronny organizmu, oczyszcza organizm z zalegających w nim toksyn oraz poprawia pracę układu pokarmowego, przyspieszając przemianę materii. Reguluje ciśnienie tętnicze krwi i dlatego jest polecane osobom cierpiącym na nadciśnienie. Łagodzi również dolegliwości w chorobach trzustki i wątroby, oczywiście konsumowane z umiarem... (więcej o wspaniałych właściwościach aronii pisałam tutaj)
Owoce przeznaczone na wino muszą być zdrowe i dojrzałe. Im bardziej słodkie i dojrzałe będą owoce tym większe szanse na otrzymanie dobrego winka. Zwykle cierpkość wina z aronii jest jednak zbyt duża i aby zminimalizować ten surowy smak, należy owoce aronii uprzednio przemrozić (minimum 24-48 godzin), traci ona wówczas swoją goryczkę i lepiej puszcza sok. Dodatkowo, aby wzbogacić i zyskać odpowiedni smak i walory zdrowotne, najlepiej mieszać owoce aronii z innymi owocami. Dobre efekty daje mieszanka aronii z jabłkiem i wywar z liści malin, które dodatkowo łagodzą smak i dodają cenne dla zdrowia składniki.
Do wina dodaję jabłka, aby lepiej fermentowało, ponieważ duża zawartość garbników w aronii sprawia, że owoce słabiej fermentują. Nie dodaję natomiast żadnych drożdży, pożywek i innych dodatków. Pomimo to wino zawsze wychodzi pyszne! Na początek wystarczy nam niewielki 24 litrowy baniaczek - butla, w którym będziemy prowadzić fermentację wg poniższego przepisu.
Składniki na wino aroniowe:
• 6 kg aronii
• 2 kg jabłek (np. antonówka)
• 9 litrów wody
• 2,9 kg cukru
• ok. 100 liści z malin (lub wiśni)
Wykonanie:
Owoce aronii, umyć, przemrozić (min. 24-48 godzin), po odmrożeniu zmiażdżyć, ale nie miksować, gdyż wino nie będzie chciało się później klarować. Dodać jabłka wcześniej obrane i pokrojone na małe kawałki. Powstałą masę owocową ułożyć w dużym naczyniu, zalać przegotowaną ciepłą wodą (4 l), całość wymieszać. Naczynie przykryć, odstawić w zacienione ciepłe miejsce, pozostawić do sfermentowania (ok. 3-4 dni).
Sfermentowaną masę owocową przełożyć do butli fermentacyjnej, przykryć i zalać syropem cukrowym, sporządzonym wg poniższego przepisu. Cukier w procesie fermentacji zostanie przetworzony na alkohol przez naturalnie drożdże.
Należy pamiętać, że do wina nigdy nie dodaje się cukru wprost z torebki – trzeba najpierw przygotować syrop, czyli rozpuścić cukier w przegotowanej wodzie w odpowiedniej proporcji. Cukier wsypuje się do gorącej wody i podgrzewa się na maleńkim ogniu, stale przy tym mieszając, doprowadzając do lekkiego wrzenia.
Pamiętać też trzeba, że rozpuszczenie 1 kg cukru w wodzie powoduje zwiększenie objętości roztworu, co należy uwzględnić kalkulując pojemność butli fermentacyjnej.
Syrop cukrowy:
• 5 litrów wody
• 2,9 kg cukru
• 100 liści z malin (lub wiśni)
Wodę i liście z malin zagotować, dodać cukier, dokładnie wymieszać, całość gotować jeszcze ok 10-15 minut, następnie pozostawić do ostygnięcia. Liście z malin usunąć i wyrzucić.
Owoce w butli zalać przygotowanym i ostudzonym syropem, tak do 3/4 objętości balona żeby owoce pływały i mogły podejść do góry (w balonie zawsze musi być trochę luzu, ponieważ w pierwszej burzliwej fermentacji owoce podniosą się do góry).
Aby nie zrobił się z wina ocet, balon należy szczelnie zamknąć, korkiem z rurką fermentacyjną szklaną lub plastikową. W takim stanie pozostawić wino, aż ustanie fermentacja burzliwa i cicha, trwa to zwykle kilka tygodni (ok. 7-9 tygodni).
Po tym czasie zlać wino przez durszlak do dużego naczynia, owoce wyrzucić, a wino przelać ponownie do umytej butli i odstawić do dalszej cichej fermentacji. Po kilku tygodniach, gdy zakończy się fermentacja, ściągnąć wino znad osadu i jeszcze przez pewien czas pozostawić w butli z rurką fermentacyjną do pełnego sklarowania (ok. 2-3 miesiące).
Aby uzyskać wino bardzo klarowne, można dokonać jeszcze kolejne obciągi (1-2) w odstępie 2-3 tygodni. Następnie wino odstawić, aby nadal dojrzewało – leżakowało w zamkniętej butli z rurką fermentacyjną (ok. 3 miesiące), po tym czasie zlać do butelek!
Wino domowe można dowolnie tworzyć i bawić się smakami dodając różnych owoców, a także przypraw, jak goździki, cynamon, ziele angielskie…, aż będziemy zadowoleni ze smaku. Każdy rocznik to trochę inny smak, gdyż takie jest właśnie domowe winko!
Miłej zabawy i smakowania !
Eluszka
COMMENTS