Wraz z wiekiem, nawet już po 25 roku życia zdolność syntezy kolagenu przez organizm maleje. Ponadto ciągły niedobór witaminy C i odpowiednich aminokwasów również zakłóca syntezę kolagenu. Pod wpływem czasu w organizmie spada też poziom witamin i minerałów wspomagających naturalną odnowę włókien kolagenowych. Tkanki stają się osłabione, zaczynają się luzować i rozpadać. Wszyscy niestety się starzejemy. Poniżej dowiesz się jak spowolnić i zminimalizować ten proces.
Kolagen to strategiczny składnik odpowiedzialny za budowę tkanki łącznej i zdecydowanie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Największe jego ilości występują w skórze, tętnicach, sercu, mózgu, ścięgnach, kościach, więzadłach i chrząstkach. Tkanka łączna to jedna z podstawowych tkanek budujących ludzkie ciało. Spaja, utrzymuje i podpiera inne tkanki, łączy narządy wewnętrzne. Stanowi rusztowanie i ochronę dla innych tkanek oraz organów. Pośredniczy w rozprowadzaniu tlenu, substancji odżywczych i biologicznie czynnych w organizmie. Odpowiada za większość procesów obronnych. Przez tkankę łączną przebiegają naczynia i nerwy. Tkanka łączna ma zdolność wiązania wody. Komórki tkanki łącznej wytwarzają dużą ilość substancji międzykomórkowej, która wypełnia przestrzenie między nimi i składa się z istoty podstawowej oraz włókien.
Kolagen jest wytwarzany przez komórki tkanki łącznej – fibroblasty. Jest głównym białkiem tkanki łącznej. Stanowi 25-30% całkowitej masy białka ludzkiego. Opowiada za utrzymanie spoistości, wytrzymałości na rozciąganie oraz elastyczności tkanki łącznej. Ponadto ma wpływ ma kondycję i stan włókien kolagenowych, na wygląd rozciągliwość i elastyczność skóry. Buduje skórę, ścięgna, kości, chrząstki, naczynia krwionośne, dziąsła, a nawet zęby. Odpowiedzialny jest za produkcję odpowiedniej ilości mazi stawowej. Kolagen występuje w dużych ilościach w tkance chrzęstnej i w kościach, stanowiąc podstawę budowy stawów. Ponadto wspiera procesy ochronne w obrębie tkanek chrząstki, wzmaga ruchomość, zwiększa gęstość tkanki kostnej i umożliwia lepsze wchłanianie substancji mineralnych. Kolagen przyśpiesza odnowę zmienionych chorobowo tkanek, pełni podstawową rolę w rozwoju narządów, naprawie tkanek i w procesie gojenia ran.
Kolagen odpowiada za utrzymanie spoistości, wytrzymałości na rozciąganie oraz elastyczności ścięgien. To one łączą i stabilizują wszystkie stawy, aby utrzymywały się w odpowiedniej pozycji i na właściwym miejscu. Ciało ludzkie jest wypełnione ścięgnami, w każdy jego ruch zaangażowanych jest tysiące ścięgien. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby każde ścięgno było w doskonałej formie. W miarę upływu lat ścięgna stają się sztywne i kruche, uszkodzenie nawet jednego z nich może doprowadzić do potężnych dolegliwości bólowych. Kluczowa zatem jest rola kolagenu we wzmacnianiu ścięgien.
Wraz z wiekiem, nawet już po 25 roku życia zdolność syntezy kolagenu przez organizm maleje. Ponadto ciągły niedobór witaminy C i odpowiednich aminokwasów również zakłóca syntezę kolagenu. Pod wpływem czasu w organizmie spada też poziom witamin i minerałów wspomagających naturalną odnowę włókien kolagenowych. Tkanki stają się osłabione, zaczynają się luzować i rozpadać. Zaburzenia w metabolizmie kolagenu objawiają się sztywnością i bólami okołostawowymi, zwyrodnieniem stawów, powstawaniem zmarszczek, cellulit, suchość skóry, rozszerzone naczynka, nadmierne rumieńce, zaczerwienienia, zmiany starcze, wszelkiego rodzaju zmiany pigmentowe (piegi, przebarwienia, plamy) i rozstępy. Wypadanie włosów także często wiąże się z niedoborem kolagenu, przy jego braku włosy stają się zbyt cienkie i łamliwe, szybko się przesuszają. Niedobór kolagenu prowadzi do atrofii - zmniejszania się objętości komórek tkanek chrzęstnych, a także wiązadeł, ścięgien, kości i skóry.
Kolagen jest jednym z kluczowych zasobów naturalnych tkanki skórnej. Odpowiedzialny jest za elastyczność i jędrność skóry, za jej właściwe nawilżenie i stałą odnowę komórek. Wygładza, napina i uelastycznia skórę. Ze względu na swoje unikalne cechy fizyczne, gęsty układ włókien kolagenowych w skórze właściwej zapewnia integralność strukturalną całej skóry, a tym samym zapewnia jej elastyczność. Dzięki niemu skóra utrzymuje odpowiednią elastyczność i napięcie. Występuje także jako łącznik między skórą właściwą a naskórkiem. Odpowiedni poziom kolagenu wraz z odpowiednio dużą dawką witaminy C skutecznie likwiduje objawy starzenia się skóry. Skóra człowieka to największy ludzki narząd. Ogólna jej powierzchnia skóry wynosi 1,5-2 m2 i składa się z trzech warstw: naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Zwiotczenie skóry jest spowodowane brakiem odnowy włókien kolagenowych i spadkiem ich elastyczności. Ubytek kolagenu ze skóry powoduje powstawanie zmarszczek, w trakcie jej starzenia. Dlatego kolagen jest powszechnie stosowany w kosmetykach, zwłaszcza w kremach i maściach przeciwzmarszczkowych. Na końcu artykułu podałam sprawdzone i skuteczne kremy i inne preparaty z udziałem kolagenu, które dają zaskakujące efekty.
Niewątpliwie kolagen to ważny składnik odżywczy i zdecydowanie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania Twojego organizmu. Warto zatem nieustannie dbać o jego odpowiednią syntezę w swoim organizmie. Jeśli zechcesz zwiększyć syntezę kolagenu w swoim organizmie to proces ten jest możliwy prawdopodobnie jedynie poprzez dostarczanie składników, które wpływają na jego prawidłową produkcję.
Kolagen składa się z aminokwasów. W skład budujących go aminokwasów wchodzą aminokwasy endogenne, takie jak min. prolina i hydroksyprolina i aminokwasy egzogenne takie jak min. arginina czy lizyna. Niedobór tych składników w organizmie prowadzi do zakłócenia i zmniejszenia produkcji kolagenu. Pamiętaj zarazem, że prawidłowe wytwarzanie kolagenu w organizmie dokonuje się tylko i wyłącznie z udziałem odpowiedniej ilości witaminy C. Należy przy tym pamiętać, że człowiek nie wytwarza i nie magazynuje witaminy C, dlatego powinna ona być regularnie dostarczana z codziennym pożywieniem. Odpowiednia dawka witaminy C jest również bardzo istotna i konieczna do prawidłowego funkcjonowania lizyny oraz prolio hydroksylazy lizyny – bardzo ważnych enzymów biorących udział w produkcji kolagenu. (tutaj przeczytasz więcej o wydajnej liposomalnej witaminie C)
W zagranicznych materiałach źródłowych, które prześledziłam i umieściłam na końcu wpisu, znalazłam również informację dotyczącą suplementacji kolagenem. Jak wiadomo kolagen składa się z aminokwasów endo jak i egzogennych. Te drugie muszą być dostarczone z zewnątrz, ponieważ organizm ich nie produkuje. Dlatego nasycanie organizmu aminokwasami to bardzo ważny element w syntezie kolagenu, gdyż przecież to właśnie z nich organizm buduje wszelakie struktury. Prowadzone próby wykazały wpływ suplementowa odpowiedniej formy kolagenu na gęstość skóry, zmniejszenie cellulitu i poprawę wyglądu w tym nawilżenia skóry. Kolagen może też zwiększyć masę mięśniową i siłę mięśni oraz zmniejszyć tkankę tłuszczową u osób w podeszłym wieku.
Poprosiłam o wyśnienie tego zjawiska specjalistę z Colyfine i oto odpowiedź: "Nasycanie aminokwasami ma wielki sens. Nasze babcie jadły kurze łapki na bolące stawy - to jest właśnie suplementacja. Dobry suplement kolagenowy to jednak nie schabowy po przejściach termalnych na patelni/piekarniku to po pierwsze, po drugie w pożywieniu zjada się wszystko, a suplement ma wystandaryzowane aminokwasy - lub jak kto woli - odsortowane białka niekolagenowe i w suplemencie są same aminokwasy kolagenowe - taka bomba aminokwasowa. Organizm je syntezuje i stąd lepsza skóra, kości itd. "
Poprosiłam o wyśnienie tego zjawiska specjalistę z Colyfine i oto odpowiedź: "Nasycanie aminokwasami ma wielki sens. Nasze babcie jadły kurze łapki na bolące stawy - to jest właśnie suplementacja. Dobry suplement kolagenowy to jednak nie schabowy po przejściach termalnych na patelni/piekarniku to po pierwsze, po drugie w pożywieniu zjada się wszystko, a suplement ma wystandaryzowane aminokwasy - lub jak kto woli - odsortowane białka niekolagenowe i w suplemencie są same aminokwasy kolagenowe - taka bomba aminokwasowa. Organizm je syntezuje i stąd lepsza skóra, kości itd. "
Przy okazji zachęcam do zapoznania się z właściwościami spiruliny. Spirulina to idealny składnik odżywczy. Zawiera wszystkie ważne aminokwasy, które ułatwią syntezę kolagenu w Twoim organizmie. Poza tym całą gamę witamin i minerałów, kwasy tłuszczowe, białko i wiele innych cennych składników, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Zdecydowanie polecam także kremy i inne preparaty na skórę z udziałem kolagenu. Dają bardzo dobre efekty, sama się o tym przekonałam. Preparaty kolagenowe mają zdolność głębokiego wnikania w skórę i intensywnego działania na struktury kolagenowe, pobudzając fibroblasty do zwiększenia ilości produkowanych białek, w krótkim czasie istotnie regenerują skórę, w moim przypadku efekty były widoczne bardzo szybko. Stosowane przeze mnie kosmetyki to produkty z udziałem rybiego kolagenu, posiadają właściwości silnie nawilżające, liftingujące, regenerujące, wygładzające oraz redukujące przebarwienia, są dobrze tolerowane przez skórę, nie wykazują działania alergizującego, czy drażniącego. Zdecydowanie polecam wypróbowane przeze mnie preparaty kolagenowe Colyfine - te kosmetyki rzeczywiście zaskoczyły mnie szybkim efektem działania. Na pewno warto samodzielnie to sprawdzić.
Krótka historia i ciekawostki
Nazwa kolagenu wywodzi się od greckiego „kolla”, które oznacza „klej”, oraz „gennan”, czyli „produkować”.
Kolagen występuje w większości tkanek w organizmie, a jego budowa jest zróżnicowana w zależności od funkcji i miejsca występowania. Kolagen dzieli się na 8 typów:
- typ I – jest to najbardziej powszechnie występujący rodzaj kolagenu w ludzkim organizmie. Jest on obecny w tkance tworzącej blizny, w ścięgnach i tkance łącznej kości. Występuje on także w skórze, tkance podskórnej,
- typ II – występuje w chrząstkach stawowych,
- typ III – występuje w tkance tworzącej się z fibroblastów, w trakcie zabliźniania ran, zanim zostanie wytworzony kolagen typu I, tworzy włókna tkanki łącznej właściwej siateczkowej, włókna te wybarwiają się solami metali ciężkich np. srebrem.
- typ IV – występuje w błonie podstawnej – mikrowłóknach międzytkankowych, tworzących cienkie membrany między różnymi tkankami organizmu,
- typ V – śródmiąższowy – występuje na granicy tkanki tworzącej blizny i tkanek na krawędzi blizn – występuje zawsze jako dopełnienie kolagenu typu I,
- typ VI – odmiana typu V – spełniająca tę samą funkcję,
- typ VII – występuje w tkance nabłonkowej, m.in. w skórze i na powierzchni tętnic,
- VIII – występuje w śródbłonku – tkankach tworzących błony śluzowe i wnętrze żył i tętnic,
- IX, X, XI – występują w chrząstkach – razem z typem II,
- XII – występuje razem z typami I i III w wielu tkankach.
Podział tkanki łącznej uzależniony jest od typu komórek i charakteru substancji międzykomórkowej. Substancja ta może mieć postać galaretowatą lub twardą, zmineralizowaną. W substancji międzykomórkowej znajdują się też włókna białkowe: kolagenowe, sprężyste, retikulinowe. Tkanki łączne dzieli się na tkanki łączne stałe tj. tłuszczowa, zarodkowa, chrzęstna, kostna i tkanki łączne płynne tj. krew, limfa.
Pamiętaj, aby skutecznie poprawiać stan swojej tkanki łącznej, stosuj składniki odżywcze o których napisałam powyżej, bez ich udziału synteza kolagenu w Twoim organizmie nie będzie przebiegać prawidłowo. Na skórę stosuj preparaty z udziałem kolagenu, podziałają i zahamują proces starzenia i będą utrzymywały Twoją skórę w doskonałej formie.
Artykuł przygotowany specjalnie dla Ciebie przez Eluszkę :)
Źródła:
http://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-article-BPP1-0098-0015
http://www.nowinylekarskie.ump.edu.pl/uploads/2010/3/157_3_79_2010.pdf
http://annales.sum.edu.pl/archiwum_publikacje/2014_68_4_9.pdf
http://rozanski.li/184/powstawanie-cellulitis-cellulit/
http://www.dr-rath-koalicja.pl/pdf-files/zdrowie-naturalnie_sierpnia-2013.pdf
https://repozytorium.umk.pl/bitstream/handle/item/3016/Biopolimery-ISDMP-END%201.pdf?sequence=1
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kolagen
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tkanka_%C5%82%C4%85czna
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4685482/
http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jocd.12174/full
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/
http://www.jmnn.org/article.asp?issn=2278-1870;year=2015;volume=4;issue=1;spage=47;epage=53;aulast=Borumand
COMMENTS