Melisa lekarska, czy na pewno wiesz na jej temat już wszystko? | WikiRose blog

Melisa lekarska, czy na pewno wiesz na jej temat już wszystko?

Melisę w greckiej medycynie używano już 2 tysiące lat temu. Nazywano ją "radością dla serca" oraz "eliksirem życia" wierząc, że może ona całkowicie przywrócić człowiekowi nadwątlone siły. Starożytni chętnie kąpali się w naparze z melisy, by nadać ciału miły zapach, aromatyzowali jej liśćmi wino, a także pocierano miejsca ukąszone przez pszczoły i osy. Ziele chętnie hodowano w przyklasztornych ogrodach, a mnisi masowo produkowali z niego nalewki winne i spirytusowe.

Melisa lekarska (Melissa officinalis) jest bardzo cenną rośliną leczniczą i aromatyczną. Wodne wyciągi z tej rośliny działają antydepresyjnie i mogą być brane pod uwagę jako środki w leczeniu depresji. Preparaty z melisy oraz olejek melisowy wykazują cenne właściwości uspokajające, które przypisywane są składnikom olejku eterycznego, głównie aldehydom terpenowym. Aktywność ta jest dość silna, porównywalna często z działaniem leków syntetycznych, stąd preparaty melisy są najczęściej stosowanym naturalnym lekiem uspokajającym, obniżającym poziom lęku, ułatwiającym zasypianie, odprężającym i regenerującym system nerwowy. Melisa pomaga także w bólach głowy, bólach menstruacyjnych, wywołaniu menstruacji i w zespole przewlekłego zmęczenia. 
melisa lekarska
Obraz posta: melisa lekarska pixabay CC0 Public Domain
Główną substancją biologicznie aktywną melisy jest olejek eteryczny występujący w liściach rośliny (Melissae folium). Składnikami dominującymi olejku melisowego są: cytral (geranial i neral), cytronelal, geraniol. Olejek eteryczny wykazuje wysoką aktywność przeciwbakteryjną i przeciwutleniającą.  Najsilniejsze działanie przeciwbakteryjne olejek melisowy wykazuje w stosunku do szczepów Shigella sonei oraz Salmonella enteritidis, natomiast przeciwgrzybicze – wobec Trichophyton. Ekstrakty z melisy oraz olejek eteryczny ze względu na cenne właściwości antyoksydacyjne mogą być brane pod uwagę jako efektywny czynnik w zapobieganiu różnych schorzeń neurologicznych związanych ze stresem oksydacyjnym. W produkcji ekstraktów z melisy stosuje się różne rodzaje rozpuszczalników. Ekstrakty wodne są lepsze niż etanolowe z uwagi na wyższą aktywność antyoksydacyjną.

Liść melisy jest zasobny także w inne substancje biologicznie aktywne, jak garbniki, gorycze, kwasy fenolowe, chlorofil, karotenoidy i związki mineralne. Spośród kwasów fenolowych najbardziej aktywny jest kwas rozmarynowy. Istotne znaczenie ma również obecność kwasu kawowego, ferulowego oraz p-kumarynowego – związków o silnej aktywności przeciwutleniającej i przeciwnowotworowej. Zawartość związków fenolowych, flawonoidów oraz α-tokoferolu i β-karotenu w surowcu melisy potęguje jego aktywność przeciwutleniającą.

Napar z liści melisy oraz olejek melisowy są także stosowane jako lek przeciwskurczowy, przeciwdziałający zaburzeniom przewodu pokarmowego. Zmniejszają wzdęcia, pomagają przy rozstrojach żołądka i przewodu pokarmowego. Działają rozluźniająco i przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, przez co zmniejszają napięcie jelit.

Olejek melisy podawany w małym stężeniu jest skutecznym czynnikiem hipoglikemicznym, co wynika prawdopodobnie ze zwiększonego pobierania glukozy i metabolizmu w wątrobie i tkance tłuszczowej oraz inhibicji procesu glukoneogenezy – to enzymatyczny proces przekształcania niecukrowcowych prekursorów, np. aminokwasów, glicerolu czy mleczanów w glukozę.

Stwierdzono także antywirusowy wpływ olejku melisowego na herpeswirusy (pasożytują na zwierzętach, a więc również na człowieku – 8 spośród nich wywołuje choroby u człowieka). Olejek melisy, podobnie jak inne olejki eteryczne, ma charakter lipofilny, co umożliwia mu penetrację skóry oraz wysoką selektywność, dlatego może być wykorzystywany w leczeniu infekcji wywoływanych czynnikami wirusowymi.

Melisa polecana jest  również do stosowania zewnętrznego na ukąszenia owadów, stłuczenia, trudno gojące się rany, stany zapalne skóry, a także do płukania jamy ustnej i gardła. W aromaterapii olejek melisowy działa odświeżająco na organizm, uspokajająco, przeciwdepresyjne i przeciwbakteryjnie.

Antyoksydacyjne właściwości olejku melisowego wskazują także na możliwość zastosowania go w ochronie żywności zawierającej tłuszcze, ale także jako bezpieczny suplement antyoksydacyjny i antyseptyczny w ochronie żywności i farmaceutyków. 

Naukowcy zapewniają, że preparaty melisy są bezpieczne do stosowania i wykazują dużą skuteczność. Mają długoletnią tradycję, są używane w ziołolecznictwie od bardzo dawna.  Jedynymi przeciwwskazaniami do stosowania preparatów z melisy są wrzody żołądka i marskość wątroby. Liście melisy zwykle stosuje się w dawce 2–3 g liści 3 razy dziennie w formie naparu. Ze względu na walory smakowe świeże liście melisy można dodawać do sałatek, wówczas nadają one sałacie cytrynowy smak.

Krótka historia i ciekawostki

Melisa lekarska posiada zapach przypominający cytrynę. To gatunek byliny z rodziny jasnotowatych, pochodzi z wschodnich rejonów śródziemnomorskich. Rośnie dziko w Afryce Północnej (Maroko, Tunezja, Madera, Wyspy Kanaryjskie), Europie Południowej i w Azji (Azja Zachodnia i Środkowa, Kaukaz, Pakistan). Obecnie jest znana i uprawiana na całym świecie. W Polsce uprawiana jest jako roślina ozdobna, miododajna i dla cytrynowego zapachu liści. Ludowe nazwy to rojownik, pszczelnik, matecznik, starzyszek, cytrynowe ziele. W greckiej medycynie używano jej już 2 tysiące lat temu. Nazywano ją "radością dla serca" oraz "eliksirem życia" wierząc, że może ona całkowicie przywrócić człowiekowi nadwątlone siły. Starożytni chętnie kąpali się w naparze z melisy, by nadać ciału miły zapach, aromatyzowali jej liśćmi wino, a także pocierano miejsca ukąszone przez pszczoły i osy. Ziele chętnie hodowano w przyklasztornych ogrodach, a mnisi masowo produkowali z niego nalewki winne i spirytusowe. Melisę zalecano przy chorobach serca, żołądka, głowy, oczu migren i podagry.

Pamiętaj, preparaty naturalne zawierają różnorodne związki aktywne, które wspomagają leczenie wielu schorzeń, działając holistycznie na organizm człowieka, a melisa należy do tych właśnie preparatów. Warto zatem spożywać melisę profilaktycznie w formie herbaty, szczególnie, że ma duże znaczenie w leczeniu zaburzeń nastroju w tym depresji. Badania pokazują, że depresja jest czwartą najgroźniejszą chorobą prowadzącą do inwalidztwa, a szacuje się, że w 2020 roku będzie drugą, ustępując tylko chorobie niedokrwiennej serca. Obecnie też zapotrzebowanie na skuteczne i dobrze tolerowane środki do leczenia depresji skłoniły naukowców do bardziej rygorystycznej analizy leków ziołowych i surowców naturalnych, które są tradycyjnie używane w leczeniu tej choroby. Zdecydowanie wykorzystaj melisę i działaj profilaktycznie poprawiając ogólne funkcjonowanie swojego organizmu.

Wszystkiego dobrego
Eluszka

Źródła opracowania:
http://wydawnictwo.up.lublin.pl/annales/Horticultura/2013/streszczenia2013_1/04_R_Nurzynska-Wierdak.pdf 
http://psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_3_2015/435Muszynska_PsychiatrPol2015v49i3.pdf 
https://yadda.icm.edu.pl/baztech/element/bwmeta1.element.baztech-29aff31b-cb5e-49df-b591-0cf754e30ac9/c/Sadowska.pdf
http://www.herbapolonica.pl/magazines-files/724769-11.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/Melisa_lekarska 

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Melisa lekarska, czy na pewno wiesz na jej temat już wszystko?
Melisa lekarska, czy na pewno wiesz na jej temat już wszystko?
Melisę w greckiej medycynie używano już 2 tysiące lat temu. Nazywano ją "radością dla serca" oraz "eliksirem życia" wierząc, że może ona całkowicie przywrócić człowiekowi nadwątlone siły. Starożytni chętnie kąpali się w naparze z melisy, by nadać ciału miły zapach, aromatyzowali jej liśćmi wino, a także pocierano miejsca ukąszone przez pszczoły i osy. Ziele chętnie hodowano w przyklasztornych ogrodach, a mnisi masowo produkowali z niego nalewki winne i spirytusowe.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgSnWnswkFyBr8I1eM5HkbqN-Ju-WZeIUVXZE7yCLM4wsgIH5-myFRc0TDn72XsLUrVgGhlTtzFo8IskngFKTR4K5mf91pBQc7vBtVmMVtsbcWyCvtnCxARgVPynCCFlat6T08fqhuIXoi2/s320/melisa-lekarska-compressor.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgSnWnswkFyBr8I1eM5HkbqN-Ju-WZeIUVXZE7yCLM4wsgIH5-myFRc0TDn72XsLUrVgGhlTtzFo8IskngFKTR4K5mf91pBQc7vBtVmMVtsbcWyCvtnCxARgVPynCCFlat6T08fqhuIXoi2/s72-c/melisa-lekarska-compressor.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2017/02/melisa-lekarska-czy-na-pewno-wiesz-na-jej-temat-juz-wszystko.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2017/02/melisa-lekarska-czy-na-pewno-wiesz-na-jej-temat-juz-wszystko.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy