Bioaktywne substancje jaj w prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych | WikiRose blog

Bioaktywne substancje jaj w prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych

Nie ma w przyrodzie drugiego tak doskonałego surowca jak jajo. Normalnie zniesione i zapłodnione jajo, po dostarczeniu energii w postaci ciepła przeistacza się w żywy organizm – pisklę, które jest zdolne do wzrostu i dalszego rozwoju. Jest wiec potrzebna tylko energia i powstaje organizm. Zatem wszystkie niezbędne substancje potrzebne do jego stworzenia zawarte są w samym jajku. To właśnie świadczy o wartości biologicznej i świadczy o tym jak cenne zawiera składniki.

Bioaktywne substancje jaj w prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych

Poniżej znajdziecie recenzję wykładu, na który trafiłam dzięki jednej z czytelniczek mojego bloga (serdecznie dziękuję), który odbył się w ramach konferencji "Medycyna naturalna w leczeniu i profilaktyce nowotworów" w Krośnie w maju 2014 r. Wykład był na tyle interesujący, że postanowiłem dla Was (a szczególnie tych, którzy nie mają czasu go oglądnąć) zapisać najistotniejsze fragmenty, pokazujące jaka moc kryje się w zwykłym jajku.

Wykład prowadził Prof. Tadeusz Trziszka, który kierował zespołem naukowców z Uniwersytetu przyrodniczego we Wrocławiu oraz Uniwersytetu medycznego we Wrocławiu.

photo credit: _CMP0572 via photopin (license)

Do tej pory biznes farmaceutyczny i tłuszczowy nakręcał fałszywą wiedzę o jajach strasząc cholesterolem (już dzisiaj powszechnie wiadomo, że cholesterol nie jest szkodliwy, co więcej, jest niezbędnym czynnikiem w funkcji życiowej organizmu ludzkiego i nie można go traktować jako niebezpiecznej substancji), którego w jajach jest tylko 0,3%, a pozostałe 99,7 % to są bardzo ważne bioaktywne substancje. Jajo jest nie tylko surowcem żywnościowym, ale ma zastosowania biomedyczne. Szczególnie duży wkład w rozwój wiedzy o jajach wniosły międzynarodowe sympozja organizowane w Kanadzie pod hasłem: „Jaja jako nutraceutyki (żywność funkcjonalna) w promocji zdrowia”.

Nie ma w przyrodzie drugiego tak doskonałego surowca jak jajo. Normalnie zniesione i zapłodnione jajo, po dostarczeniu energii w postaci ciepła przeistacza się w żywy organizm – pisklę, które jest zdolne do wzrostu i dalszego rozwoju. Jest wiec potrzebna tylko energia i powstaje organizm. Zatem wszystkie niezbędne substancje potrzebne do jego stworzenia zawarte są w samym jajku. To właśnie świadczy o wartości biologicznej i świadczy o tym jak cenne zawiera składniki.  Jajo zawiera ogromny rezerwuar substancji organicznych i mineralnych. 


Nioska znosi rocznie około 300 jaj, przekształcając organiczne substancje pochodzenia roślinnego w organiczne substancje pochodzenia zwierzęcego, które są najlepiej przyswajane przez organizm człowieka.  Do prawidłowego pobudzenia nioski do znoszenia jaj potrzebne jest światło. 
Żółtko rozwija się około 9 dni, w trakcie których z pożywienia kury przejmuje różne substancje, które decydują o jego właściwościach. Białko jaja tworzy się około 3 godzin, w trakcie których powstaje w nim około 1000 bioaktywnych substancji i enzymów, inhibitorów, witamin (związanych wyłącznie ze stanem zdrowia i uwarunkowaniami genetycznymi kury). Skorupa na jajku powstaje około 24-28 godzin. 

Wybrane substancje biologicznie aktywne zawarte w białku jaja, to po oddzieleniu wody w 95% stanowią białka, pozostałe to związki mineralne i węglowodany. Wśród białek największy udział stanowi Owoalbumina (54%), która jest wzorcem dla WHO idealnego składu aminokwasowego. W czasie trawienia tego białka powstają peptydy o wysokiej bioaktywności  – np. owokininy, które mają istotne znaczenie w regulacji ciśnienia krwi. Tutaj widać wpływ fizjologii trawienia składników jaj na stan zdrowia oraz w prewencji różnych chorób. 

Kolejny rodzaj białka występując w białku jaja to Konalbumina, jest bogata w jony żelaza, odgrywające ważną rolę w metabolizmie. Jest również czynnikiem bakteriostatycznym. Wytworzone z niej peptydy posiadają silne właściwości niszczące wobec bakterii Gram (-), a także właściwości antywirusowe. 

Owomucyna jest największym białkiem w białku jaja, ma zdolność inhibowania hemablutynacji i jest czynnikiem antywirusowym, szczególnie wobec wirusów grypy. Ponadto posiada cytotoksyczne właściwości wobec komórek nowotworowych (szerokie badania w tym zakresie prowadzą Finowie). 

Cystatyna jest jednym z najmniejszych białek występującym w białku jaja. Posiada silne właściwości antydrobnoustrojowe wobec bakterii, grzybów, drożdży i wirusów. Potwierdzone są badania nad jej właściwościami antynowotworowymi oraz w chorobach otępiennych mózgu.

Lizozym należy do najbardziej popularnych białek (enzymów) i najlepiej poznanych substancji jaja. Posiada silne właściwości antybakteryjne, zwłaszcza wobec bakterii G + . Posiada właściwości antywirusowe i antynowotworowe.  W procesie trawienia enzymatycznego powstają  różnego typu biopeptydy, które wykazują wysoką aktywność antybakteryjną np. wobec bakterii E. coli.

Reasumując można stwierdzić, że białka występujące w strukturze białka jaja tworzą w całości układ o specyficznej charakterystyce pełniący istotną rolę w funkcji biologicznej.


Wykazano, że fizyczna natura białek białka jaja oraz charakterystyczna budowa makroskopowa jaja ma najważniejsze znaczenie ochronne, przy tym szczególnie istotnym jest gospodarka wodna (możliwość wyparowania i dyfundowania), która wydaje się być najmocniejszym inhibitorem wzrostu bakterii. Zatem wyparowanie wody z białka przez pory skorupy i dyfuzja przez błonę witelinową do żółtka ma kluczowe znaczenie w obniżaniu aktywności wodnej białka, a tym samym zmniejszenia jej dostępności dla drobnoustrojów.

Żółtko ma bardzo dużą koncentrację suchej substancji (50%), w tym 32% to białka, a 64% tłuszczowce (np. fosfolipidy), pozostałe to witaminy, cukrowce i związki mineralne. 

W żółtku występuje Foswityna – białko o właściwościach antyoksydacyjnych, należy do fosfolipidów zawierających 2/3 całego fosforu żółtka. Jest substancją o silnych właściwościach antyoksydacyjnych, co jest bardzo ważne w hamowaniu niekorzystnych reakcji rodnikowych, prowadzących do wielu schorzeń, w tym nowotworowych jak i chorób krążenia. Jest bogata w fosfor (10%), tym samym jest ważnym dostarczycielem łatwo przyswajalnego organicznego fosforu w organizmie.

Kolejnym bardzo ważnym rodzajem białek występującym w żółtku jaj jest Immunoglobulina – znalazła zastosowanie w praktyce farmaceutycznej i parafarmaceutycznej jako specyficzne przeciwciała w ochronie, m.in. przeciw zakażeniom przewodu pokarmowego, zwłaszcza z udziałem E. coli. Jest czynnikiem zastępującym terapię antybiotykową.

W żółtku jaja występuje także Lecytyna, która w odróżnieniu od lecytyn roślinnych, w tym pochodzenia sojowego zawiera unikalne kwasy tłuszczowe, niezbędne w funkcjach życiowych człowieka, w tym kwas arachidonowy (AA) i dokozaheksaenowy (DHA). Oba te kwasy są niezbędne w rozwoju dzieci, a zwłaszcza ich centralnego układu nerwowego (występują również w mleku matki).

Obecnie na bazie jaj opracowywana jest żywność projektowana (w naturalny sposób, nie mylić z GMO). Istnieją nieograniczone pokłady możliwości w dalszym doskonaleniu składu chemicznego jaj na drodze naturalnego oddziaływania na nioski poprzez żywienie, odpowiednimi naturalnymi, właściwie dobranymi składnikami pasz. Można wzbogacać jaja w witaminy, niezbędne kwasy tłuszczowe, selen, jod itp. co sprawia, że stają się nutraceutykami.   

Z jaj produkuje się obecnie preparaty pomocne w walce z chorobami otępiennymi mózgu (np. chorobą Alzhaimera), przeciwlękowymi, chorobami nowotworowymi (prof. Dzięgiel) takimi jak rak wątroby czy czerniak skóry, rak płuc i gruczołu piersiowego. 

Jaja mogą być zatem postrzegane jako odkrycie przełomu wieków, pokazujące symbiozę natury i człowieka. Są ważnym elementem diety człowieka, skutecznym w zakresie ochrony zdrowia konsumentów. Jaja są doskonałym produktem natury. Można z nich produkować całą gamę nuraceutyków, skuteczną w leczeniu wszystkich chorób cywilizacyjnych.


Na koniec kilka słów, a właściwie apel!

Zwracajcie uwagę jakie jaja kupujecie? Skoro można je wzbogacać poprzez odpowiednie odżywianie kur, można je też zepsuć stosując żywność nieodpowiednią i przetrzymując kury w złych warunkach.

Zjadajcie  jaja od szczęśliwych kur (które w swoim stadzie mają swojego przywódcę czyli koguta:)) właściwie karmionych i hodowanych w ekologicznych warunkach !

Polecam również poprzedni mój post na temat tajemnic jakie kryją się w jajku


COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Bioaktywne substancje jaj w prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych
Bioaktywne substancje jaj w prewencji i terapii chorób cywilizacyjnych
Nie ma w przyrodzie drugiego tak doskonałego surowca jak jajo. Normalnie zniesione i zapłodnione jajo, po dostarczeniu energii w postaci ciepła przeistacza się w żywy organizm – pisklę, które jest zdolne do wzrostu i dalszego rozwoju. Jest wiec potrzebna tylko energia i powstaje organizm. Zatem wszystkie niezbędne substancje potrzebne do jego stworzenia zawarte są w samym jajku. To właśnie świadczy o wartości biologicznej i świadczy o tym jak cenne zawiera składniki.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj4U2oxTQcB3ZKVqERd9RrPTY7sJaABJqBf6CfvwZXHbGednrVzCi2AdR2iC_YM1UB3ycAjEvotS6PsOGcgGx8r_TMv9TPrLUhoEL6eoyEthDls1S8EbDRetrcMfYbpZZxtYXKmKCR6I_e6/s1600/4547110277_42740797e5.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj4U2oxTQcB3ZKVqERd9RrPTY7sJaABJqBf6CfvwZXHbGednrVzCi2AdR2iC_YM1UB3ycAjEvotS6PsOGcgGx8r_TMv9TPrLUhoEL6eoyEthDls1S8EbDRetrcMfYbpZZxtYXKmKCR6I_e6/s72-c/4547110277_42740797e5.jpg
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2015/04/jajko-bioaktywne-substancje-jaj-w-prewencji-i-terapii-chorob-cywilizacyjnych.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2015/04/jajko-bioaktywne-substancje-jaj-w-prewencji-i-terapii-chorob-cywilizacyjnych.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy