Burak czerwony – sprawdź jak wyjątkowe są jego właściwości prozdrowotne ! | WikiRose blog

Burak czerwony – sprawdź jak wyjątkowe są jego właściwości prozdrowotne !

Burak posiada szczególne znaczenie dietetyczne, jest źródłem witamin i wielu pierwiastków mineralnych oraz innych składników biologicznie aktywnych, które działając synergicznie niezwykle korzystnie oddziaływają na organizm człowieka, dając wyjątkowe efekty prozdrowotne. Czerwono-fioletową barwę nadają im betacyjany, których głównym składnikiem jest betaniana - aminokwas o działaniu prozdrowotnym. Związki te pełnią ważną rolę w profilaktyce nowotworowej.

Burak ćwikłowy (czerwony - Beta vulgaris L. subsp. vulgaris) był ceniony już w starożytności za jego lecznicze i odżywcze właściwości. W Polsce znany jest od połowy XV wieku i należy do najpopularniejszych warzyw powszechnie uprawianych i konsumowanych. Wszystkie znane odmiany buraka pochodzą od buraka dzikiego, który rośnie do dzisiaj na Bliskim Wschodzie, między wybrzeżami Morza Śródziemnego i Czarnego, w okolicach Morza Kaspijskiego i w Indiach.
burak ćwikłowy
Obraz posta CC0 Public Domain
Burak posiada szczególne znaczenie dietetyczne, jest źródłem witamin i wielu pierwiastków mineralnych oraz innych składników biologicznie aktywnych, które działając synergicznie niezwykle korzystnie oddziaływają na organizm człowieka, dając wyjątkowe efekty prozdrowotne. Czerwono-fioletową barwę nadają im betacyjany, których głównym składnikiem jest betanina - aminokwas o działaniu prozdrowotnym. Związki te pełnią ważną rolę w profilaktyce nowotworowej. 

Najlepsze właściwości lecznicze ma surowy burak, w tym świeżo wyciskany sok z buraka niepasteryzowany, gdyż w takiej formie zachowuje swoje właściwości prozdrowotne w najwyższym stopniu.

Zawarta w buraku betanina odgrywa istotną rolę w redukcji rodników. Może zatrzymać łańcuch reakcji rodnikowych, które uszkadzają DNA. Dzięki redukcji rodników nadtlenkowych i alkoksylowych ochrania lipidy, nie dopuszczając do powstania produktów peroksydacji lipidów (to biologiczny proces utleniania lipidów), które często wykazują właściwości rakotwórcze. Zawdzięcza to zawartości silnych antocyjanów, przeciwutleniaczy i czerwonych pigmentów, których buraki zawierają największe ilości. 

Badania przeprowadzone przez olsztyńskich naukowców z Polskiej Akademii Nauk wykazują, że betacyjany charakteryzują się silnymi właściwościami przeciwutleniającymi, które wynikają ze struktury ich cząsteczki. Dlatego w dużej mierze dzięki tym związkom burak ćwikłowy znajduje się wśród dziesięciu warzyw charakteryzujących się najsilniejszym działaniem przeciwutleniającym (antyoksydacyjnym). W głównej mierze przeciwutleniacze to naturalne substancje roślinne, które wspierają naturalne mechanizmy obronne komórek człowieka.

Betanina wraz z zawartym w burakach kwasem foliowym obniża poziom homocysteiny –  to aminokwas, którego zbyt wysoki poziom  prowadzi do zmian miażdżycowych, chorób serca, udarów mózgu i zmian zakrzepowych.

Burak zmniejsza napięcie nerwowe, leczy nerwice, depresje, zaburzenia snu, poprawi ogólne samopoczucie, wzmaga koncentrację i pamięć. To wszystko za sprawą wstępującej w burakach betaniny - to taka sama substancja, którą stosuje się w niektórych formach leczenia depresji. Tryptofanu, który „relaksuje umysł” i daje poczucie zadowolenia. Kwasu foliowego działającego kojąco i uspokajająco, a także litu, który nasila działanie magnezu i w wyniku czego wytwarza się serotonina. O niezwykłych właściwościach litu przeczytasz tutaj.

Burak jest także bogaty w azotany, które organizm stosuje do kontroli ciśnienia. Azotany organizmie ludzkim przekształcają się w tlenek azotu, powodując rozluźnienie i rozszerzanie naczyń krwionośnych. Azotany rozszerzając naczynia krwionośne i poprawiają przepływ tlenu i krwi przez tkanki, dzięki temu są skuteczne do walki z nadciśnieniem, a także zapobiegają oraz leczą schorzenia układu krążenia oraz serca. Wysoko azotanowa dieta zwiększa także przepływ tlenu i krwi w mózgu, co zapobiega demencji funkcji poznawczych.

Burak to źródło niewielu kalorii – tylko 38 kcal w 100 g produktu. Jest za to zasobny w witaminy i sporą ilość pierwiastków mineralnych. 

Korzeń buraka zawiera witaminę C odpowiedzialną za odporność. Witaminę A i witaminy z grupy B, które dbają o wzrok oraz pomagają zachować młody wygląd i poprawiają kondycję skóry, włosów i paznokci. W buraku występuje znaczna ilość kwasu foliowego (B9), który min. reguluje rozwój i funkcjonowanie komórek oraz wpływa na prawidłową pracę układów w organizmie. 
[next]
Burak zawiera dużą ilość makro- i mikroelementów takich jak wapń, magnez, fosfor, miedź, chlor, fluor, cynk, sód, potas, bor, żelazo, molibden, mangan, kobalt lit, rubid i cez. Dzięki dużej zawartości składników mineralnych burak posiada silne właściwości alkalizujące (zasadotwórcze), przywraca organizmowi odczyn zasadowy, przywraca równowagę kwasowo-zasadową organizmu, która jest warunkiem zdrowia. Przyspiesza usuwanie z organizmu szkodliwych metabolitów (toksyn), gdyż wspomaga pracę wątroby. Burak to także bardzo skuteczny sposób na oczyszczenie wątroby, jelita i nerek. Oczyszcza także krew i pomaga w wydalaniu kwasu moczowego z organizmu. Osoby, które spożywają nadmiar pokarmów zakwaszających takich jak mięso, ciasta, białe pieczywo itd. powinny często korzystać z dobrodziejstwa buraków, aby doprowadzać w organizmie do równowagi kwasowo-zasadowej.

Burak jest nieoceniony przy niedokrwistości, ma cenne składniki, które poprawiają jakość czerwonych ciałek krwi. Kluczowym pierwiastkiem jest tutaj żelazo, które jest niezbędne w transporcie tlenu do wszystkich komórek ciała oraz kobalt, który bierze udział w procesach tworzenia czerwonych krwinek.

Burak dzięki dużej zawartości błonnika, ma działanie lecznicze w otyłości, przyśpiesza przemianę materii, redukuje tkankę tłuszczową. Za sprawą substancji pektynowych, ułatwia trawienie, poprawia pracę jelit, hamuje procesy gnilne w jelitach, działa na nie oczyszczająco, co powoduje jednocześnie zwiększenie efektywności wchłaniania substancji odżywczych. 

Burak wykazuje dobroczynny wpływ w przypadku zapalenia żołądka, wrzodów żołądka oraz hemoroidów (żylaki odbytu). Posiada też działanie przeciwkaszlowe, grzybobójcze, wzmacniające system immunologiczny, zwalcza objawy przeziębienia i grypy, poprawia kondycję włosów i paznokci. 

Z buraka czerwonego (betaniny) wytwarza się naturalny barwnik spożywczy, który oznaczany jest symbolem E-162 i jest używany do barwienia napojów, kremów, galaretek. 

Najlepsze właściwości lecznicze mają surowe buraki, w tym świeżo wyciskany sok z buraka, niepasteryzowany, lub stabilizowany kwasem l-askorbinowym, gdyż w takiej formie zachowuje swoje właściwości prozdrowotne w najwyższym stopniu. Sok z buraka najlepiej przed spożyciem rozcieńczyć ciepłą wodą, ponieważ jego silne właściwości alkalizujące (zasadotwórcze) mogą powodować nudności. Buraki też oprócz ćwikły i barszczu  można podawać w surówkach, sałatkach, zupach, a także jako smaczny dodatek do mięsa. 

Warto też wiedzieć, że buraków w większej ilości nie zaleca się w chorym na cukrzycę, ponieważ zawierają sporą ilość cukru i może dojść do szybkiego podniesienia poziomu cukru we krwi. Natomiast osoby z niskim ciśnieniem mogą pić sok z buraków wieczorem przed snem, ponieważ obniżenie ciśnienia może doprowadzić do nadmiernej senności.


Napiszcie w jakiej formie lubicie buraki najbardziej i jak często stanowi element waszej diety ? 

Pozdrawiam jak zawsze serdecznie :)
Eluszka

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Burak_zwyczajny 
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,407533,naukowcy-badaja-wlasciwosci-prozdrowotne-burakow-cwiklowych.html 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Burak_%C4%87wik%C5%82owy 
http://surojadek.com/sok-z-burakow-jak-obnizyc-cisnienie-krwi/ 
http://zdrowe-zywienie.wieszjak.polki.pl/produkty/317231,Sok-z-czerwonych-burakow-dlaczego-warto-go-pic.html 
http://vrota.pl/2014/11/czerwone-buraki-ich-uzdrawiajaca-moc-poczujesz-natychmiast/ 
http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2010/1_2010/br%201,2010%20s.%20009-014.pdf 
http://www.cbimo.zut.edu.pl/download/dydaktyka/chemia_zywnosci_tz_iii/cwiczenia_laboratoryjne/Barwniki%20rolinne%20-%20w.%202.%20Ch.%20ywn.pdf 

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Burak czerwony – sprawdź jak wyjątkowe są jego właściwości prozdrowotne !
Burak czerwony – sprawdź jak wyjątkowe są jego właściwości prozdrowotne !
Burak posiada szczególne znaczenie dietetyczne, jest źródłem witamin i wielu pierwiastków mineralnych oraz innych składników biologicznie aktywnych, które działając synergicznie niezwykle korzystnie oddziaływają na organizm człowieka, dając wyjątkowe efekty prozdrowotne. Czerwono-fioletową barwę nadają im betacyjany, których głównym składnikiem jest betaniana - aminokwas o działaniu prozdrowotnym. Związki te pełnią ważną rolę w profilaktyce nowotworowej.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1gGRV3UFcWqIFBVOPcBwl4FuafFuoo8yDgcwusdktKSfzHfcLpCyzt-Ex-sb6Kw6eELMYzlkkXkrsJHyjbd-4NslswtE8fq6LqSnNMd4LPdFE-nQAUPNVHDHnm1C9VIDW20NGgtmpUypd/s400/beetroot-687251_1920_CCOPublicDomain-FP.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj1gGRV3UFcWqIFBVOPcBwl4FuafFuoo8yDgcwusdktKSfzHfcLpCyzt-Ex-sb6Kw6eELMYzlkkXkrsJHyjbd-4NslswtE8fq6LqSnNMd4LPdFE-nQAUPNVHDHnm1C9VIDW20NGgtmpUypd/s72-c/beetroot-687251_1920_CCOPublicDomain-FP.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2015/12/burak-czerwony-sprawdz-jak-wyjatkowe-sa-jego-wlasciwosci-prozdrowotne.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2015/12/burak-czerwony-sprawdz-jak-wyjatkowe-sa-jego-wlasciwosci-prozdrowotne.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy