Polecam prosty przepis na paprykę w łagodnej zalewie. Papryka tak wykonana nadaje się w sam raz do kanapek, sałatek oraz jako dodatek do obiadu
Polecam prosty przepis na paprykę w łagodnej zalewie. Papryka tak wykonana nadaje się w sam raz do kanapek, sałatek oraz jako dodatek do obiadu. Sezon na przetwory z papryki trwa więc zachęcam do działania :)
Papryka w łagodnej zalewie
- 5 kg papryki
- ziele angielskie
- liść laurowy
- pieprz
Zalewa
- 2 litry wody
- 30 dag cukru
- 4 dag soli
- 1 szklanka octu 10 %
- przyprawy: ziele angielskie, liść laurowy, pieprz
Wykonanie:
Paprykę umyć, przeciąć na ćwiartki, usunąć gniazda nasienne i zielone końcówki, następnie pociąć w paski lub w kostkę.
Zanurzyć na około 2 minuty do wrzącej wody, a następnie osączyć i ułożyć ciasno w wygotowanych słoikach.
Dodać przyprawy do każdego słoika: 1 ziele angielskie, 1/4 - 1/2 liścia laurowego, 5-6 ziarenek pieprzu.
Przygotować zalewę : zagotować wodę - dodać cukier, sól i ocet.
Paprykę zalać gorącą zalewą i zakręcić słoiki.
Pasteryzować - od chwili zagotowania się wody w naczyniu 20 – 25 minut.
Smacznej papryczki :)
Tradycyjnie słów kilka o pochodzeniu i wartościach prozdrowotnych warzywa, tym razem w roli głównej papryka.
Papryka (Capsicum L.) należy do rodziny psiankowatych, przywiózł ją do Europy z Haiti w 1493 r. Krzysztof Kolumb, wówczas w Hiszpanii nazwano ją „pieprzem indiańskim”. Za ojczyznę papryki uważa się więc Amerykę Środkową, a szczególnie Meksyk, oraz tropikalną część Ameryki Południowej. Papryki różnią się kolorem od zielonej przez żółtą do czerwonej i malinowej, kształtem i wielkością. Te maleńkie są zazwyczaj piekielnie ostre z których sporządza się przyprawę kuchenną zwaną pieprzem kajeńskiem (ang. Cayenne Pepper). Od zawartości kapsaicyny i związków jej pokrewnych zależy łagodność i ostrość papryk: odmiany słodkie mają od 0,010-0,015% kapsaicyny, a ostre od 0,5-1%. Bardzo ostre, jak pieprz kajeński lub chilijski mają jej, aż do 1,5%.
W papryce znajduje się niemal całe bogactwo witamin i wiele składników mineralnych. Jest ona wyjątkowo bogata w witaminę C, przecież właśnie z papryki węgierskiej wspomniany już wcześniej w poście o „Naturalnej Witaminie C” prof. Szent-Gyorgyi razem z Svierberlym otrzymali po raz pierwszy w świecie krystaliczny kwas askorbinowy w latach 1927-1932. Bardzo ważne, że papryka nie ma w swoim składzie enzymu askorbinazy i wobec tego witamina C nie ulega tak łatwo jak w innych warzywach i owocach rozkładowi. Papryka zawiera również witaminę P (rutynę), chroni ona przed przedwczesnym zwapnieniem żył, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, oraz zawiera sporo witaminy A, niemal komplet witamin z grupy B i witaminę E. Ponadto wapń, potas, magnez, fosfor, siarkę, żelazo, mangan, miedź. Papryka jest zasadotwórcza. Bardzo dobrze wpływa na trawienie, jest więc polecana osobom dbającym o linię, ponieważ 100 g papryki zawiera zaledwie 27 kcal.
Papryka ma też 1,2% białka, olejek eteryczny i barwniki np. czerwoną kapsantynę oraz kapsycydynę - substancję o właściwościach bakteriobójczych znajdującą się w nasionach, która pobudza zakończenia nerwów czuciowych skóry i błon śluzowych oraz drażni tkanki otaczające, wywołując przekrwienia. Z tych powodów papryka ostra stała się surowcem z którego przygotowuje się różnego rodzaju maści, nalewki, plastry. Leków takich używa się przy bólach reumatycznych, mięśniowych, nerwobólach, na lumbago, newralgie itp. Wywołując przekrwienie, rozgrzewają bolące miejsca i przynoszą ulgę.
źródła:
pl.wikipedia.org
I.Gumowaska - Bądź zdrów - smacznego
scholar.google.com
COMMENTS