Owoce świdośliwy zawierają cenne dla zdrowia człowieka antocyjany, związki mineralne, witaminy z grupy B oraz A i C, białko i błonnik pokarmowy. Liczne badania sugerują, że zawarte w owocach świdośliwy cyjanidyna i jej glikozydy to biologicznie aktywne związki, które pełnią funkcje antyoksydacyjną, antymutagenną, antykancerogenną, antyzapalną, działają też łagodząco na układ pokarmowy.
Świdośliwa (Amelanchier Medik.) posiada cenne właściwości prozdrowotne i odżywcze. Jej owoce popularnie nazywane są jagodami, choć w rzeczywistości są owocami ziarnkowymi. Dojrzałe owoce tego gatunku charakteryzują się zwykle purpurową lub ciemnoniebieską barwą, są soczyste, słodkie i smaczne. Cechą szczególną tych owoców jest wysoka zawartość składników bioaktywnych oraz nietypowa dla owoców jagodowych proporcja zawartości cukrów do kwasów, dzięki tym cechom świdośliwa może być przydatna do produkcji żywności funkcjonalnej.
Owoce świdośliwy zawierają cenne dla zdrowia antocyjany, związki mineralne, witaminy z grup B oraz A i C, białko i błonnik pokarmowy. Liczne badania naukowe sugerują, że zawarte w owocach świdośliwy cyjanidyna i jej glikozydy to biologicznie aktywne związki, które pełnią funkcje antyoksydacyjną, antymutagenną, antykancerogenną, antyzapalną, działają też łagodząco na układ pokarmowy.
Świdośliwa dzięki bogactwu antocyjanów i kwasów fenolowych, wykazuje właściwości przeciwutleniające. Przeciwutleniacze wykazują działanie chroniące organizm przed tak zwanym stresem oksydacyjnym poprzez wymiatanie wolnych rodników. Wykazują one właściwości przeciwmiażdżycowe, regulują ciśnienie krwi, hamują rozwój bakterii chorobotwórczych, obniżają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Ponadto antocyjany ograniczają tworzenie się zakrzepów poprzez zwiększenie w tkankach naczyń krwionośnych aktywności prostacyklin. Chronią one naczynia krwionośne przed kruchością, a także stymulują produkcję rodopsyny, substancji odpowiedzialnej w procesie widzenia.
Krótka historia i ciekawostki.
Świdośliwa pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie jest uprawiana na skalę przemysłową. W zależności od gatunku może przybierać kształt drzewa lub krzewu. W Polsce świdośliwa zaliczana jest do grupy mało znanych gatunków krzewów owocowych. W Europie gatunek ten dotychczas nie jest rozpowszechniony i uprawiany. Ogółem znanych jest około 25 gatunków, z czego największe areały skupiają się w Kanadzie, gdzie uważane są za bardzo cenny surowiec dla przetwórstwa. Kwiaty tej rośliny są białe, zebrane po kilka w kwiatostany. Owoce wyglądem przypominają owoce borówki, aronii czy porzeczki czarnej, są kuliste, przeważnie purpurowe, ciemnogranatowe lub niebieskogranatowe z woskowym nalotem (znana jest też odmiana o białych owocach np. odmiana „Antaglow”). Krzewy świdośliwy są długowieczne, na plantacjach towarowych mogą rosnąć przez 20–25 lat i więcej. Zaczynają owocować w 3–4 roku od posadzenia na miejscu stałym.
W naszym ogrodzie kilka lat temu posadziliśmy świdośliwę, która już owocuje. Faktycznie jej owoce są bardzo słodkie i smaczne. Jej uprawa nie wymaga praktycznie żadnego wysiłku, oprócz delikatnego cięcia. Niestety minusem jest to, że te wartościowe owoce ptaki po prostu uwielbiają i najczęściej konsumują je zanim osiągną stan pełnej dojrzałości ;(
W Polsce z pewnością nie jest łatwo zdobyć owoce świdośliwy, ale jeśli gdzieś przypadkiem uda Wam się na nie napotkać, to zachęcam, aby spróbować i ocenić ich smak. Oczywiście po degustacji w komentarzu napiszcie co o niej sądzicie?
Wpis przygotowała dla Was Eluszka:)
Źródła:
http://www.czwa.odr.net.pl/images/SAR/aktualnosci_2015/maj_2015.pdf
http://www.inhort.pl/files/wydawnictwa/zeszyty_IO/ZNIO_24_2016/ZNiO24-10.pdf
http://www.tsw.com.pl/files/user_managed/pdf/Konferencje_TSW_2016.pdf
http://www.inhort.pl/files/program_wieloletni/PW_2015_2020_IO/spr_2017/1.4_2017_artykul_Konopacka_Swidosliwa.pdf
https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Awido%C5%9Bliwa
https://www.researchgate.net/profile/Sabina_Lachowicz/publication/304748675_Swidosliwa_-_cenny_surowiec_dla_przetworstwa/links/5a200538a6fdcc2dc2aeba9f/Swidosliwa-cenny-surowiec-dla-przetworstwa.pdf
COMMENTS