Zielona herbata - naukowo potwierdzone lekarstwo na wiele dolegliwości. | WikiRose blog

Zielona herbata - naukowo potwierdzone lekarstwo na wiele dolegliwości.

Liście zielonej herbaty to bardzo bogate źródło związków garbnikowych rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych, alkaloidów takich jak kofeina, teofilina, teobromina, związków purynowych, lecytyny, kumaryny, witaminy B1, B2, K, PP, składników mineralnych tj. wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod, a także pochodnych kwercytyny i kempferolu. Substancje czynne zawarte w liściach herbaty wykazują zdolność blokowania związków rakotwórczych, obniżają poziom cholesterolu całkowitego, szczególnie tego szkodliwego zoksydowanego.

Zielona herbata pochodzi z Chin, gdzie była używana jako tradycyjne lekarstwo na większość dolegliwości. Stosowana przy tamowaniu krwawienia, kontroli temperatury ciała, zaspokajaniu pragnienia, przy problemach trawiennych oraz zapobiegała zmęczeniu. Starochińscy znawcy przedstawiali pozytywny wpływ zielonej herbaty na pięć najważniejszych ludzkich organów, zwłaszcza na serce. Ponad 4000 lat temu zielona herbata rozpowszechniła się także na inne kraje Azji, od Japonii po Środkowy Wschód. Obecnie jest jednym z najczęściej pitych napojów na świecie, gdyż pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka. Swoje szczególne właściwości zdrowotne zawdzięcza wielkiemu bogactwu substancji biologicznie czynnych, które zawarte są w liściach zielonej herbaty (Camellia sinensis).
zielona herbata
Obraz Plantacja zielonej herbaty - pixabay

Liście zielonej herbaty to bardzo bogate źródło związków garbnikowych rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych, alkaloidów takich jak kofeina, teofilina, teobromina, związków purynowych, lecytyny, kumaryny, witaminy B1, B2, K, PP, składników mineralnych tj. wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod, a także pochodnych kwercytyny i kempferolu.

Liście zielonej herbaty to przede wszystkim bardzo bogate źródło polifenoli - bardzo silnych zamiataczy wolnych rodników, takich jak galusan epigalokatechiny i kwas galusowy, które mają właściwości antyoksydacyjne silniejsze niż właściwości wielu związków powszechnie uważanych za silne przeciwutleniacze. Wykazują zdolność blokowania związków rakotwórczych powstających w cyklu przemian metabolicznych niektórych kancerogenów oraz wykazuje właściwości ściągające, antyseptyczne i przeciwpotne.  Badania wskazują, że potencjał przeciwutleniający jednej filiżanki zielonej herbaty odpowiada 436 mg witaminy C i jest znacznie większy w porównaniu z herbatą czarną.

Obraz Plantacji zielonej herbaty - pixabay

Technologia wytwarzania zielonej herbaty przebiega odmiennie niż czarnej. Aby uzyskać zielona˛ herbatę, świeżo zerwane liście herbaciane są poddawane działaniu gorącej pary wodnej, aby zapobiec ich fermentacji, a następnie suszone. Natomiast w procesie produkcji czarnej herbaty, zebrane liście są poddawane suszeniu do uzyskania ok. 55% ich masy wyjściowej. Podsuszone liście są zwijane i rozdrabniane, a następnie poddawane fermentacji, podczas której polifenole są utleniane. Proces fermentacji przekształca katechiny w teaflawinę i tearubiginę, prowadząc do zmniejszenia jej zawartości. W następstwie powyższych przemian zielona herbata w stosunku do czarnej zawiera stosunkowo znaczną zawartość katechin i niskie stężenie teaflawin i tearubigin. Zawartość flawonoli w procesie fermentacji nie ulega zmianom, dlatego też herbaty zielona i czarna zawierają je w zbliżonych ilościach.

Zawarta w zielonej herbacie mieszanina składników polifenolowych szczególnie katechin i peroksydazy glutationowej posiada właściwości przeciwzapalne, skutecznie zwalczające bakterie i wirusy. Może być stosowana zarówno do przeciwdziałania, jak i do leczenia wspomagającego chorób infekcyjnych tj. grypy i przeziębienia. Nie należy jej podawać w dużych ilościach małym dzieciom ze względu na zawartość kofeiny.

Aktywność biologiczna zielonej herbaty wyraźnie uwidacznia się w prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Substancje czynne zawarte w liściach herbaty obniżają poziom cholesterolu całkowitego, a szczególnie szkodliwego zoksydowanego LDL  (utlenione tłuszcze), jednocześnie zwiększając poziom dobrego cholesterolu HDL. Profilaktyczno-ochronne działanie zielonej herbaty przed zawałem i udarem polega na hamowaniu predyspozycji zlepiania się płytek krwi. Ponadto składniki zielonej herbaty wykazują pozytywny wpływ na obniżenie ciśnienia tętniczego, aktywność enzymów generujących wolne rodniki, stężenie utlenionych lipoprotein, a także ochronę miocytów przed apoptozą wywołaną niedokrwieniem mięśnia sercowego. 

Dzięki tianinom zielona herbata jest dobrym środkiem o działaniu uspakajającym, przeciwbakteryjnym i przeciwzapalnym. Wpływa ochronnie na wątrobę, reguluje wydzielanie żółci i działa przeciwbiegunkowo. 

Badania wykazują, że zielona herbata i zawarte w niej polifenole mogą działać przeciwnowotworowo na drodze różnych mechanizmów, m.in. działając antyoksydacyjnie, modyfikując aktywności enzymów detoksykacyjnych, wychwytywaniem aktywnych metabolitów kancerogenów, zapobieganiem mutagenności i genotoksyczności.  Dotychczas zaobserwowano pozytywne działanie naparów z herbaty zapobiegające rozwojowi raka prostaty, przełyku, płuc, żołądka, trzustki i okrężnicy. Wyniki badań naukowych prowadzonych m.in. w Japonii potwierdzają pozytywną korelację między konsumpcją zielonej herbaty i jej dobroczynnym wpływem na zdrowie, jednocześnie sugerują, że spożywanie w ciągu doby przynajmniej trzech filiżanek naparu z liści herbaty może być istotnym czynnikiem ograniczającym rozwój nowotworu piersi we wczesnym stadium.

Zielona herbata jest niskokaloryczna, ma niewielką zawartość białka i węglowodanów oraz cechuje ją mniejsza, w porównaniu z tymi napojami, zawartość kofeiny. Dodatkowo zawarte w zielonej herbacie związki takie jak teofilina i kofeina poprawiają tempo metabolizmu tłuszczów - posiadają działanie termogenne. To oznacza, że kontrolują masę ciała poprzez działanie przyśpieszające przemianę materii i spalanie tłuszczu

Wbrew panującej opinii na temat utrudnionego wchłaniania żelaza, badania wykazały, że polifenole zawarte w zielonej herbacie w małym stopnia hamują wchłanianie żelaza niehemowego Wykazano, że czarna herbata bardziej efektywnie hamuje wchłanianie żelaza, aniżeli herbata zielona i czerwona.


zielona herbata
Obraz posta: Zielona herbata - Wikimedia

Do przygotowania naparu z zielonej herbaty najlepsza jest woda miękka pozbawiona chloru. Wodę należy więc przefiltrować lub korzystać z mineralnej, niegazowanej, o niewielkiej zawartości wapnia. Parzymy łyżeczkę suszu przez zalanie szklanką wody o temp. ok 80 st. C. Powinna to być za każdym razem woda świeża, raz gotowana. Herbatę należy parzyć nie dłużej niż 3-4 minuty.

Zachęcam zatem do konsumpcji od 1-3 filiżanek tego wyjątkowego napoju herbacianego dziennie :) Oczywiście zawsze wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji i należy to na sobie przetestować. Zachęcam także do propagowania wśród znajomych informacji na jej temat szczególnie, że jest łatwo dostępna i pozytywnie oddziałuje na nasz organizm. Proszę piszczcie w komentarzu czy pijecie zieloną herbatę i jak oceniacie jej smak i wpływ na swoje zdrowie?  

Przygotowała dla Ciebie
 Eluszka :)

Źródła:
  • http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2010/4.2010/br%204,2010%20s.%20505-508.pdf 
  • http://s3.amazonaws.com/academia.edu.documents/41444954/2012_Kardiologia_Polska_70__8__848-852.pdf?AWSAccessKeyId=AKIAJ56TQJRTWSMTNPEA&Expires=1469615113&Signature=m37RYwwPCjANeijD7XJ05vZfcYU%3D&response-content-disposition=inline%3B%20filename%3DGreen_tea_as_a_protective_factor_in_prop.pdf 
  • https://www.researchgate.net/profile/Judyta_Juranek2/publication/260871985_Some_aspects_curative_effects_of_green_tea/links/0046353b2214a83266000000.pdf
  • http://www.npt.up-poznan.net/pub/art_5_114.pdf
  • http://www.przeglepidemiol.pzh.gov.pl/pobierz-artykul?id=1837

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Zielona herbata - naukowo potwierdzone lekarstwo na wiele dolegliwości.
Zielona herbata - naukowo potwierdzone lekarstwo na wiele dolegliwości.
Liście zielonej herbaty to bardzo bogate źródło związków garbnikowych rozpuszczalnych i nierozpuszczalnych, alkaloidów takich jak kofeina, teofilina, teobromina, związków purynowych, lecytyny, kumaryny, witaminy B1, B2, K, PP, składników mineralnych tj. wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod, a także pochodnych kwercytyny i kempferolu. Substancje czynne zawarte w liściach herbaty wykazują zdolność blokowania związków rakotwórczych, obniżają poziom cholesterolu całkowitego, szczególnie tego szkodliwego zoksydowanego.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFvB2AjdDA61LW4GWHmJvW5PfUyF_VD60fK3Iveut6sNbP16BLZKwUsupBh26duIlS693FpApB3x_11myZm12nNv-2RVE_3_DD6L2euJD8VXcUbcKSBoqTDaUo36k1rPXTU-eiv6MaafW2/s320/zielona_herbata.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiFvB2AjdDA61LW4GWHmJvW5PfUyF_VD60fK3Iveut6sNbP16BLZKwUsupBh26duIlS693FpApB3x_11myZm12nNv-2RVE_3_DD6L2euJD8VXcUbcKSBoqTDaUo36k1rPXTU-eiv6MaafW2/s72-c/zielona_herbata.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2016/08/zielona-herbata-naukowo-potwierdzone-lekarstwo-na-wiele-dolegliwosci.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2016/08/zielona-herbata-naukowo-potwierdzone-lekarstwo-na-wiele-dolegliwosci.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy