Spirulina to pokarm idealny - dowiedz się wszystkiego na jej temat! | WikiRose blog

Spirulina to pokarm idealny - dowiedz się wszystkiego na jej temat!

Spirulina to mikroskopijny organizm o niewiarygodnych właściwościach prozdrowotnych i leczniczych. Spirulina posiada silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Posiada także zdolność do regeneracji komórek układu nerwowego. Pomaga zahamować rozwój nowotworów i zapobiegać powstawaniu nowych. Przeciwdziała zakażeniu i wzrostowi pasożytów. Jest wykorzystywana w leczeniu wrzodów oraz jako lek antyalergiczny, gdyż hamuje wydzielanie histaminy i przez to może chronić przed reakcjami alergicznymi

Spirulina jest jednym z najbardziej skoncentrowanych źródeł różnorodnych składników odżywczych znanych na świecie.


Spirulina zwana jest potocznie glonem lub algą, obecnie wiadomo już, że jest to zwyczajowa nazwa produktów wytwarzanych z cyjanobakterii (sinic) z rodzaju Arthrospira. Ten prosty mikroskopijny organizm to właściwie pokarm idealny. Zawartość jego składników odżywczych odpowiada bezpośrednio zapotrzebowaniu każdej pojedynczej komórki ludzkiego organizmu! Spirulina wprowadzona do organizmu dzięki swym właściwościom rozpoczyna proces oczyszczenia i regeneracji całego organizmu, rozwiązuje przy tym wiele problemów zdrowotnych. Spirulina to cenne, naturalne, a zarazem tanie źródło wielu substancji biologicznie aktywnych, niezwykle użytecznych dla organizmu ludzkiego, zarówno w celu profilaktyki, ale również samo naprawy oraz aktywnego wspomagania walki z chorobami.
iherb spirulina - wikirose
Obraz posta: Spirulina - fotolia. Spirulina dostępna również na iHerb 

Spirulina posiada silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Posiada także zdolność do regeneracji komórek układu nerwowego. Pomaga zahamować rozwój nowotworów i zapobiegać powstawaniu nowych. Przeciwdziała zakażeniu i wzrostowi pasożytów. Jest wykorzystywana jest w leczeniu wrzodów oraz jako lek antyalergiczny, gdyż hamuje wydzielanie histaminy i przez to może chronić przed reakcjami alergicznymi (histamina przyczynia się do objawów alergicznych, takich jak katar, łzawienie, pokrzywka). Wykazuje zdolność pochłaniania z organizmu metali ciężkich oraz pierwiastków promieniotwórczych. Usuwa nieprzyjemny zapach ciała i nieświeży oddech, wiążąc toksyczne substancje, wnikając w komórki tłuszczowe i stymuluje przemianę materii, poprawia perystaltykę jelit. Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego. Zapobiega powstawaniu miażdżycy i stłuszczeniu wątroby. Zapobiega i aktywnie wspomaga leczenie chorób oczu i reumatyzm. Posiada właściwości nawilżające, odmładzające i wyszczuplające. 

Spirulina swoje cenne właściwości zawdzięcza min. obecności aktywnych biochemicznie barwników roślinnych, niezbędnych w leczeniu anemii i niedokrwistości. Występujące w niej barwniki to fikocyjanina (barwnik niebieski) i chlorofil (barwnik zielony), dlatego spirulina należy do grupy alg niebiesko-zielonych. Dzięki własnościom tych barwnikom regeneruje krew. Dodatkowo przez obecność w niej witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, witaminy E, i aminokwasów posiada zdolność do przenoszenia tlenu. Inny istotny barwnik występujący w spiruline to pophyrin - czerwony składnik aktywny - cząsteczki hemoglobiny. Stanowi  on też część struktury witaminy B12, która jest niezbędna do tworzenia się zdrowych komórek krwi.

Zatem, jeśli cierpisz na opisane powyżej lub inne dolegliwości, jeśli spożywasz zbyt małą ilość warzyw (jak wiadomo warzywa powinny stanowić istotny składnik codziennej twojej diety), to przyjmowanie regularnie spiruliny jest w stanie rozwiązać wiele twoich problemów zdrowotnych. W dodatku spirulina charakteryzuje się wysoką przyswajalnością na poziomie 85–95%, dlatego nie bez powodu nazywana jest „pokarmem jutra” – to idealny preparat odżywczy. Polecana jest dla tych, którzy w naturalny sposób chcą wzmocnić swój organizm, chronić przed chorobami i zarazem dodawać mega energii! 

Spirulina to także źródło dużej ilości wysokowartościowego białka pochodzenia roślinnego (60-70%), tzw. kompletnego – zawierającego wszystkie niezbędne perfekcyjnie zbilansowane aminokwasy. Organizm ludzki wykorzystuje białko do budowy komórek, jak też do wytwarzania hormonów, enzymów i przeciwciał.

Spirulina jest szczególnie bogata w cenne, niezbędne do życia aminokwasy (składniki białka). To idealne źródło 8 aminokwasów egzogennych (których organizm ludzki nie może sam wytworzyć i muszą być dostarczone z pożywienia tj. Izoleucyna, Leucyna, Lizyna, Metionina, Fenyloalanina, Treonina, Tryptofan ,Walina ) oraz 12 aminokwasów endogennych tj. Alanina, Arginina, Kwas Asparaginowy, Cystyna, Kwas Glutaminowy, Glicyna, Histydyna, Prolina, Seryna. Tyrozyna.
Spirulinia to także bogate źródło minerałów chelatowanych aminokwasowo, przez to niezwykle łatwo przyswajalnych przez ludzki organizm. Zawarte w spiruline minerały to min. Potas, Wapń, Cynk, Magnez, Mangan, Żelazo, Fosfor, Selen.

Spirulina zawiera również całą gamę witamin tj. B6, Biotyna, B12 (spirulina jest jednym z nielicznych i największym roślinnym źródłem witaminy B12 - bardzo ważnej szczególnie dla wegan), Kwas Pantotenowy, Kwas Foliowy, Inozytol, B3, B2, B1, E. A także prekursory witamin A – karotenoidy - Beta-karoten, Xanthophylis, Kryptoxantyn, Echinenone, Zeaksantyna, Luteina, które są niezwykle ważne dla zdrowia oczu.
Spirulina to też doskonałe źródło kwasów tłuszczowych, z czego większość to nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym rzadko spotykany kwas tłuszczowy z grupy Omega 6 - GLA (kwasu gamma-linolenowy - istotny składnik kobiecego pokarmu). Brak GLA powoduje, ze skóra staje się sucha i traci elastyczność, co znacznie przyspiesza tworzenie się zmarszczek. Niedobór ten sprawia, że naturalna odporność skóry na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych zanika, a ranki i pęknięcia naskórka trudniej się goją.

Wśród węglowodanów spirulina zawiera glukozaminę, ramnozę i glikogen. Te węglowodany są łatwo przyswajalne przez organizm z minimalną pomocą insuliny. Są one bezpośrednim i szybkim źródłem energii, nie muszą wykorzystywać przemian trzustki i nie stwarzają ryzyka hipoglikemii.

Obecna w spirulinie fikocyjanina (barwnik niebieski) jest związana z bilirubiną, barwnikiem ludzkim, który oddziaływane bezpośrednio na komórkę i wspomaga jej wzrost, jest niezbędny do prawidłowej pracy wątroby i trawienia aminokwasów. To także doskonała odtrutka i wymiatacz wolnych rodników w nerkach i wątrobie.

Natomiast chlorofil (barwnik zielony) wraz z żelazem i witaminą B12 wykazują działanie krwiotwórcze. Chlorofil ze względu na swe właściwości przeciwbakteryjne pobudza wewnętrznie gojenie się ran, przyspiesza gojenie się podrażnień nadżerek w przewodzie pokarmowym, pomocny jest w zaburzeniach trawienia takich jak zapalenie jelit. Chlorofil ułatwia odtruwanie organizmu przez usuwanie z niego toksyn. Neutralizuje przykry zapach z ust i jelit, gdyż wiąże się z tymi związkami, neutralizuje je i pomaga w ich usuwaniu. Poprawia cyrkulację krwi we wszystkich organach. W mięśniu sercowym poprawia transmisję nerwową odpowiedzialną za skurcze.

iherb spirulina - wikirose
Norman Kuring - NASA Earth Observatory - Spirulina

Wszystkie składniki występujące w spirulinie  są w skoncentrowanej, łatwo przyswajalnej formie. Opisane powyżej i wiele innych występujących w spirulinie w mniejszych ilościach biochemicznych składników są  wykorzystywane w organizmie we wszystkich procesach metabolicznych. Bez ich obecności i udziału nie zachodziłoby bardzo wiele kluczowych dla organizmu przemian i reakcji enzymatycznych.

Jako ciekawostkę podam jeszcze, że sinice występują na obszarze całego globu głownie w środowiskach wodnych, ale także lądowych o wysokiej wilgotności. Cyjankobakterie nie wytwarzają toksyn szkodliwych dla ludzi, a wręcz przeciwnie ich nadzwyczajnie pożyteczne właściwości były znane i wykorzystywana przez człowieka już w czasach starożytnych, w cywilizacji Azteków, a także w kulturze afrykańskich rdzennych plemion zamieszkujących regiony nad jeziorem Czad.

Cyjankobakterie to organizmy, które dzięki zawartości barwników chlorofilowych zdolne są do przeprowadzania procesu fotosyntezy (biochemiczny proces wytwarzania związków organicznych z materii nieorganicznej, zachodzący w komórkach zawierających chlorofil lub bakteriochlorofil, przy udziale światła - jest to jedna z najważniejszych przemian biochemicznych na Ziemi), a do wzrostu potrzebują składników mineralnych, światła i dwutlenku węgla. Szacuje się, że około 50% produkowanego na świecie tlenu wytwarzane jest przez algi w oceanach.

Podsumowanie

Spirulina to pokarm idealny dlaczego?  Ponieważ nie istnieje inny środek spożywczy tak bardzo zasobny w różnorodne składniki odżywcze o prawie 100 % przyswajalności. Składniki tak niezwykle pożyteczne dla organizmu ludzkiego. Chińczycy mawiają "nie istnieje obrzęk, którego nie można usunąć dzięki glonom". Również twój  organizm  powinien skorzystać z dobrodziejstw tych glonów. Przyjmowanie regularnie kilku gram spiruliny dziennie jest w stanie bardzo efektywnie poprawić twoje zdrowie w ciągu 2-4 tygodni. Pamiętaj, że mocny organizm, zasobny w odpowiednie składniki odżywcze zawsze uchroni się przed chorobami!

Ja sama korzystam i jak zawsze polecam produkty, które bez pośredników można nabyć na iHerb. Tutaj opisałam jak założyć tam konto i zrobić pierwsze zakupy na iHerb.

Strona spiruliny na iHERB.
Produkt który obecnie kupuję to Healthy Origins, Organic Spirulina, 500 mg, 720 Tablets

Przygotowała dla Ciebie
Eluszka :)

Źródła:
http://www.phmd.pl/fulltxthtml.php?ICID=883322 
http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2015/nr%202/Bromatologia%202_2015%20ca%C5%82a%20-%20do%20internetu.pdf#page=108 
http://pttzow.up.poznan.pl/files/monografie/bioprodukty.pdf#page=104 
http://fpn.sum.edu.pl/archiwum/publikacje/2009/publikacja2_nr7_2009.pdf 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Spirulina_(dietetyka)
http://www.solgar.pl/wiedza/leksykon/spirulina 
https://healthybutsmart.com/spirulina-benefits/ (ENG)

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Spirulina to pokarm idealny - dowiedz się wszystkiego na jej temat!
Spirulina to pokarm idealny - dowiedz się wszystkiego na jej temat!
Spirulina to mikroskopijny organizm o niewiarygodnych właściwościach prozdrowotnych i leczniczych. Spirulina posiada silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwutleniające, przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Posiada także zdolność do regeneracji komórek układu nerwowego. Pomaga zahamować rozwój nowotworów i zapobiegać powstawaniu nowych. Przeciwdziała zakażeniu i wzrostowi pasożytów. Jest wykorzystywana w leczeniu wrzodów oraz jako lek antyalergiczny, gdyż hamuje wydzielanie histaminy i przez to może chronić przed reakcjami alergicznymi
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjXNGrAoZYZ2GVfTL3IO1Qb2x8miB4gxjpsDdNA5fXiPhiuHIrKvKBntUgbAR9xmbYtUlH3meMLMgKwuazdx_BIktiq8UYCrOIdnD097BKI5OHeLHF_5u1UBpwM23ChMcAA4TyVS299Dz8I/s320/spirulina-fotolia.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjXNGrAoZYZ2GVfTL3IO1Qb2x8miB4gxjpsDdNA5fXiPhiuHIrKvKBntUgbAR9xmbYtUlH3meMLMgKwuazdx_BIktiq8UYCrOIdnD097BKI5OHeLHF_5u1UBpwM23ChMcAA4TyVS299Dz8I/s72-c/spirulina-fotolia.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2016/07/spirulina-to-pokarm-idealny-dowiedz-sie-wszystkiego-na-jej-temat.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2016/07/spirulina-to-pokarm-idealny-dowiedz-sie-wszystkiego-na-jej-temat.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy