11 zdrowych nawyków | WikiRose blog

11 zdrowych nawyków

11 zdrowych nawyków to lista, dzięki której sprawdzisz czy jesteś już na dobrej drodze do życia w zdrowiu.

Jakiś czas temu umieściłam na facebooku infografikę, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Było sporo kontrowersji i dyskusji, niestety facebook ma to do siebie, że szybko ukrywa posty. Szkoda, ponieważ uważam, że właśnie na treściwej dyskusji można skorzystać najbardziej.

Przypominam grafikę, tym razem z komentarzem, liczę na Wasze uwagi, może wspólnie zredagujemy na nowo tą listę :)


0 godzin telewizji - tak się składa, że prawie od 7 lat nie oglądamy TV. Zaprzestanie oglądania to nie była życiowa decyzja podjęta na siłę, ale naturalna potrzeba organizmu, aby odpocząć od szokujących informacji, polityki zmierzającej wciąż w niewłaściwym kierunku i agresywnych reklam, które nękały nasz umysł codziennie i wymuszały coraz to nowsze zbędne potrzeby. Przecież człowiek, aby mógł zdrowo i swobodnie funkcjonować potrzebuje pozytywnych wiadomości i sytuacji, pozytywnego myślenia. Także wolności w wyborze swoich potrzeb i niekoniecznie takich jak wszyscy. Może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale nasza cywilizacja stała się niewolnikiem reklamy i przez to chęci posiadania kolejnych nieprzemyślanych do końca i w rezultacie niepotrzebnych rzeczy. Jak się nad tym świadomie zastanowimy to w większości przypadków nie są nam te nowe przyjemności w ogóle potrzebne, to strata czasu, pieniędzy i przede wszystkim zdrowia, które tracimy, żeby wejść w posiadanie tego wszystkiego co nam nakazuje reklama.  Po czasie wiemy już, że TV to zarówno strata czasu, ale przede wszystkim niszczenie ludzkiej psychiki przez bombardujące stale umysł impulsy negatywnych informacji. Czyli pewne jest, chcesz ratować siebie to zrezygnuj z tego zbędnego nawyku. Uważasz, że nie można istnieć w świecie nie mając bieżącej wiedzy co się aktualnie dzieje? Można, przecież i tak ważne informacje docierają do nas w momencie, kiedy słuchamy lokalnego radio, 5-10 min wiadomości dziennie nam zupełnie wystarcza. Jeśli natomiast coś poważnego się dzieje, możemy zawsze w Internecie przeczytać dodatkowe informacje na ten temat. A rozrywka? moim zdaniem też lepsza w Internecie, wybierasz to co lubisz i w czasie kiedy masz na to ochotę. Dodatkowo jeszcze, jeśli nie oglądasz TV zostaje Ci więcej czasu na medytację, ruch i kreatywne zajęcia, które przyczyniają się do tego, że Twoje życie nabiera sensu.

1 godzina ćwiczeń - ludzkie ciało potrzebuje lekkiego regularnego ruchu, aby utrzymać dobry stan zdrowia. W czasie kiedy ćwiczysz wydzielają się endorfiny, te związki powodują, że czujemy się szczęśliwi, a jednocześnie blokują ból. Po pewnym czasie wręcz uzależniają, czujemy się szczęśliwi kiedy lekko trenujemy. Dodatkowo dzięki wydzielającym się estrogenom spalamy zapas tłuszczu. Inne jeszcze związki powodują, że odbudowujemy mięśnie. Ostatnio miałam okazję przybliżyć czytelnikom książkę "Cukrzyca typu 2 - przewodnik dla chorych", gdzie znajdziecie bardzo ważne stwierdzenie " "Aktywność fizyczna jest ważna i potrzebna w życiu człowieka, ale dla osoby chorej na cukrzycę typu 2 jest lekiem!". Chcesz być zdrowym i prezentować się nienagannie? Odżywiaj się prawidłowo i ćwicz. Oczywiście nie chodzi tu o sport wyczynowy. Bardzo dobrze sprawdza się ruch taki jak nordic walking, jazda na rowerze, a dla osób którym brakuje czasu polecam tabatę.  Ważne jest, aby się lekko spocić, w ten sposób oczyszczamy organizm jednocześnie usuwając toksyny.

2 litry wody - woda to podstawa, nie zastąpisz jej kawą, herbatą oraz słodkimi napojami. O wodzie można by napisać sporo, poświęcę temu tematowi cały oddzielny post. Tymczasem polecam książkę "Twoje ciało domaga się wody", gdzie dowiecie się w jaki sposób przewlekłe odwodnienie przyczynia się do powstawania większość chorób cywilizacyjnych. Ile i jaką wodę pić? Ja polecam rano przed posiłkiem wodę z cytryną, a w czasie dnia pomiędzy posiłkami przefiltrowaną, przegotowaną i odstaną w szklanym naczyniu wodę z kranu z niewielkim dodatkiem soli kamiennej lub dobrą wodę mineralną lekko gazowaną. Wodę pijemy na pół godziny przed i około dwóch godzin po posiłku. Dobrze nawodniony organizm nie potrzebuje dodatkowego płynu w czasie jedzenia, wręcz jest to problematyczne ze względu na zbędne rozcieńczanie kwasu żołądkowego. Warto także wiedzieć, że wszelkie kuracje i diety należy zawsze rozpocząć od nawodnienia organizmu. Należy także pamięć, że picie wody zawsze zwiększamy stopniowo. Dzienne zapotrzebowanie to 0,03 litra wody na 1 kg masy ciała. 

szklanki zielonej herbatyZielona herbata jest bardzo zdrowa ze względu na jej bardzo bogaty skład chemiczny. Obejmuje on związki garbnikowe rozpuszczalne i nierozpuszczalne, alkaloidy, lecytynę, kumarynę, witaminy B1, B2, K, PP, olejek lotny, liczne związki mineralne zawierające wapń, magnez, żelazo, sód, fosfor, miedź, fluor, mangan, krzem i jod i bardzo liczne polifenole pochodne kwercytyny i kempferolu. Dzięki substancjom biologicznie czynnym zielona herbata ma szeroki zakres oddziaływania na organizm człowieka. A ile należy jej pić? 3 szklanki dziennie to trochę za dużo. Herbatę zieloną wystarczy pić w ilości 3-5 filiżanek tygodniowo. Ze względu na zawartość kofeiny nie zaleca się podawania małym dzieciom. Należy też pamiętać, że tylko nieprzetworzone liście zielonej herbaty mają dobroczynne działanie na organizm i tylko wtedy możemy korzystać z pełnej aktywności jej składników.

4 przerwy na uspokojenie myśli - przy dzisiejszym ekspresowym tempie życia to konieczność. Jeszcze 100 lat temu człowiek wiódł życie zupełnie inaczej, rolnik zastanawiał się jaka będzie pogoda, z jakich składników będzie obiad oraz czy zwierzęta zostały nakarmione. Obecnie podczas jazdy samochodem w każdej minucie podejmujesz ryzyko i wiele decyzji, od których zależy twoje życie. W pracy musisz osiągać wyniki. Jakby tego było mało dowiadujesz się z TV co złego wydarzyło się na drugim końcu świata. W stresie Twój organizm uruchamia wiele reakcji, które kiedyś zapewniały przetrwanie, a obecnie ich nadmiar doprowadza Cię do choroby. Zwolnij, uspokój myśli, naucz się technik relaksacji.

5 małych posiłków - Twój organizm działa w cyklach, równomierne rozłożenie posiłków pozwala optymalnie je wykorzystać. Najważniejsze jest śniadanie, które ma dostarczyć sporo energii w czasie twojego rozruchu. Posiłki powinny dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych składników, ale nie powinny szybko uwalniać dużych ilości insuliny. Nie zakładaj nigdy, że jeśli będziesz pomijał posiłki to schudniesz - efekt jojo gwarantowany. Twój organizm będzie reagował jak w sytuacji kryzysowej i szybko odbuduje zapasy na czarną godzinę w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej w miejscu najbardziej nieodpowiednim. Pięć posiłków wydaje się optymalne, choć oczywiście wszystko zależy od indywidualnych cech oraz stylu życia.

6 rano pobudka - Oczywiście dla wielu kontrowersyjny punkt tej listy. Poranne wstawanie pozwala lepiej wykorzystać dzień, ale oczywiście czy to będzie 5, 6 czy 7 rano jest sprawą indywidualną. Ważne, aby pobudka była po dobrym, najlepiej 8 godzinnym śnie.

7 minut śmiechu - To minimum. Byłoby rewelacyjne 7 minut na każdą godzinę. Pamiętaj jaki jesteś,  jest odzwierciedleniem sytuacji w jakiej się znajdujesz. Taka fajna sentencja mówi "Życie jest echem to co wysyłasz wraca do Ciebie" To nie jakieś "czary", jeśli pozytywną energię wykorzystasz w swoich codziennych wyborach to ona przyciągnie do ciebie pozytywne sytuacje. Nastawienie do innych, będzie odzwierciedleniem nastawienia do ciebie "Akcja = Reakcja". Zawsze jednak traktuj ludzi tak jakbyś sam chciał żeby inni ciebie taktowali. Staraj się  myśleć pozytywnie i okazywać uprzejmość takie zachowania zawsze wracają. Przypomniała mi się taka fajna historyjka, którą ostatni usłyszałam... zamożny góral z Podhala przejeżdżając swoim powozem przez centrum stolicy Tatr kłaniał się z uśmiechem na twarzy każdemu napotkanemu mieszkańcowi i nie tylko, na pytanie turystki "Pana to chyba tutaj wszyscy znają" odpowiedział "O Pani, na grzeczności jeszcze nikt nigdy nie stracił" - oto mądrość życiowa górala, którą warto przemyśleć i wykorzystać! :)

8 godzin snu -  Sen to czas na regenerację. Jednak ważniejsza od ilości jest jakość snu. Zauważono, że ludzie aktywni śpią snem głębokim, co skutecznie wpływa na ich regenerację. Długotrwałe niedosypianie powoduje nie tylko senność w ciągu dnia i chroniczne zmęczenie, ale także pogorszenie funkcji intelektualnych i osłabienie odporności organizmu. Trwający latami nieprawidłowy sen przyczynia się również do depresji, nadciśnienia i wielu innych chorób.

9 razy doceń otaczający cię świat - Szukaj zawsze wszystkiego co dobre i pozytywne, a świat będzie przedstawiał dla Ciebie właśnie taką ofertę. Nie oczekuj, że coś samo się wydarzy, bądź kreatywny i zacznij zmieniać świat od siebie. Nie próbuj czasem zmieniać ludzi, bo ich nigdy nie zmienisz, oni sami musieliby tego chcieć, a przecież od zawsze wiadomo, że najtrudniej zmienić ludzką mentalność, więc nie ma sensu poświęcać na to życia! Moja ulubiona sentencja przedstawia się następująco "To co widzimy, zależy głównie od tego czego poszukujemy".

10 wieczorem sen - Jeszcze raz powracamy do tego jak ważny jest prawidłowy sen. Być może twój harmonogram dnia jest inny, jednak ważne jest to, aby poświęcić na sen około 8 godzin. W pokoju w którym sypiasz nie powinno być telewizora lub innych elektronicznych urządzeń. Przed snem twoja sypialnia powinna być odpowiednio przewietrzona i zaciemniona.


Liczę na komentarze pod postem 

Czy masz już wszystkie, czy może tylko niektóre z tych nawyków ?
Czy wszystkie są Twoim zdaniem zdrowe ?
A może czegoś tu brakuje ?

Liczę na Wasze pomysły, zaktualizujemy listę !

Jeśli lubisz dobre towarzystwo, jeśli lubisz się dzielić zdrowymi przepisami i optymizmem, zapraszam do naszej grupy na facebooku "Jem zdrowo - myślę pozytywnie", jest nas już ponad 7000 wyjątkowych osób ! :) 

Pozdrawiam serdecznie
Eluszka

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: 11 zdrowych nawyków
11 zdrowych nawyków
11 zdrowych nawyków to lista, dzięki której sprawdzisz czy jesteś już na dobrej drodze do życia w zdrowiu.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh9Xx2Uz95aW-Ruu6ZSfNHdA7Talt4_T5A4lOuKPJrFj6CnceDD8r089hR18dH4eSFkn0m1DpayKsLNVe4XlNI7zDNUp5auM8Dz3tTyEWkqwydK5EPqo1vUSgwPva536dfWctCNfU1wA9s1/s400/11-zdrowych-nawyk%25C3%25B3w-compressor.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh9Xx2Uz95aW-Ruu6ZSfNHdA7Talt4_T5A4lOuKPJrFj6CnceDD8r089hR18dH4eSFkn0m1DpayKsLNVe4XlNI7zDNUp5auM8Dz3tTyEWkqwydK5EPqo1vUSgwPva536dfWctCNfU1wA9s1/s72-c/11-zdrowych-nawyk%25C3%25B3w-compressor.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2016/07/11-zdrowych-nawykow.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2016/07/11-zdrowych-nawykow.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy