Książka "Cukrzyca typu 2" adresowana jest głównie do pacjentów oraz osób z ich otoczenia. W możliwie prosty sposób objaśnia mechanizm choroby i terapię, opisuje także zasady żywienia i zawiera przykładowe jadłospisy. Odnoszę wrażenie, że przewodnik ten powinien przeczytać każdy, kto chciałby uniknąć skutków tej strasznej choroby. Książka nie zamyka się bowiem jedynie wokół omawiania stosowanych obecnie leków, ale również próbuje odpowiedzieć na pytanie jak powstaje choroba i jak można jej uniknąć, a w przypadku, gdy ktoś jest już obciążony chorobą wyjaśnia jak zmniejszyć jej wpływ na życie.
Cukrzyca to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób cywilizacyjnych, związana z zaburzeniami pracy trzustki. Choroba dotyka na świecie i Polsce coraz szerszego grona osób, w tym także młodego pokolenia.
Otrzymałam właśnie nową książkę, która ukazała się nakładem wydawnictwa lekarskiego PZWL zatytułowana „Cukrzyca typu 2 - przewodnik dla chorych”. Autorzy poradnika współtworzą od wielu lat interdyscyplinarny zespół Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Obraz posta - zdjęcie własne: Cukrzyca typu 2 przewodnik dla chorych
Jak już wiadomo, misją mojego bloga jest przekazywanie poglądów zarówno medycyny konwencjonalnej jak i medycyny naturalnej oraz poszukiwanie podobieństw i możliwości współdziałania. Więc z zainteresowaniem przejrzałam książkę obawiając się na początku, że będzie napisana w formie podręcznika dla wąskiego grona specjalistów.
Okazało się jednak, że tak nie jest. Książka adresowana jest głównie do pacjentów oraz osób z ich otoczenia. W możliwie prosty sposób objaśnia mechanizm choroby i terapię, opisuje także zasady żywienia i zawiera przykładowe jadłospisy. Odnoszę wrażenie, że przewodnik ten powinien przeczytać każdy, kto chciałby uniknąć skutków tej strasznej choroby. Książka nie zamyka się bowiem jedynie wokół omawiania stosowanych obecnie leków, ale również próbuje odpowiedzieć na pytanie jak powstaje choroba i jak można jej uniknąć, a w przypadku, gdy ktoś jest już obciążony chorobą wyjaśnia jak zmniejszyć jej wpływ na życie. Podstawowym przesłaniem jest rola diety oraz stylu życia w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy, bowiem występuje ona przede wszystkim u osób kierujących się złymi nawykami, mających mało ruchu i niezdrową dietę. Autorzy piszą:
„Należy wyraźnie podkreślić, że na każdym etapie terapii cukrzycy typu 2 podstawowym elementem leczenia jest zmiana stylu życia polegająca na zwiększeniu aktywności fizycznej, redukcji masy ciała i ograniczeniu ilości przyjmowanych kalorii.”
"Aktywność fizyczna jest ważna i potrzebna w życiu człowieka,
ale dla osoby chorej na cukrzycę typu 2 jest lekiem!"
"Aktywność fizyczna jest ważna i potrzebna w życiu człowieka,
ale dla osoby chorej na cukrzycę typu 2 jest lekiem!"
W książce można odnaleźć sporo podobieństw odnoszących się do terapii stosowanych także w medycynie naturalnej takich jak psychologiczne aspekty jedzenia, wpływ aktywności fizycznej, znaczenie super żywności na zdrowie, konieczność unikania na co dzień cukru oraz substancji słodzących. Są też różnice, uważam że w książce tej nie do końca dobrze wyjaśniona jest kwestia cholesterolu i witamin, a w szczególności rola witaminy C w diecie człowieka.
Tak czy inaczej wskazówki zawarte w książce to duży krok w kierunku poszukiwania właściwej drogi do zdrowia. Wspólnie z autorami zachęcam więc do dbania o swoje zdrowie tak, aby nigdy nie pojawiła się choroba, a jeśli już jest to w pierwszej kolejności zwrócenia uwagi na to jak się odżywiamy i jaki styl życia prowadzimy. Wiem przecież, że choroby cywilizacyjne wywoływane są nie tylko przez obciążenia genetyczne, ale również – a może przede wszystkim – przez nieprawidłową dietę i złe nawyki, prowadzące do zaburzenia pracy organizmu.
Książkę możecie ocenić też sami, gdyż dla osób, które są zapisane lub zapiszą się w ciągu tygodnia na newsletter bloga mamy do wygrania trzy książki ufundowane przez wydawnictwo PZWL !
Cukrzyca typu 2. Przewodnik dla chorych. Wydanie I, Warszawa 2016, 173 strony
Spis informacji praktycznych jakie znajdują się w książce:
- Rozpoznanie cukrzycy
- Ile energii potrzebuje organizm w ciągu doby?
- Prawidłowa i należna masa ciała
- Zapotrzebowanie kaloryczne w ciągu doby
- Rozkład energii na posiłki w ciągu doby
- Węglowodany w warzywach i owocach
- Zdrowe techniki kulinarne
- Jak radzić sobie w restauracjach
- Produkty według indeksu glikemicznego
- Substancje słodzące
- Produkty wskazane i niewskazane
- Różne „E”, czyli dodatki
- Insuliny w Polsce
- Szybka pomoc w hipoglikemii
- Umiarkowany wysiłek fizyczny a tętno
- Korekty diety przy chorobach współistniejących
- Zalecenia żywnościowe w otyłości
- Dobre wyrównanie gospodarki lipidowej
- Pytania w stresującej sytuacji
Książka dostępna jest dla zainteresowanych w księgarni wydawnictwa PZWL
W konkursie gratulujemy Paniom Bożenie, Sylwii i Ani :)
W konkursie gratulujemy Paniom Bożenie, Sylwii i Ani :)
COMMENTS