Awokado - masło Boga obfitujące w bioaktywne lecznicze związki | WikiRose blog

Awokado - masło Boga obfitujące w bioaktywne lecznicze związki

Owoc awokado nazywany często „masłem Boga” lub także gruszką awokado, ze względu na gruszkowaty kształt. Awokado jest bogate w jednonienasycone tłuszcze, które budują zdrowie serca i regulują ciśnienie krwi. Dzięki połączeniu witaminy B6 oraz kwasu foliowego, a jednocześnie kwasów omega-3 w jednym owocu, awokado zmniejsza poziom homocysteiny we krwi, co jest równoznaczne z obniżeniem ryzyka większości chorób sercowo-naczyniowych!

Awokado, smaczliwka (Persea Scheffer) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny wawrzynowatych. Występuje w klimacie tropikalnym i subtropikalnym Ameryki. Pierwotnie pochodzi z południowego Meksyku, lecz stosunkowo szybko rozpowszechniło się z Ameryki Północnej – przez Środkową – aż do Południowej (Peru). Naturalnie rośnie w klimacie tropikalnym na drzewach dorastających aż do 20 m wysokości i wyjątkowo długo dojrzewa – nawet do 8 miesięcy. Owoc awokado był już wykorzystywany 7000 lat p.n.e. i nazywany często „masłem Boga” lub gruszką awokado, ze względu na gruszkowaty kształt. Częścią jadalną jest miąższ (nasiono jest niejadalne), stanowiący ok. 85% masy owocu. Wielu ekspertów do spraw żywienia twierdzi, że awokado jest doskonałym pokarmem funkcjonalnym, ze względu na bogactwo bioaktywnych związków. Awokado jest też jednym z niewielu naturalnych produktów, które zwierają duże ilości jednego z potężnych antyoksydantów - glutationu.
awokado - wikirose
Obraz posta: awokado - zdjęcie własne
Glutation w połączeniu z witaminą C pomaga zapobiegać licznym chorobom i dzięki temu opóźnia proces starzenia, oczyszcza komórki, chroni przed rozwojem nowotworów, a także wspomaga pracę układu nerwowego. Pomaga w zapobieganiu i zwalczaniu nadmiernej masy ciała, uzależnienia od alkoholu, cukru i kofeiny, alergii, zapalenia stawów i zaćmy. Wskazuje także wiele innych korzyści dla zdrowia tj. podwyższa poziom energii, usprawnienia czynności mózgu i pobudza odporność. Odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu oraz rozmnażaniu limfocytów w celu zwalczania organizmów takich jak złe bakterie, pasożyty oraz wirusy. Substancja ta odpowiedzialna jest także za przyswajalność z pożywienia innych przeciwutleniaczy.

Awokado to bogate źródło wielu substancji biologicznie aktywnych łatwo przyswajalnych przez organizm działających w odpowiedniej synergii takich jak: witaminy: A, B1, B2, B3 (PP), kwas pantotenowy, B6, B7 (H), B9 (kwas foliowy), C, E i K. Mikroelementy: magnez, wapń, fosfor, miedź, potas, żelazo, fosfor, sód, cynk, mangan selen fluor, a także fitosterole, błonnik, białko i kwasy tłuszczowe, w tym duży udział kwasów tłuszczowych jednonienasyconych.

Awokado jest bogatym źródłem Witaminy B6 i Folianów (naturalny kwas foliowy) pomagają regulować homocysteinę. Wysoki poziom homocysteiny to czynnik ryzyka rozwoju m.in.: zmian miażdżycowych, zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu, zmian zakrzepowych. Prawidłowe wartości mieszczą się w granicach 5 – 15 µmol/l. Wyższe wartości określane są terminem "hiperhomocysteinemia", gdzie za postać ciężką przyjmuje się wartości ponad 100 µmol/l (więcej na ten temat tutaj)

Awokado zawiera kwas pantotenowy - jest niezbędny do prawidłowego metabolizmu białek, cukrów i tłuszczów oraz do syntezy niektórych hormonów, przyspiesza gojenie ran, warunkuje prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii, zapobiega przemęczeniu i usprawnia układ sercowo-naczyniowy, nerwowy i pokarmowy, bierze udział w wytwarzaniu tłuszczów, cholesterolu, hormonów i przekaźników nerwowych, uczestniczy w regeneracji tkanek, poprawia pigmentację i stan włosów.

Awokado zasobne jest także w dużą ilość potasu, który pomaga utrzymać równowagę wodno-elektrolitową organizmu (zwiększa wydalanie wody z organizmu), reguluje odczyn i ciśnienie krwi, bierze udział w przewodzeniu impulsów nerwowych. Brak tego minerału może prowadzić do osłabienia orgazmu, depresji, wyczerpani, zmniejszenie kurczliwości mięśnia sercowego, osłabienie mięśni szkieletowych i gładkich.

Fitosterole (sterole roślinne) zawarte w owocu awokado  – odpowiadają za przeciwdziałanie stanom zapalnym (zmniejszają aktywność zapalną komórek). Sterole roślinne (fitosterole) spożywane w odpowiednich ilościach mogą regulować w surowicy krwi człowieka stężenie cholesterolu całkowitego i cholesterolu LDL „złego - utlenionego”. Fitosterol  budową i funkcją przypomina cholesterol, który stanowi składnik strukturalny błon komórkowych człowieka. Cholesterol jest głównym sterolem u ludzi, natomiast w roślinach występują roślinne sterole (fitosterole). W roślinach zidentyfikowano ponad 40 steroli, najliczniejsze to: beta-sitosterol, sitigmasterol i kampesterol. Wszystkie fitosterole we krwi i tkankach ludzkiego organizmu pochodzą ze spożywanych produktów, ponieważ organizm człowieka nie potrafi syntetyzować fitosteroli. Ponadto zawarte w awokado fitosterole beta-sitosterolu i betasitosterolinu mogą być pomocne w ograniczaniu stanu zapalnego i zmniejszaniu zbyt silnej odpowiedzi immunologicznej, charakterystycznej dla reumatoidalnego zapalenia stawów i innych chorób autoimmunologicznych.

Awokado to bogate źródło kwasów tłuszczowych zasobnych w kalorie pełne wartości odżywczych takich jak tłuszcze, w tym duży udział tłuszczów jednonienasyconych (w 100 g owocu znajduje się 23,5 g tłuszczów jednonienasyconych), które pomagają budować zdrowie serca, obniżać ciśnienie krwi, chronią błony biologiczne komórek, co jest równoznaczne z obniżeniem ryzyka większości chorób sercowo-naczyniowych.

Awokado łączy w sobie niezbędne dla mózgu kwasy tłuszczowe jednonienasycone, wielonienasycone oraz nasycone. W odpowiednim zestawieniu z naturalną witaminą E jest jednym z ważniejszych pokarmów dla zdrowia mózgu. Pomaga zapobiegać chorobie Alzheimera, a nawet cofaniu jej we wczesnym stadium. 
awokado - wikirose
Obraz: wikipedia
Awokado ze względu na wartość odżywczą stosowane jest przede wszystkim w sztuce kulinarnej. 
W Japonii wykorzystywane do sushi, w Meksyku jako pasta Guacamole, a w Brazylii jako napój mleczny z lodem. Dojrzały owoc doskonale się rozsmarowuje. Może być zamiennikiem tłuszczów zwierzęcych czy masła. Spożywać go także można poprzez dodawanie do sałatek, na kanapki, czy przyrządzając puree z solą morską, oliwą z oliwek i sokiem z cytryny (dodanie soku z cytryny zapobiega brunatnieniu miąższu owocu). Awokado dobrze komponuje się z daniami ostrymi, słonymi i także jako  dodatek do deserów.

Owoc awokado posiada mączną, kremową konsystencję i lekko mdły orzechowy smak. Powinien być jedzony na surowo, gdy jest dojrzały. Dostępne w Polsce owoce awokado są zwykle twarde, zazwyczaj muszą poleżeć w domu i dojrzeć. Aby przyspieszyć dojrzewanie owocu, można je włożyć do papierowej torebki lub zawinąć w papier i odstawić na około 2-3 dni, przyspieszy to znacząco dojrzewanie owocu.

Warto też wiedzieć, że liście, gałęzie, kora i pestki awokado są trujące dla zwierząt, ich spożycie może doprowadzić do śmierci.

Awokado stosuje się także w kosmetyce jako wspaniały środek dla skóry. Posiada właściwości regenerujące i łagodzące. Składniki zawarte w owocu awokado pobudzają produkcję kolagenu, który pomaga w wygładzaniu zmarszczek oraz nadaje skórze świeży, młody wygląd. Maseczki z tego owocu łagodzą podrażnienia skóry i odżywiają cerę, nadają jej miękkość. 
awokado - wikirose
Obraz: wikiprdia
Awokado jest zdrowe! Istnieje wiele sposobów, aby się nim cieszyć i korzystać z jego odżywczej mocy nawet każdego dnia. Ja dodaję awokado najczęściej do sałatek i super w tej wersji się sprawdza :) Polepsza nie tylko ich smak, ale także wchłanianie dwóch ważnych przeciwutleniaczy – likopenu oraz beta-karotenu. Beta-karoten jest prekursorem witaminy A, a likopen jest składnikiem, który redukuje ryzyko wystąpienia udaru.  

Piszcie proszę w komentarzach w jakiej formie awokado gości w Waszym menu? 

Pozdrawiam cieplutko :)
Eluszka

Źródła:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Smaczliwka 
http://faktydlazdrowia.pl/10-korzysci-zdrowotnych-jedzenia-awokado/ 
http://pl.herbs2000.com/ziola/awokado.htm 
https://www.pocztazdrowia.pl/ 
http://www.odzywianie.info.pl/
http://www.solgar.pl/wiedza/leksykon/fitosterole

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iherb,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,poradnik,1,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,ua,1,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,Посібник,1,
ltr
item
WikiRose blog: Awokado - masło Boga obfitujące w bioaktywne lecznicze związki
Awokado - masło Boga obfitujące w bioaktywne lecznicze związki
Owoc awokado nazywany często „masłem Boga” lub także gruszką awokado, ze względu na gruszkowaty kształt. Awokado jest bogate w jednonienasycone tłuszcze, które budują zdrowie serca i regulują ciśnienie krwi. Dzięki połączeniu witaminy B6 oraz kwasu foliowego, a jednocześnie kwasów omega-3 w jednym owocu, awokado zmniejsza poziom homocysteiny we krwi, co jest równoznaczne z obniżeniem ryzyka większości chorób sercowo-naczyniowych!
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2puJM7eLP3lXRLRymxZtnUJSdT2Q8YjFhFdG8Hwmdjtb-N074ho4XFy4chDcbgMgV6aPoNdTC4xHNvTUvY1l9YMNX3W3mJSKnrsgVYqC5ZhW8JLkkBKBCBdXftPfmHffDK1fD1WXslNbY/s400/awokado-wikirose.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEj2puJM7eLP3lXRLRymxZtnUJSdT2Q8YjFhFdG8Hwmdjtb-N074ho4XFy4chDcbgMgV6aPoNdTC4xHNvTUvY1l9YMNX3W3mJSKnrsgVYqC5ZhW8JLkkBKBCBdXftPfmHffDK1fD1WXslNbY/s72-c/awokado-wikirose.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2016/01/awokado-maslo-boga-obfitujace-w-bioaktywne-lecznicze-zwiazki.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2016/01/awokado-maslo-boga-obfitujace-w-bioaktywne-lecznicze-zwiazki.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy