Likopen w pomidorze posiada właściwości chroniące organizm przed licznymi chorobami układu krwionośnego, a przede wszystkim przed rakiem. Dowiedz się więcej o pomidorze
Jednym z bardzo istotnych składników pomidorów i przetworów pomidorowych , którego wartości są nieocenione dla ludzkiego organizmu jest likopen (naturalny barwnik nadający pomidorom ich czerwony kolor). Związek ten, należy do karotenoidów, ma silne właściwości przeciwutleniające - posiada właściwości chroniące organizm przed licznymi chorobami układu krwionośnego, a przede wszystkim przed rakiem.
Foto: Alina Zienowicz CC BY-SA 3.0
W badaniach stwierdzono trzykrotnie większą aktywność likopenu w porównaniu z syntetycznym analogiem witaminy E. Wykazano zależność między ilości spożywanego likopenu a powstawaniem utlenionych form lipidów o mniejszej gęstości (utleniony LDL) i zmniejszeniem ryzyka zapadania na choroby serca.
Zawartość likopenu w pomidorach kształtuje się średnio na poziomie 30 mg/kg świeżej masy. Spożywanie ich często w obecności oleju z oliwek wydatnie zwiększa przyswajalność likopenu. Przetwory pomidorowe, takie jak: sosy, soki, zupy i koncentraty stanowi równie doskonałe źródło tego składnika. Ponieważ procesy termiczne stosowane w przetwórstwie nie wpływaj na zmniejszenie zawartości likopenu w produktach. Przyswajalność tego związku z przetworów pomidorowych jest nawet większa niż ze świeżych pomidorów. Zawarto likopenu w soku pomidorowym kształtuje się średnio na poziomie ok. 80 mg/kg, w keczupie – ok. 130 mg/kg, a w koncentracie pomidorowym przekracza 300 mg/kg (mowa o naturalnych przetworach).
Pomidory są również bogactwem składników mineralnych: wapń, potas, żelazo, miedź, fosfor, kobalt, magnez, nikiel.
Pomidory są też zasobne w kwas jabłkowy, który ogranicza rozwój bakterii patogennych i chorobotwórczych grzybów.
Pomidory, dzięki zawartości kwasu liponowego (ALA), wpływają na poprawę metabolizmu, pomagają kontrolować poziom cukru we krwi, sprzyjają rozszerzaniu naczyń krwionośnych i chronią przed występowaniem retinopatii cukrzycowej.
photo credit: Tomato 'New Girl' via photopin (license)
Pomidory działają także lekko moczopędnie, oczyszczająco, antytoksycznie i są zasadotwórcze.
Pomidory pobudzają też działalność gruczołów trawiennych, co jest dla wielu osób bardzo wskazane, ale niezbyt właściwe dla tych, których orgazmy wydzielają za dużo kwasów.
Pomidory są niskokaloryczne i dzięki temu nieocenione przy dietach odchudzających.
Pomidory to warzywne owoce o bardzo charakterystycznym smaku i zapachu, które z Ameryki Południowej przybyły do Europy w XVI w. Dziś rosną niemal wszędzie, mamy też tysiące odmian dostosowanych do najrozmaitszych warunków i wymagań. Korzystajmy zatem z dobrodziejstw tego warzywnego owocu najlepiej prosto z własnej grządki!
Źródła:
http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2013/2/BR%202-2013%20-%20s.%20200-205.pdf
http://www.postepybiochemii.pl/pdf/4_2011/372-380.pdf
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_127-143.pdf
http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/1015-1018.pdf
http://www.ptfarm.pl/pub/File/bromatologia_2011/3/1015-1018.pdf
http://pl.wikipedia.org
COMMENTS