Angiogeneza - czy jedzenie jest lepsze od leków aby zatrzymać raka ? | WikiRose blog

Angiogeneza - czy jedzenie jest lepsze od leków aby zatrzymać raka ?

Angiogeneza - proces tworzenia naczyń włosowatych istotny z punktu widzenia zapobiegania nowotworom. Doktor Li tłumaczy, że jedzenie może być skuteczniejsze niż lekarstwa w tej chorobie

Jak wiecie moją pasją jest poznawanie i głoszenie wiedzy na temat dobroczynnych właściwości jakie kryje w sobie prawidłowe odżywianie się. Wiele osób nie wierzy w moc zdrowego jedzenia i kieruje się jedynie smakiem przy jego wyborze. W końcu uzależniają się od cukru, masowo dodawanego do wszystkich produktów (węglowodanów prostych), tyją, chorują, desperacko szukają pomocy w syntetycznych lekach, które przeważnie po prostu nie są skuteczne.

Cieszę się, że nauka jednak może iść w parze z tradycją. Są tacy naukowcy jak dr Li, którzy odkrywają przed nami tajemnice zdrowego odżywiania się i jego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Zapraszam do oglądania podlinkowanego w dalszej części posta wykładu dr Williama Li (w ramach TED). Poniżej wybrane fragmenty z transkrypcji tego bardzo ciekawego wykładu, który warto obejrzeć w wolnym czasie.

Angiogeneza - proces tworzenia naczyń włosowatych

Dr William Li (fragmenty transkrypcji): Dlaczego mamy zajmować się naczyniami krwionośnymi? Cóż, ludzkie ciało jest dosłownie nimi wypchane, 96500km w przeciętnym dorosłym. Od końca do końca, dałoby to linę, która oplotłaby ziemię dwukrotnie. Najmniejsze naczynia krwionośne nazywa się kapilarami. Mamy ich 19 miliardów w naszych ciałach. I są to naczynia życia i jak wam pokażę, mogą być także naczyniami śmierci. Niezwykłą cechą naczyń krwionośnych jest to, że mają zdolność do przystosowania się do środowiska w którym są. Na przykład, w wątrobie tworzą kanały do detoksykacji krwi. W płucach tworzą pęcherzyki do wymiany gazowej. W mięśniach są jak korkociąg, więc mięśnie mogą się kurczyć bez odcięcia dopływu krwi. A w nerwach, biegną wzdłuż jak linie energetyczne, utrzymując nerwy przy życiu. Większość z tych naczyń krwionośnych powstaje gdy jesteśmy jeszcze w łonie matki. Znaczy to tyle, że u dorosłych naczynia krwionośne normalnie nie rosną oprócz kilku szczególnych przypadków. U kobiet naczynia krwionośne rosną każdego miesiąca aby utworzyć błonę śluzową macicy. Podczas ciąży tworzą łożysko, które łączy matkę i dziecko. A po urazie, naczynia krwionośne muszą odtworzyć się pod strupem aby wyleczyć ranę. A tak to właśnie wygląda. Setki naczyń krwionośnych wszystkie rosnące ku centrum rany.
Ale z tego co wiemy obecnie, w przypadku wielu chorób, występują ułomności systemu, kiedy ciało nie może przyciąć nadmiaru naczyń krwionośnych albo zahamować wzrostu nowych we właściwym miejscu i czasie. I w takich sytuacjach angiogeneza traci równowagę. A kiedy angiogeneza nie jest w równowadze powoduje mnóstwo chorób. Dla przykładu, niedostateczna angiogeneza, za mało naczyń krwionośnych, prowadzi do niegojących się ran, zawałów serca, braku cyrkulacji w nogach, śmierci z powodu udaru mózgu, uszkodzenia nerwów. Z drugiej strony, nadmierna angiogeneza, zbyt wiele naczyń krwionośnych, powoduje choroby. Spotykamy się z tym w raku, ślepocie, zapaleniu stawów, otyłości, chorobie Alzheimera. W sumie istnieje ponad 70 poważnych chorób, dotyczących więcej niż miliarda ludzi na świecie, które z pozoru różnią się od siebie, ale właściwie we wszystkich występuje zaburzona angiogeneza jako ich wspólny mianownik. I ta świadomość pozwala nam zmienić sposób w jaki podchodzimy do tych chorób poprzez kontrolowanie angiogenezy.

Teraz skoncentruję się na raku, ponieważ angiogeneza cechuje raka, każdy rodzaj raka. No to zaczynamy. To jest nowotwór, ciemna, szara złowroga masa, rosnąca wewnątrz mózgu. Pod mikroskopem, można zobaczyć setki tych brązowo zabarwionych naczyń krwionośnych, kapilary, które odżywiają komórki rakowe, dostarczając tlen i składniki odżywcze. Ale rak nie zaczyna się w ten sposób. W rzeczywistości, na początku rak nie jest zaopatrywany w krew. Rak rozpoczyna się od małych, mikroskopijnych gniazd komórek, które mogą urosnąć do wielkości pół centymetra sześciennego. To końcówka długopisu. Nie mogą urosnąć większe, bo nie są zaopatrywane w krew, więc nie mają wystarczająco dużo tlenu i składników odżywczych.

W rzeczywistości, w naszych ciałach powstają takie mikroskopijne nowotwory cały czas. Wyniki autopsji ofiar wypadków samochodowych pokazały, że około 40% kobiet w wieku między 40 a 50 lat ma mikroskopijnego raka piersi. Około 50% mężczyzn w wieku 50, 60 lat ma mikroskopijnego raka prostaty. A praktycznie 100% z nas, gdy osiągniemy 70kę, będzie miało mikroskopijnego raka tarczycy. Jednak, bez dopływu krwi, większość z tych raków nigdy nie stanie się groźna

Tak więc zdolność ciała do równoważenia angiogenezy, kiedy ona pracuje poprawnie, zapobiega odżywianiu raka przez naczynia krwionośne. A to okazuje się jednym z najważniejszych mechanizmów obronnych przeciwko rakowi. W rzeczywistości, jeśli faktycznie zablokujemy angiogenezę i zapobiegniemy dotarciu naczyń krwionośnych do komórek rakowych, guz po prostu nie będzie mógł rosnąć. Ale gdy angiogeneza wystąpi, nowotwór może gwałtownie rosnąć. I w ten właśnie sposób rak przestaje być nieszkodliwy, a zaczyna być zabójczy. Komórki rakowe mutują i uzyskują możliwość uwalniania dużych ilości czynników angiogenezy, naturalnego nawozu, który przechyla szalę na korzyść naczyń krwionośnych wnikających w nowotwór. I kiedy te naczynia wnikną w nowotwór, może się rozwijać, może atakować lokalne tkanki. I te same naczynia, które odżywiają nowotwór, pozwalają komórkom rakowym na wejście do krwiobiegu, jako przerzuty. A, niestety, ten późny stan raka jest tym w którym najczęściej jest on diagnozowany, kiedy angiogeneza jest już w toku, a komórki rakowe rosną jak dzikie.


Jeśli więc angiogeneza powoduje przejście między nieszkodliwym nowotworem a szkodliwym, wtedy główną częścią rewolucji angiogenezy jest nowe podejście do leczenia raka poprzez odcięcie dostaw krwi. Nazywamy to terapią anty-angiogennną i jest ona całkowicie różna od chemioterapii ponieważ jest skierowana na naczynia krwionośne, które odżywiają nowotwór. I możemy to zrobić, ponieważ naczynia w guzie są inne niż normalne, zdrowe naczynia które spotykamy w innych miejscach ciała. Są nieprawidłowe; są bardzo słabo wykonane; i dlatego, są bardzo wrażliwe na leczenie na nie nakierowane.

Poczynając od 2004 roku, kiedy terapie antyangiogenne zaczęły być dostępne, możecie zobaczyć, że jest poprawa miedzy 70 a 100% w przeżyciu u osób z rakiem nerki, szpiczaka mnogiego, raka jelita grubego i nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego. To imponujące. Ale dla innych nowotworów poprawa jest raczej skromna."Dlaczego nie poszło nam lepiej? " I odpowiedź, dla mnie, jest oczywista; leczymy raka zbyt późno, kiedy jest już zaawansowany, i, często, jest już rozrośnięty i są przerzuty. A jako lekarz wiem, że, kiedy choroba przechodzi w stan zaawansowany, wyleczenie może być trudne, jeśli nie niemożliwe. Więc wróciłem do biologii angiogenezy i zacząłem myśleć: Czy odpowiedzią na raka jest zablokowanie angiogenezy, pokonanie raka w jego własnej grze, aby rak nigdy nie stał się groźny? To mogłoby pomóc zdrowym ludziom, a także tym, którzy pokonali raka raz lub dwa i chcą znaleźć sposób, aby zapobiec jego powrotowi. Więc aby znaleźć sposób, by uniemożliwić angiogenezę w raku, cofnąłem się i spojrzałem na przyczyny raka. I na prawdę zaintrygowało mnie gdy zobaczyłem, że dieta stanowi 30-35% środowiskowych przyczyn raka.

Teraz oczywistą rzeczą jest, co możemy usunąć z naszej diety, co ograniczyć, co wyrzucić. Ale ja właśnie przyjąłem całkowicie odwrotne podejście i zacząłem pytać: Co możemy dodać do naszej diety co jest naturalnie antyangiogenne, co może wzmocnić nasz system obronny i zająć się tymi naczyniami krwionośnymi, które odżywiają raka? Innymi słowy, czy jedząc możemy zagłodzić raka? Cóż, odpowiedź brzmi: tak. I zamierzam pokazać wam jak. Nasze poszukiwania zabrały nas na rynek, na farmę i do szafki z przyprawami, ponieważ odkryliśmy, że matka natura przygotowała wielką liczbę pokarmów, napojów i ziół z naturalnie występującymi inhibitorami angiogenezy

Pozwólcie, że pokażę wam co się dzieje, kiedy dodamy ekstrakt z czerwonych winogron. Aktywny składnik to resweratrol. Znajduje się także w czerwonym winie. Hamuje to nieprawidłową angiogenezę o 60%. A tutaj widać co się dzieje jeśli dodamy ekstrakt z truskawek. To silnie hamuje angiogenezę. I ekstrakt z soi. To rosnąca lista naszych antyangiogennych pokarmów i napojów, którymi zajmowaliśmy się w badaniach. Dla każdego rodzaju żywności, uważamy, że jest moc zależy od szczepów i odmian. I chcemy mierzyć tę moc, ponieważ, cóż, jedząc truskawki czy pijąc herbatę, czemu nie wybrać tej, która jest najskuteczniejsza w zapobieganiu rakowi.

Tu mamy cztery różne herbaty, które testowaliśmy. Wszystkie są popularne, chińska jaśminowa, japońska sencha, Earl Grey i specjalna mieszanka przygotowana przez nas. I możecie jasno zobaczyć, że herbaty różnią się w swojej mocy od najsłabszej do najmocniejszej. Ale co bardzo fajne to to, że kiedy faktycznie połączymy dwie słabsze herbaty, kombinacja, mieszanka, jest mocniejsza niż każda z osobna. To oznacza, że zachodzi tu synergia pokarmów.

Teraz, pokazałem wam dane z laboratorium, i prawdziwe pytanie to: Co dowodzi, że u ludzi jedzenie pewnych pokarmów może zmniejszać angiogenezę w nowotworze? Cóż, najlepszy przykład jaki znam to badanie na grupie 79 tysięcy mężczyzn prowadzone przez ponad 20 lat, w którym odkryto, że mężczyźni, który jedli gotowane pomidory dwa do trzech razy w tygodniu mieli do 50% mniejsze ryzyko rozwinięcia się raka prostaty. Teraz, wiemy, że pomidory są dobrym źródłem likopenu; a likopen jest antyangiogenny. Ale co jeszcze bardziej interesujące to to, że ci mężczyźni, u których rozwinął się rak prostaty, ci, który jedli więcej porcji sosu z pomidorów rzeczywiście mieli mniej naczyń kwionośnych odżywiających raka. Te badanie jest głównym przykładem tego jak substancje antyangiogenne występujące w jedzeniu i spożywane w praktycznych ilościach mogą wpływać na raka. Teraz badamy rolę zdrowej diety razem Dean'em Ornish'em i uniwersytetami USCF i Tufts, wpływ zdrowej diety na markery angiogenezy, które możemy znaleźć w krwiobiegu.

Dla wielu ludzi na całym świecie dieta jako profilaktyka raka może być jedynym praktycznym rozwiązaniem, ponieważ nie wszyscy mogą pozwolić sobie na drogie leczenie raka, ale wszyscy mogą korzystać ze zdrowej diety opartej na lokalnych, zrównoważonych uprawach antyangiogennych.

Teraz, wreszcie, mówiłem wam o żywności i mówiłem wam o raku, i jest jeszcze jedna choroba, o której muszę wam powiedzieć chodzi o otyłość. Ponieważ okazuje się, że tkanka tłuszczowa, tłuszcz, jest silnie uzależniona od angiogenezy. I, jak guz, tłuszcz odkłada się, gdy naczynia krwionośne rosną. Więc mamy pytanie: Czy możemy zmniejszyć ilość tłuszczu poprzez odcięcie dostaw krwi? Górna krzywa pokazuje wagę ciała genetycznie otyłej myszy, która je bez przerwy, aż obrośnie tłuszczem jak futrzasta piłka tenisowa. A dolna krzywa to waga normalnej myszy.

Jeśli weźmiemy otyłą mysz i damy jej inhibitory angiogenezy, straci na wadze. Przerwij leczenie, przybierze znów. Wznów leczenie, straci na wadze znowu. Przerwij leczenie, przybierze znów. I, w rzeczywistości, możesz sterować wagą w górę i w dół po prostu zatrzymując angiogenezę. Więc to podejście, o którym mówiliśmy przy profilaktyce raka może mieć także zastosowanie przy otyłości.

Albert Szent-Gyorgi powiedział kiedyś, "Odkrycie polega na tym, aby zobaczyć to, co wszyscy widzieli i pomyśleć to, czego nie pomyślał nikt." Mam nadzieję, że was przekonałem, że, przy chorobach jak rak, otyłość i innych, wielką siłę może mieć atakowanie ich wspólnego mianownika, angiogenezy. I to jest to czego świat teraz potrzebuje. Dziękuję.

Czy ten wykład wymaga dodatkowego komentarza? Myślę, że nie, wystarczy przypomnieć znane od wieków słowa Hipokratesa "Niech pożywienie będzie lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem"

Proszę udostępniajcie, niech wszyscy odkryją jaka moc tkwi w zwykłym zdrowym jedzeniu !

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iherb,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,poradnik,1,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,ua,1,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,Посібник,1,
ltr
item
WikiRose blog: Angiogeneza - czy jedzenie jest lepsze od leków aby zatrzymać raka ?
Angiogeneza - czy jedzenie jest lepsze od leków aby zatrzymać raka ?
Angiogeneza - proces tworzenia naczyń włosowatych istotny z punktu widzenia zapobiegania nowotworom. Doktor Li tłumaczy, że jedzenie może być skuteczniejsze niż lekarstwa w tej chorobie
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjRT0yRSGUal3YdnC2-8dpjnhcvQgoCPpSRlWYy1mLRjFeHoyFmCatdBPyzN3JJnoYVAKai1NCGnVm_8-P4Isll7yuLAilhINvJDJZOckXliEdJ9V8-xX4u3gPaa5Pg2uKuhFe1PHV-jqX9/s400/angiogeneza-rak.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjRT0yRSGUal3YdnC2-8dpjnhcvQgoCPpSRlWYy1mLRjFeHoyFmCatdBPyzN3JJnoYVAKai1NCGnVm_8-P4Isll7yuLAilhINvJDJZOckXliEdJ9V8-xX4u3gPaa5Pg2uKuhFe1PHV-jqX9/s72-c/angiogeneza-rak.jpg
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2015/06/angiogeneza-jedzenie-lepsze-od-lekow-aby-zatrzymac-raka.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2015/06/angiogeneza-jedzenie-lepsze-od-lekow-aby-zatrzymac-raka.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy