Sól kuchenna - fakty, które na pewno warto wiedzieć na jej temat ! | WikiRose blog

Sól kuchenna - fakty, które na pewno warto wiedzieć na jej temat !

Sole mineralne stanowią około 4% organizmu człowieka. Niedostateczna ilość soli mineralnych lub brak równowagi soli w diecie wpływa na zachwianie pracy wielu układów w organizmie człowieka, co prowadzi do poważnych zaburzeń w jego funkcjonowaniu.

Według prof. Juliana Aleksandrowicza sól jest bardzo ważnym składnikiem diety człowieka.  Ma szczególne znaczenie dla nas nie tylko jako przyprawa, ale również jako substancja o walorach leczniczych i jako środek konserwujący. W handlu dostępna jest zwykle w formie nieoczyszczonej soli kamiennej oraz oczyszczonej soli warzonej. 

Spożywać należy tylko sole spotykane w naturze tj. w organizmach żywych, pożywieniu itp., w takiej tylko soli występują minerały (mikroelementy i makroelementy) w formie kationów lub anionów (sól kamienna jest najprostszym i najbogatszym źródłem anionów i kationów). Występują one w formie naturalnej i w naturalnych proporcjach, mają nieocenione znaczenie w regulowaniu gospodarki wodnej oraz kwasowo-zasadowej organizmu człowieka. Główne aniony to: chlor (CI), siarka (S), fosfor (P), a kationy to przede wszystkim sód (Na), potas (K), wapń (Ca), magnez (Mg).W środowisku poza komórkowym znajduje się przede wszystkim sód i wapń, w komórce natomiast potas i magnez. Jak zawsze potrzebna jest równowaga.

Sód jest pierwiastkiem niezbędnym do życia, gdyż pełni w organizmie wiele ważnych funkcji. Jony sodu są głównym kationem zewnątrzkomórkowym i są konieczne do utrzymania potencjału czynnościowego błon komórkowych. Sód reguluje gospodarkę wodną organizmu, odpowiada za stan uwodnienia komórek i tkanek, chroni organizm przed nadmierną utratą płynów. Odgrywa także istotną rolę w utrzymaniu odpowiedniej pobudliwości komórek nerwowych oraz mięśniowych, bierze udział w przewodzeniu przez neurony impulsów nerwowych. Sód łącznie z potasem wpływa na ciśnienie osmotyczne płynów ustrojowych. Niedobór tego pierwiastka w organizmie powoduje zanik różnicy potencjałów (napięcia elektrycznego) i utratę pobudliwości komórek. Jego nadmiar  może być problemowy w przypadku osób z nadciśnieniem i pewną dysfunkcją nerek, zatrzymując wodę w naczyniach podnosi panujące tam ciśnienie. Dobrze pracujące nerki wydalają ten nadmiar z moczem.

Międzynarodowy Zespół badawczy z udziałem dr hab. Katarzyny Stolarz-Skrzypek z I Kliniki Kardiologii i Nadciśnienia Tętniczego Uniwersytetu Jagiellońskiego postanowili sprawdzić, czy obniżenie spożycia sodu wpływa na spadek ryzyka zgonu z powodu chorób sercowo-naczyniowych, wyniki ich badań były zaskakujące. Okazało się, że u osób bez nadciśnienia tętniczego niskie spożycie sodu zwiększało ryzyko zgonu. Sód jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ludzkiego. Oznacza to, że ograniczanie jego spożycia u osób zdrowych jest szkodliwe dla zdrowia. Badania wskazują, że niskie spożycie sodu może wiązać się z większym ryzykiem sercowo-naczyniowym. Takie też obserwacje poczyniono już m.in. w USA. Nie wiadomo natomiast do jakich wartości ograniczać podaż sodu u osób z nadciśnieniem, ponieważ nie ma w tym względzie przeprowadzonych odpowiednich badań – mówi dr hab. Stolarz-Skrzypek. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca ograniczenie spożycia soli do 6 gramów na dobę tak osobom chorym, jak i zdrowym. 

Aby wspomóc prawidłowe nawadnianie organizmu oraz doświadczyć leczniczych i oczyszczających właściwości soli można odrobinę soli kamiennej dodawać bezpośrednio do wody do picia.

W soli kamiennej występuje też wiele innych cennych minerałów, które mają fundamentalne znaczenie dla zdrowia człowieka. Sole mineralne stanowią około 4% organizmu człowieka. Niedostateczna ilość soli mineralnych lub brak równowagi soli w diecie wpływa na zachwianie pracy wielu układów w organizmie człowieka, co prowadzi do poważnych zaburzeń w jego funkcjonowaniu. Makro i mikroelementy sterują czynnościami metabolicznymi, czyli przemianą materii. Utrzymują fizyczną i chemiczną integralność komórek i tkanek przez zachowanie charakterystycznych potencjałów bioelektrycznych. Odgrywają zasadniczą rolę w aktywności niezbędnych dla życia procesów enzymatycznych. Spełniają rolę budulcową dla tkanek zębów, kości, skóry, włosów oraz regulatorową, pomagają utrzymać równowagę płynów w organizmie, są potrzebne do tworzenia kwasu solnego w żołądku niezbędnego do prawidłowego trawienia, są także niezastąpionym elementem utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej oraz poprawiają przewodnictwo nerwowe. Ich niedobór w organizmie może wywołać niekorzystny wpływ na zdrowie.

Sól kuchenna dostępna jest w handlu w postaci soli kamiennej lub soli warzonej.

Sól kamienna (chlorek sodu -NaCl) jest produktem krystalizacji wód morskich lub słonych jezior. Nieprzetworzona i nie ługowana ma największą zawartość cennych minerałów. Prof. Julian Aleksandrowicz mikroelementy zawarte w polskiej soli kamiennej nazwał biopierwiastkami, a nawet pierwiastkami życia. W Polsce w 2014 roku łącznie wydobyto 4190 tys. ton soli, a największe złoża tego surowca znajdują się na Kujawach, w Wielkopolsce, na Pomorzu oraz na Dolnym Śląsku. Najbardziej znanym źródłem soli w Polsce jest kopalnia w Wieliczce, która funkcjonowała nieprzerwanie od czasów średniowiecza do końca XX wieku. Na świecie głównym źródłem wydobycia soli kamiennej są kopalne złoża solne powstałe w wyniku odparowania dawnych zbiorników słonej wody, których wiek określany jest na wiele milionów lat. W tych miejscach sól może być pozyskiwana bezpośrednio ze złóż lub poprzez odparowywanie solanek.

Sól warzona jest produktem wysokoprzetworzonym. Otrzymuje się ją przez oczyszczanie soli kamiennej i w rezultacie pozbawiona jest występujących w niej mikroelementów naturalnie znajdujących się w pokładach solnych. Oczyszczona sól kuchenna to niemal w czystej postaci chlorek sodu (NaCl), zawiera co najmniej 99,9% chlorku sodu), często zawiera także dodatkowo związki jodu oraz wzbogaca się ją w szkodliwą substancje przeciwzbrylającą (E-536 - żelazocyjanek potasu). Oczyszczona sól to niestety składnik wielu przetworzonych produktów spożywczych. Wysokie temperatury, jakim jest poddawana w procesie obróbki powodują zmianę jej struktury chemicznej, przez co jest zupełnie inaczej przyswajana przez organizm. Sól jest oczyszczana w sposób nie tylko mechaniczny ale często również chemiczny.  Sól oczyszczona ze względu na swój skład będzie dawała znacznie intensywniejszy słony smak od innych rodzajów soli. Należy więc takiej soli nie używać w ogóle. Niestety światowa gospodarka opiera się głównie na soli warzonej produkowanej przez zachodnie koncerny, chętnie jest kupowana przez duże zakłady produkujące żywność, na przykład przemysł wędliniarski (stosują sól z dodatkiem azotynu sodu), czy ten produkujący przetwory warzywne. W praktyce wygląda to tak, że sieci handlowe wymagają produktów ładnych, białych, miękkich, bo one zacnie prezentują się na półkach sklepowych i są chętnie wybierane przez nieświadomych konsumentów.

Jaką wybrać sól, kamienną czy morską?

Polecam zdecydowanie sól kamienną zarówno Polską "Kłodawską", ale również sól z Himalajów. Tego rodzaju sole pochodzą ze starych jeszcze czystych mórz, naturalnych, bez zanieczyszczeń cywilizacyjnych, gdzie mikroelementy ukształtowały się przez miliony lat. Pamiętajcie, że sól kłodawska i himalajska zawsze będzie się zbrylała.

Sól kamienna Kłodawska powstała z odparowania wody morskiej w epoce cechsztynu czyli 250 mln lat temu. Jej wartość przemysłowa, lecznicza i spożywcza jest niepodważalna. Kłodawska sól jest nieprzetworzona, nie jest ługowana i dlatego ma największą zawartość cennych minerałów.

Sól himalajska jest wydobywana z jednego miejsca w wschodnim pasie Karakorum Himalajów w Pakistanie, w miejscu, gdzie miliony lat temu znajdował się słony ocean. To sól niezwykle czysta, nieoczyszczana, bogata w 84 minerały niezbędne dla naszego organizmu. Pochodzi z czasu, kiedy planeta Ziemia charakteryzowała się czystym ekosystemem. Ten rodzaj soli krystalicznej jest w całości czysty i naturalny, podobnie jak historyczny pierwotny ocean. Ta naturalna sól krystaliczna była przez miliony lat wystawiona na działanie ogromnego ciśnienia. Ciśnienie to było przyczyną powstawania soli krystalicznej. Im wyższe ciśnienie, tym bardziej doskonała struktura. Niestety ten rodzaj soli często bywa podrabiany.

Sól morska pomimo, że powstaje przez odparowanie wody morskiej, to jednak obecnie nie jest  już czystą naturalnie solą. Porównując skład morza w epoce cechsztynu czyli 250 mln lat temu z morzami w obecnych czasach, warto wziąć pod uwagę ilość ścieków, detergentów, plastiku i innych śmieci, które są obecnie wlewane i wrzucane do mórz? Taka to woda poddawana jest procesowi odparowania i mamy sól morską – czy to może oznaczać, że jest zdrowa i czysta?

Wpis ten przygotowała dla Ciebie
Eluszka

Źródła:
http://zeszyty.am.gdynia.pl/sites/default/files/ZN71.pdf 
http://www.medrodzinna.pl/wp-content/uploads/2016/06/mr_2016_075-082.pdf 
https://r.uek.krakow.pl/bitstream/123456789/409/1/93009788.pdf 
http://agro.icm.edu.pl/agro/element/bwmeta1.element.agro-8e459cba-5aa4-4661-a23c-6f0f2e1121ce/c/Stan_wiedzy_na_temat_produktow_miesnych_jako_glownego_zrodla_sodu_w_diecie_wsrod_63__Nr_2__225_-_231.pdf
https://www.wikirose.pl/2015/08/zycie-nie-jest-mozliwe-bez-soli.html


COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Sól kuchenna - fakty, które na pewno warto wiedzieć na jej temat !
Sól kuchenna - fakty, które na pewno warto wiedzieć na jej temat !
Sole mineralne stanowią około 4% organizmu człowieka. Niedostateczna ilość soli mineralnych lub brak równowagi soli w diecie wpływa na zachwianie pracy wielu układów w organizmie człowieka, co prowadzi do poważnych zaburzeń w jego funkcjonowaniu.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnBnQlx6OD2g2Bvz98WQK1mqliQ9y96moKjyuZCi0e-dhJyHp8_vYWmB6u6Fg8XgN0TR2rXeGOmW5rZHfSSc_4OBhU1u6IydXkNWWqFlU7ofY8Ew5wwjWPGh7cmEXUFJm_RhK-Iw0ufiV6/s320/s%25C3%25B3l+kamienna+warzona.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjnBnQlx6OD2g2Bvz98WQK1mqliQ9y96moKjyuZCi0e-dhJyHp8_vYWmB6u6Fg8XgN0TR2rXeGOmW5rZHfSSc_4OBhU1u6IydXkNWWqFlU7ofY8Ew5wwjWPGh7cmEXUFJm_RhK-Iw0ufiV6/s72-c/s%25C3%25B3l+kamienna+warzona.png
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2018/08/sol-kuchenna-fakty-ktore-warto-znac.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2018/08/sol-kuchenna-fakty-ktore-warto-znac.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy