Wino wyróżnia się szczególnie dużą aktywnością przeciwutleniającą. Obecne w nim naturalne przeciwutleniacze hamują oksydację lipidów, redukują utlenianie frakcji LDL, działają jako inhibitory enzymów oksydacyjnych, przy czym największe znaczenie przypisuje się flawonoidom. Szczególnie dużą aktywność przeciwutleniającą wykazują wina z winogron czerwonych. Występujący w nich resweratrol jest naturalnym przeciwutleniaczem wykazującym liczne właściwości prozdrowotne.
Spożywanie wina w umiarkowanych ilościach wiąże się z obniżonym ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych i mózgowo-naczyniowych, chorób naczyń obwodowych, a także nowotworów. Zjawisko to określa się mianem „francuskiego paradoksu”, gdyż po raz pierwszy zostało zaobserwowane we Francji – kraju słynącego z produkcji wina. W literaturze bardzo dobrze opisano kardioprotekcyjne działanie wina, spowodowane głównie przez zawarty w nim resweratrol.
Resweratrol jest naturalną fitoaleksyną, syntetyzowaną m.in. w skórkach winogron w odpowiedzi na infekcje grzybicze, stres oksydacyjny oraz promieniowanie UV. Resweratrol w wysokim stężeniu występuje w winie, głównie czerwonym. Związek ten ma szeroki zakres aktywności biologicznej, m.in. właściwości przeciwzapalne, antyangiogenne, antyoksydacyjne oraz przeciwnowotworowe. Ponadto chroni organizm przed chorobami układu krążenia i neurodegeneracyjnymi, hamuje oksydację cholesterolu frakcji LDL, agregację płytek krwi i angiogenezę.
Wino wyróżnia się szczególnie dużą aktywnością przeciwutleniającą (przeciwutleniacze to naturalne substancje roślinne, które wspierają mechanizmy obronne komórek człowieka). Naturalne przeciwutleniacze obecne w winach hamuj oksydację lipidów, redukują utlenianie frakcji LDL, działaj jako inhibitory enzymów oksydacyjnych, przy czym największe znaczenie przypisuje się flawonoidom (stosowane są w leczeniu wielu schorzeń, wykazują działanie przeciwutleniające, przeciwzapalne, uszczelniające naczynia krwionośne, rozkurczowe, moczopędne). Szczególnie dużą aktywność przeciwutleniającą wykazują wina z winogron czerwonych, wina owocowe, w tym wina otrzymane z owoców jagodowych. Wykazano, że aktywność przeciwutleniająca win czerwonych, jest około 6-krotnie większa niż win różowych, i aż około 17-krotnie większa niż win białych.
Wino czerwone ponadto skutecznie wiąże rodniki tlenku azotu. Ma to ogromne znaczenie w fizjologii organizmów żywych. Nie tylko w regulacji skurczów naczyń krwionośnych, ale także w ochronie przeciw oksydacyjnej, odgrywa znaczącą rolę w metabolizmie i starzeniu się organizmów żywych. Polifenole ekstrahowane z wina, w tym kwercetyna, która jest składnikiem wielu preparatów stosowanych pomocniczo w leczeniu alergii różnego pochodzenia w połączeniu z solami wapnia, wykazują aktywność przeciwalergiczną i przeciwzapalną oraz skutecznie hamują oksydację frakcji LDL.
Badania naukowe wskazuj na obecność w winie resweratrolu, związku o wysokiej aktywności przeciwutleniajcej, wytwarzanego przez winorośl w warunkach stresowych, jak infekcje grzybowe, naświetlanie promieniowaniem UV oraz czynniki mechaniczne (np. zranienia). Resweratrol gromadzi się głównie w skórkach winogron czerwonych. Jego zawartość w winach czerwonych może dochodzi nawet do kilkunastu mg/l i uzależniona jest od odmiany winorośli, okresu zbioru, sposobu maceracji miazgi oraz techniki otrzymywania moszczów i win. Resweratrol obecny w winie jest bardzo skutecznym przeciwutleniaczem oraz nietoksycznym środkiem antygrzybicznym. Najwięcej resweratrolu zawierają winogrona, głównie ich skórka. Z tego względu wina czerwone, otrzymane z fermentacji soku razem ze skórkami owoców, zawierają najwięcej resweratrolu. Poza tym jest on obecny także w skórce innych ciemnych owoców.
Resweratrol obniża stan zapalny u chorych na alzheimera. Uważa się, że działa on na zasadzie niskokalorycznej diety i poprzez aktywację białek zwanych sirtuinami opóźnia proces starzenia się i spowalnia rozwój chorób neurodegeneracyjnych, w tym choroby Alzheimera.
Wzrastająca liczba dowodów wskazuje na korzystny wpływ resweratrolu na stężenia glukozy oraz poprawę insulinowrażliwości. Kardioprotekcyjne działanie resweratrolu wynika z jego właściwości antyoksydacyjnych, przeciwzapalnych, antyagregacyjnych i przeciwnadciśnieniowych.
Pozdrawiam ciepło
Eluszka
PS. Pamiętajmy jednak, że nadmiar alkoholu jest szkodliwy, zatem bardzo proszę z umiarem proszę :)
Źródła i ciekawostki:
- http://www.pttz.org/zyw/wyd/czas/2011,%205(78)/005_015_Kopec.pdf
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Resweratrol
- Właściwości przeciwutleniające żywności pochodzenia roślinnego - Agnieszka Szajdek, Julitta Borowska
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410656,resweratrol-obniza-stan-zapalny-u-chorych-na-alzheimera.html
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,404566,metformina-i-resweratrol-obnizaja-poziom-cukru-we-krwi.html
- https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/28656/23425
- https://www.researchgate.net/profile/Marek_Pieszka/publication/296419644_Rola_resweratrolu_w_regulacji_metabolizmu_komorkowego_The_role_of_resveratrol_in_the_regulation_of_cell_metabolism_-_a_review/links/56d550a608aed6a7b276e92d.pdf
- http://www.biotechnolog.pl/czerwone-wino-kontra-nowotwor-trzustki
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,18590,czerwone-wino-dla-tarczycy.html
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,410185,wina-uzywano-juz-piec-tys-lat-temu-podczas-rytualnych-ceremonii.html
- http://www.charaktery.eu/wiesci-psychologiczne/10144/Wino-dodaje-rozumu/
- http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,66106,warzywa-owoce-i-czerwone-wino-chronia-mozg.html
- http://nauka.newsweek.pl/jakie-sa-prozdrowotne-wlasciwosci-czerwonego-wina-,artykuly,361208,1.html
- http://www.fpiec.pl/post/2016/03/04/dwakieliszkiwinaprzedsnemm
- http://www.biotechnolog.pl/czerwone-wino-kontra-nowotwor-trzustki
- http://prostotlumacze.xyz/zalety-czerwonego-wina/
COMMENTS