Jod to zapomniany pierwiastek ? Sprawdź jak wiele od niego zależy! | WikiRose blog

Jod to zapomniany pierwiastek ? Sprawdź jak wiele od niego zależy!

Jod to pierwiastek potrzebny do produkcji nie tylko hormonów tarczycy, ale również i tkanek pozatarczycowych, trzustki, wątroby, błony śluzowej żołądka, jelit, śluzówki nosa, gardła, krtani, gruczołów łzowych, ślinianki, łożyska, gruczołów piersiowych, jajników, prostaty, nadnerczy, kosmków nerwowych, mięśni, tkanki tłuszczowej, skóry i komórek krwi. Dowiedz się co jod może zrobić dla Ciebie

Jod (I) odkryty w 1811 roku przez Bernarda Courtois, był pierwszą substancją odżywczą uznaną za niezbędną dla człowieka. Jod to nie tylko substrat niezbędny do produkcji hormonów tarczycy, to jeden z elementarnych pierwiastków niezbędny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka oraz utrzymywania dobrego stanu zdrowia. Istnieje także ścisły związek między występowaniem jodu w ludzkim organizmie, a jego siłą obronną i możliwością przeciwstawienia się chorobom. Jod modeluje również odpowiedź nadnerczy na stres i pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry, włosów, paznokci i zębów. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała niedobór jodu za jeden z najważniejszych czynników niewłaściwego żywienia, który ma decydujący wpływ na zdrowotność populacji, a szczególnie dzieci we wszystkich fazach ich rozwoju. Jest on w wielu krajach częstą przyczyną niedorozwoju umysłowego. Stany niedoboru jodu w okresie ciąży mogą prowadzić do niedorozwoju płodu, zarówno fizycznego jak i umysłowego. Niedostatek jodu u dzieci zmniejsza zdolność uczenia się, spowalnia wzrost i rozwój fizyczny. U dorosłych może upośledzać funkcje rozrodcze, utrudniać utrzymanie ciąży, prowadzić do niewydolności tarczycy i w konsekwencji do zahamowania funkcji wielu narządów i procesów życiowych organizmu.
źródło obrazu posta: fotolia 

Częstymi następstwami niedoboru jodu są również, zmęczenie, bóle stawów, ból mięśni, sucha skóra, trądzik, wypadanie włosów, keloidy (przerośnięta, guzowata, stwardniała blizna), choroba Dupuytrena (przykurcz rozcięgna dłoniowego), zespół ciesni nadgarstka, hemoroidy, zimne kończyny, obrzęk wokół kostek, szyi, bóle głowy, otyłość, włóknista torbielowatość piersi, depresje, bulimia, ADHD, zaburzenia snu, niskie libido, infekcje zapalenie zatok, zaparcia, bóle brzucha, niski wzrost i inne choroby cywilizacyjne w tym nowotwory. Wielu tym chorobom, można by zapobiec na drodze żywieniowej, gdyż choroby te w swej istocie stanowią adaptację organizmu do niskiej podaży tego pierwiastka.


Jod to pierwiastek potrzebny do produkcji nie tylko hormonów tarczycy (wszystkie etapy tarczycowego metabolizmu jodu są stymulowane w warunkach fizjologicznych   przez  tyreotropinę - TSH), ale również i tkanek pozatarczycowych, trzustki, wątroby, błony śluzowej żołądka, jelit, śluzówki nosa, gardła, krtani, gruczołów łzowych, ślinianki, łożyska, gruczołów piersiowych, jajników, prostaty, nadnerczy, kosmków nerwowych, mięśni, tkanki tłuszczowej, skóry i komórek krwi.

W ciele człowieka znajduje się od 15 do 30 miligramów jodu. Najwięcej jodu występuje w tarczycy, która ma zdolność aktywnego gromadzenia tego pierwiastka. Bez jodu niemożliwa jest produkcja w pęcherzykach tarczycy tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek organizmu. 

Normy żywieniowe dla ludności Polski zalecają pobieranie z całodziennym pożywieniem następujących ilości jodu:

dla niemowląt do 6 miesięcy - 40 µg, od 6 miesięcy do 1 roku - 50 µg,
dla dzieci od 1 roku do 3 lat - 70 µg,
dla dzieci starszych i osób dorosłych – około 90-160 µg.
Kobiety w ciąży powinny otrzymywać 180 µg jodu w ciągu doby,
Kobiety karmiące - 200µg jodu.

Należy tutaj też podkreślić, iż wyższe wartości dla niemowląt i małych dzieci (90 µg jodu/dzień) podają zalecenia Międzynarodowego Komitetu ds. Kontroli Zaburzeń z Niedoboru Jodu (ICCIDD - International Council for Control of Iodine Deficiency Disorders).

Na świecie około 1,5 miliarda ludzi żyje w rejonach dotkniętych niedoborem jodu. Taki sam problem występuje w Europie, a także na całym terenie Polski (oprócz wąskiego pasa wybrzeża Bałtyku), szczególnie w województwach południowych. Niska zawartość jodu w glebie i wodzie, a wtórnie niska zawartość jodu w pożywieniu, które jest głównym źródłem tego   pierwiastka,   prowadzi   do   klinicznego   objawu   niedoborowego,   jakim   jest min. wole endemiczne.    


Polska jest krajem, w którym zasoby jodu w środowisku naturalnym, dostępnego dla człowieka głównie poprzez żywność i wodę są ograniczone. Dlatego niedobór jodu niweluje się współcześnie przez jodowanie soli kuchennej. Stąd też w naszym kraju od 24 lipca 1996 roku wprowadzony został, zarządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej obowiązek jodowania soli kuchennej. Zarządzenie to znowelizowano w 2000 roku. Zgodnie   z   powyższym   rozporządzeniem   do jodowania soli spożywczej można stosować zarówno jodek potasu (30¬10mg KJ/kg soli), jak i jodan potasu   (39¬13mg   KJO3/kg).  Obowiązek   jodowania   dotyczy  soli w opakowaniach do 1 kg, stosowanej   w gospodarstwie   domowym,  natomiast sól przeznaczona   do   przetwórstwa  środków spożywczych najczęściej nie jest jodowana.

Należy zwrócić jednak uwagę, aby nie podwyższać spożycia oczyszczonej soli kuchennej ogólnodostępnej, nawet dodatkowo jodowanej, gdyż to sprzyja wzrostowi częstości występowania nadciśnienia tętniczego (taka sól to właściwie czysty sód pozbawiony wszystkich wartościowych minerałów o czym pisałam w opracowaniu dotyczącym soli

Jod należy do pierwiastków mało rozpowszechnionych w przyrodzie. Większe jego ilości występują w wodzie morskiej i solankach. Występuje również w produktach spożywczych, jak mleko, jaja, warzywa czy ryby, o ile pochodzą z terenów, gdzie jod występuje w glebie i w wodzie. Są to jednak ilości niepokrywające dziennego zapotrzebowania człowieka. Niedobór jodu w pożywieniu i w wodzie po pewnym czasie może prowadzić do powstania min. wola tarczycy i innych chorób. Aby zapewnić organizmowi regularne przyjmowanie jodu rozpowszechnionego w przyrodzie dla zapewnienia prawidłowego rozwoju i funkcjonowania organizmu człowieka oraz utrzymywania dobrego stanu zdrowia, powinno się zdecydowanie dążyć do częstego spożywania produktów bogatych w jod jak wody jodowane, czy sól kamienna naturalnie jodowana. 

Mineralne wody lecznicze w których jod występuje naturalnie -  korzystnie wpływają na niedoczynność tarczycy, schorzenia układu pokarmowego, w szczególności choroby błony śluzowej żołądka, zaburzenia wydzielania żółci oraz wspomaganie pracy układu krążenia ze wskazaniem na uszkodzenie mięśnia sercowego oraz miażdżycę itd. Wody mineralne są nieocenionym towarzyszem diety na prawidłową podaż jodu oraz przy cukrzycy.

Problematykę tarczycy porusza w swoich filmach fundacja JakMotyl
Oczywiście można również uzupełniać niedobory jodu za pomocą płynu Lugola (jod słabo rozpuszcza się w wodzie, ale jest dobrze rozpuszczalny w wodnym roztworze jodku potasu (płyn Lugola), a także w alkoholach, chloroformie i innych rozpuszczalnikach organicznych). Nie każdy jednak chce eksperymentować z roztworami, które samodzielnie trzeba przygotować. 

Dobowe zapotrzebowanie jodu dla zdrowego człowieka nie jest duże, to około 200 mikrogramów. Należy jednak pamiętać, że w niektórych regionach nie jest on łatwo dostępny. Tak jak napisałam już wcześniej, jod jest co prawda dodawany do soli, ale tej oczyszczonej, a więc niezdrowej. Soli takiej w zdrowej diecie nie warto stosować (o soli więcej pisałam tutaj). Warto również wiedzieć, że niektóre warzywa głównie z rodziny krzyżowych (np. kapusta) zawierają rodanki, które działając antagonistycznie do jodków, mogą pogorszyć przebieg niektórych schorzeń tarczycy.

Jod jest również dostępny w wielu preparatach, na iHerb jod znajdziecie go tutaj

Również bardzo ciekawe informacje o stosowaniu jodu można znaleźć w prezentacji lek. med. Anny Stobierskiej - pt. Jod zapomniany pierwiastek - Polecam!

Pozdrawiam
Eluszka

Źródła:
http://www.ujk.edu.pl/org/sknkalcyt/ourworks/26.pdf 
http://ign.org/cm_data/2009_Szybinski_Iodine_prophylaxis_in_Poland_in_the_light_of_the_WHO_rec_on_reduction_of_he_daily_saly_intake_ED.pdf
http://ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2013/1/BR%201-2013%20-%20s.%20053-065.pdf
http://www.pis.gov.pl/userfiles/file/BZ/badanie%20zywnosci/jod%20w%20soli.pdf 
http://www.hashimoto.pl/images/prezentacje/2015.04.11%20-%20Krakow/jod.pdf 
http://www.mamz.pl/almanach/skrypty/pokazy/ebook_skladniki_mineral.pdf 
https://pl.wikipedia.org/wiki/Jod 
https://www.youtube.com/watch?v=PDJPXG47cBE - wykład o hashimoto

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Jod to zapomniany pierwiastek ? Sprawdź jak wiele od niego zależy!
Jod to zapomniany pierwiastek ? Sprawdź jak wiele od niego zależy!
Jod to pierwiastek potrzebny do produkcji nie tylko hormonów tarczycy, ale również i tkanek pozatarczycowych, trzustki, wątroby, błony śluzowej żołądka, jelit, śluzówki nosa, gardła, krtani, gruczołów łzowych, ślinianki, łożyska, gruczołów piersiowych, jajników, prostaty, nadnerczy, kosmków nerwowych, mięśni, tkanki tłuszczowej, skóry i komórek krwi. Dowiedz się co jod może zrobić dla Ciebie
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjgBkrSuGRBidYHgGn8FDtvb2Iz04fK5H9mCmlNYsZs4_WFYjWzyuhrJF1SXvG7xRiyNUVEUktStKr1fENucc6er9Kj9YowKB4uAzcpYi4IRmYe04FXTCdzdiFGkuzBJvOGnx7qA3FWrGQ_/s400/Fotolia_55169429_S.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEjgBkrSuGRBidYHgGn8FDtvb2Iz04fK5H9mCmlNYsZs4_WFYjWzyuhrJF1SXvG7xRiyNUVEUktStKr1fENucc6er9Kj9YowKB4uAzcpYi4IRmYe04FXTCdzdiFGkuzBJvOGnx7qA3FWrGQ_/s72-c/Fotolia_55169429_S.jpg
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2015/08/jod-to-zapomniany-pierwiastek-sprawdz-jak-wiele-od-niego-zalezy.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2015/08/jod-to-zapomniany-pierwiastek-sprawdz-jak-wiele-od-niego-zalezy.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy