Czosnek - naturalny antybiotyk! | WikiRose blog

Czosnek - naturalny antybiotyk!

Czosnek znany jest od wielu wieków, był używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych, posiada wiele korzystnych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, antymiażdżycowo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym.

Czosnek znany jest od wielu wieków, był używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych,  posiada wiele korzystnych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, antymiażdżycowo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym. 
Grafika posta - photo credit: funadium via photopin cc
Niestety allicyna ma postać lotną i najwięcej tego organicznego związku znajduje się jedynie w świeżo zerwanym czosnku – maksymalnie do trzech tygodni po zbiorze. Naukowcy porównali moc allicyny do penicyliny i okazało się, że stosunek jest 1:15, czyli 1 mg allicyny ma moc działania 15 mg penicyliny. Główną zaletą czosnku jest jego wpływ na utrzymanie równowagi mikrobiologicznej jelit. Wspomaga układ odpornościowy, i oddechowy. Wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi.  Czosnek wykazuje silne działanie oczyszczające krew z produktów przemiany materii. Posiada właściwości antyoksydacyjne. Korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi oraz na prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Poprawia trawienie, wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz podwyższa ogólną sprawność, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Antybakteryjne działanie czosnku pomaga zapobiec chorobie nowotworowej, liczne badania sugerują, że czosnek blokuje przemiany komórek mogące prowadzić do nowotworu, i wręcz może niszczyć komórki rakowe, które już się pojawiły. Czosnek dzięki swoim właściwościom odbudowuje zniszczoną florę bakteryjną w jelitach po przebytych kuracjach antybiotykowych. Również liczne badania wykazały, że czosnek ma pozytywny wpływ na metabolizm węglowodanów, zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.

Czosnek jest skutecznym lekarstwem na większość dopadających nas chorób, może być stosowany przez dzieci, dorosłych  oraz osoby starsze, jednak większość osób rezygnuje z jego spożycia, ponieważ kojarzy się z niezbyt przyjemnym zapachem. Warto jednak przełamać się i wprowadzić czosnek do swojego jadłospisu lub można korzystać ze sprawdzonych suplementów diety.

Jeśli jednak ktoś zdecyduje się spożywać świeże ząbki czosnku, może próbować poniżej wskazanymi metodami (które przez lata stosowali ludzie) pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Oto niektóre z metod:
  • żucie zielonej natki pietruszki lub goździków;
  • zjedzenie łyżeczki miodu, jabłka, ziarnka palonej kawy;
  • popijanie jogurtem lub mlekiem;
  • popijanie czerwonym winem.
Ponadto czosnek doskonale działa w leczeniu wszystkich chorób infekcyjnych i zakaźnych, przy przeziębieniu, bólach gardła, zapaleniu migdałków, kaszlu,  grypie,  pleśniawkach jamy ustnej, oraz do walki z gronkowcem, innymi bakteriami, wirusami, grzybicą i robakami.  Wspomaga leczenie biegunek, nieżytu żołądka, jelit, w zapaleniu okrężnicy. Stymuluje pocenie się, oczyszcza układ oddechowy i skórę. Spowalnia procesy starzenia, poprawia funkcjonowanie mózgu w starszym wieku ochraniając neurony. Działa na obniżenie poziomu ciśnienia krwi, wpływa na wydzielanie serotoniny, działa uspokajająco ułatwia zasypianie, odtruwa, hamuje rozwój guzów nowotworowych. 

photo credit: CarbonNYC via photopin cc

Korzystny wpływ czosnku na stan zdrowia znany jest od wielu wieków. Wyryte tablice, odkryte na piramidzie w Gizeh liczą sobie 4500 lat. wg nich, przy budowie niewolnicy otrzymywali czosnek, aby „mieli serce i odwagę” do pracy oraz by byli „strzeżeni przed chorobami”. Egipcjanie podawali go budowniczym piramid dla wzmocnienia sił. Czosnek był także uwzględniany w diecie rzymskich żołnierzy. Arabowie wykorzystywali go do leczenia ran i owrzodzeń. W średniowieczu czosnek stanowił podstawę leczenia przeciwepidemicznego. W okresie „zarazy” był spożywany lub używany do nacierania ciała i noszony jako amulet. Słowianie zawieszali go nad wejściem do chat. Lekarze polowi podczas obu wojen światowych stosowali czosnek do odkażania ran. Stosowano go po ukąszeniu owadów, na trudno gojące się rany, jako środek przeciwtasiemcowy. Już dawno stwierdzono, że czosnek hamuje rozwój bakterii i grzybów. Często był stosowany w chorobach płuc, górnych dróg oddechowych, zakażeniach przewodu pokarmowego i skóry. Wykazał skuteczność w leczeniu zakażeń kanałów korzeniowych zębów i w zapaleniu ozębnej. Preparaty z czosnku mogą być stosowane w leczeniu różnych zakażeń w obrębie jamy ustnej, górnych i dolnych dróg oddechowych, przewodu pokarmowego, ran oparzeniowych, owrzodzeń podudzi i ran pooperacyjnych. Przeprowadzone badania wskazują na dużą aktywność przeciwdrobnoustrojową czosnku. Do dzisiaj używany jest on w leczeniu grzybicy stóp, gruźlicy i nadciśnieniu, nie wspominając o przeziębieniach i kaszlu o rozmaitym podłożu.

Czosnek pochodzi z Azji (prawdopodobnie z Chin lub Syberii). Chińską nazwę suan oznaczającą czosnek zanotował Konfucjusz między XI a VII wiekiem p.n.e. W V wieku p.n.e zapisany został w klasyfikacji roślin leczniczych przez chińskiego poetę, lekarza i przyrodnika Tao Hong-Jinga. Główki czosnku znajdują się na malowidłach wewnątrz piramidy Cheopsa, w pałacu Knossos na Krecie oraz w ruinach Pompei i Herakulanum. W stanie dzikim występuje na całej półkuli północnej, przede wszystkim w strefie umiarkowanej. Gatunkiem typowym jest czosnek pospolity (Allium sativum L.)

Co mówi nauka? 
Czosnek należy do rodziny amarylkowatych i jest bardzo rozpowszechniony na świecie. Istnieje około 260 gatunków tej rośliny, w samej tylko Polsce – 16 (m.in. niedźwiedzi, zielony, wężowy, dziki), choć nasze uprawy to głównie czosnek pospolity – Allium sativum. Jego pobratyńcami są takie warzywa jak: cebula, szczypiorek, por, siedmiolatka, szalotka, które nie mają jednak takich jak czosnek właściwości. Rośnie on prawie we wszystkich strefach klimatycznych, choć ze względu na glebę upodobał sobie Hiszpanię, Turcję, Egipt czy Indie. 

Masło czosnkowe:
  • 2 ząbki czosnku,
  • 4 łyżki masła,
  • sól,
  • pieprz,
  • szczypiorek.
Masło wyjąć z lodówki i odstawić na kilka minut, aby zmiękło w temperaturze pokojowej. Ząbki czosnku obrać, wycisnąć przez praskę. Szczypiorek umyć wodą mineralną i drobno pokroić. Masło ugnieśćwidelcem i zmieszać z czosnkiem i szczypiorkiem. Doprawić solą i pieprzem. Podawać z grzankami lub jako dodatek do innych potraw.


Suplementy diety czyli czosnek dla osób, które nie lubią czosnku: 

Aby uniknąć nieprzyjemnego oddechu po spożyciu czosnku oraz w przypadku dzieci, można rozważyć spożywanie go w formie suplementów diety. Jeśli nie macie sprawdzonego dobrego preparatu, a zależy Wam, aby czosnek wprowadzić do swojej diety to polecam bardzo duży wybór produktów na iHERB, zawarty w nich czosnek jest w postaci bezzapachowej dzięki odpowiedniej żelowej strukturze kapsułki, która jednocześnie zapewnia maksymalną skuteczność tego preparatu. Kapsułka takiego preparatu zawiera koncentrat olejku czosnku, który zawiera ponad 200 różnych biologicznie aktywnych substancji min. witaminy, minerały, aminokwasy i enzymy. Jego probiotyczne działanie i składniki aktywne są skutecznie wykorzystywane od wielu lat do walki z wirusami i bakteriami. Jedna kapsułka z koncentratem zwykle odpowiada sile działania jednej małej główki czosnku.

Polecane z iHERB - wyciąg czosnku i pietruszki:
Bluebonnet Nutrition, Garlic & Parsley, 250 Veggie Softgels
Solgar, Garlic Parsley, 250 Tablets
Pozostałe z czosnkiem

Przepis na kiszony czosnek - cudowny eliksir zdrowia - znajdziesz tutaj

Artykuły naukowe:
Czosnek jako zioło kształtujące właściwości prozdrowotne

COMMENTS

Podziękowanie


Jeżeli już zapisałeś się na newsletter bloga, to chciałabym Ci za to serdecznie podziękować i jak zwykle mam dla Ciebie coś dodatkowego w formacie PDF. Proszę odwiedź stronę dla subskrybentów, której adres otrzymałeś/aś po zapisaniu się na newsletter. Jeśli jeszcze się nie zapisałeś/aś, zapraszam :)
Pozdrawiam serdecznie Eluszka

Nazwa

5-HTP,1,akcja edukacyjna,1,alergie,1,aminokwasy,1,angiogeneza,1,antybiotyki,4,antyoksydanty,6,aronia,2,Atlas odżywczy,1,awokado,2,B complex,1,Barbara Janysek,1,bezsenność,1,białko,1,bioflawonoidy,1,biznes,1,blizny,1,blog,1,błonnik,1,borówki,1,brokuły,1,bułki,2,burak czerwony,1,Butejko,1,C 1000 Plus,2,chleb,3,chleb na zakwasie,2,chleb orkiszowy,3,chleb tradycyjny,2,cholesterol,4,chrzan,1,ciabatta,1,ciśnienie,2,CoQ10,1,cukinia,1,cukrzyca,1,cupsell,1,cyjanokobalamina,1,cytrusy,1,cytryna,1,czarny bez,2,czosnek,4,depresja,7,dieta,2,dieta ketogeniczna,1,DIY,1,dr Ewa Dąbrowska,1,dr Ozimek,4,dynia,1,działanie,1,dzieci,2,dzika róża,3,Dżem truskawkowy,2,Ewunia Małgorzata,1,fast food,1,film,3,filtry,1,garlic caps,1,glutation,1,gluten,2,Gosia B-D,2,goździk,1,grzybice,1,grzyby,1,HCL,1,herbata,1,himalaya,1,homocystaina,3,IBS,1,iHerb.com,5,imbir,1,infografika,1,inozytol,1,Iza Dobrowolska,2,jagody,1,jajko,4,jajko gotowane,1,Jamie Oliver,1,jarmuż,1,jedzenie,5,jelita,8,Jerzy Zięba,1,jod,1,joga,1,kapusta,1,karotenoidy,1,kasza,1,kasza gryczana,1,kasza jaglana,2,kefir,1,kiszonki,3,kleszcz,1,kobalamina,1,kod rabatowy,1,koenzym Q10,2,kokos,1,koktail truskawkowy,1,kolagen,1,konkurs,3,kosmetyki naturalne,1,Koszyk iHerb,1,kremy,1,krew,1,Krystyna Dajka,1,krzem,1,książka,9,kuchnia,1,kuracje,2,kurki,1,kurkuma,2,kurkumina,1,kwas foliowy,2,kwas L-askrobinowy,3,kwas masłowy,1,kwas solny,1,kwasy omega,2,l-lizyna,1,Laurum,1,lecytyna,1,lifehack,1,likopen,1,liposomalna witamina C,2,lit,1,luteina,1,magnez,3,maliny,1,Malwina Taborowska,1,marchew,1,Marcin,1,marmolada,1,Mateusz Żłobiński,1,mąka orkiszowa,5,medycyna komórkowa,1,medycyna mitochondrialna,2,miażdżyca,5,mięta,1,mikotoksyny,1,minerały,2,miód,3,miód manuka,1,modlitwa,1,mydło,1,myślę pozytywnie,4,nadciśnienie,1,naleśniki,1,nastawienie,2,nauka,1,nawyk,1,nerwica,2,niestrawność,1,now foods,1,nowotwory,2,nubian,1,ocet,1,ocet jabłkowy,2,oczyszczenie,2,odchudzanie,2,oddychanie,1,odkwaszanie,1,odporność,9,odrobaczanie,1,odtruwanie,1,odżywianie,4,ogórki,1,oleje,1,Omega 3,3,Omega 6,2,opinie,10,opracowania,1,orkisz,8,orzechy,1,osteoporoza,1,ostropest plamisty,2,otyłość,1,owoce,6,PABA,1,papryka,1,paraprotex,1,pasożyty,5,pasta do zębów,1,paznokcie,1,piec chlebowy,1,piernik,1,Pierogi z borówkami,1,pietruszka,1,pigwa,1,pleśń,1,podsumowanie,2,podświadomość,1,pokrzywa,1,polecam,4,polifenole,2,pomidory,2,porady,5,porzeczka,1,porzeczki,2,post,1,post Daniela,1,powietrze,1,Probiotyk,7,profilaktyka,5,prosto z ogrodu,24,przemiana,1,Przemysław Lipiecki,2,przepisy,28,przetwory,8,przeziębienie,1,przyprawy,2,psyche,4,psychodietetyka,2,PZWL,1,Radosław Podruczny,2,Rafał,1,rajskie jabłka,1,rak,2,recenzja książki,9,refluks,2,regulacja PH,1,resweratrol,1,rogaliki,1,rokitnik,1,różeniec górski,1,rukola,2,rumianek,1,salatki,1,sałata,1,sałatka,1,sałatki,2,samopoczucie,1,selen,1,serce,4,serotonina,1,składniki pożywienia,1,skóra,3,skrzyp polny,1,slider,5,sok z cytryny,1,solgar,1,sód,1,sól,2,sól himalajska,1,sól kamienna,2,sól kłodawska,1,sól morska,1,spalanie od góry,1,spirulina,2,stress management,1,Superfoods,16,suplementacja,19,syrop,1,szafran,1,szczawa,1,śliwki,1,śniadanie,1,świdośliwa,1,Święta,1,TED,2,terapie,2,tlen,1,tłuszcze,2,trawienie,1,trądzik,1,truskawki,4,Uffe Ravnskov,1,układ nerwowy,2,układ trawienny,4,uroda,1,uwaga,2,Vivante,1,wakacje,1,Walter Hartenbach,1,wapń,1,warzywa,5,wątroba,2,węglowodany,1,wiedza,6,wino,2,winosok,1,witamina B,5,witamina B12,1,Witamina C,8,witamina D,5,witamina K2-MK7,4,witaminy,13,witaminy zakupy,1,włosy,1,woda,5,Wojciech Kubica,1,Wojciech Ozimek,3,wpis gościnny,21,wyniki badań,1,wywiad,1,zakupy,2,zakwaszene żołądka,3,zatrucia pokarmowe,2,zdrowie,79,zespół jelita drażliwego,2,zgaga,2,zielona herbata,1,zioła,6,zmęczenie,1,zmiana,1,znaczenie suplementów,3,życzenia,1,żywność,4,
ltr
item
WikiRose blog: Czosnek - naturalny antybiotyk!
Czosnek - naturalny antybiotyk!
Czosnek znany jest od wielu wieków, był używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych, posiada wiele korzystnych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, antymiażdżycowo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhQdaGDfQ2aYgcZo839lTsLuN6t35NLtDrwrNvkM4FT65pyuFClpd409HnLBLkLxxj4BOQfxuoTgWTqJSJ6Mnldm_iIV2AvOkeSPUU4kM8_7q8ocvrr9pwSOMCY0L-jbn4-ecbR8soEogR1/s320/medium_530420892.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhQdaGDfQ2aYgcZo839lTsLuN6t35NLtDrwrNvkM4FT65pyuFClpd409HnLBLkLxxj4BOQfxuoTgWTqJSJ6Mnldm_iIV2AvOkeSPUU4kM8_7q8ocvrr9pwSOMCY0L-jbn4-ecbR8soEogR1/s72-c/medium_530420892.jpg
WikiRose blog
https://www.wikirose.pl/2013/09/czosnek-naturalny-antybiotyk.html
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/
https://www.wikirose.pl/2013/09/czosnek-naturalny-antybiotyk.html
true
4766484215648685039
UTF-8
Loaded All Posts Nie znaleziono posta ZOBACZ WSZYSTKO Czytaj więcej Odpowiedz Cancel reply Skasuj By Home STRONY POSTY Zobacz Wszystko REKOMENDOWANE LABEL ARCHIWUM SZUKAJ WSZYSTKIE POSTY Nie znaleziono postów pasujących do zapytania Powrót Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Nie Pon Wt Śr Czw Pt Sob Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień St Lut Marz Kw Maj Maj Czer Lip Sier Wrz Paź Gr Teraz 1 temu $$1$$ minutes ago 1 godzinę temu $$1$$ hours ago Wczoraj $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago więcej niż 5 tygodni temu Followers Follow TREŚĆ PREMIUM Udostępnij aby odbezpieczyć Skopiuj cały kod Zaznacz cały kod All codes were copied to your clipboard Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy