Czosnek znany jest od wielu wieków, był używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych, posiada wiele korzystnych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, antymiażdżycowo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym.
Czosnek znany jest od wielu wieków, był używany od najdawniejszych czasów w medycynie ludowej do leczenia chorób zakaźnych, posiada wiele korzystnych właściwości, które pozytywnie wpływają na nasz organizm. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo, przeciwgrzybiczo, antymiażdżycowo, przeciwalergicznie oraz przeciwnowotworowo. Główną substancją czynną czosnku jest allicyna, która charakteryzuje się działaniem antybiotycznym.
Grafika posta - photo credit: funadium via photopin cc
Niestety allicyna ma postać lotną i najwięcej tego organicznego związku znajduje się jedynie w świeżo zerwanym czosnku – maksymalnie do trzech tygodni po zbiorze. Naukowcy porównali moc allicyny do penicyliny i okazało się, że stosunek jest 1:15, czyli 1 mg allicyny ma moc działania 15 mg penicyliny. Główną zaletą czosnku jest jego wpływ na utrzymanie równowagi mikrobiologicznej jelit. Wspomaga układ odpornościowy, i oddechowy. Wywiera pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, rozszerza naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Czosnek wykazuje silne działanie oczyszczające krew z produktów przemiany materii. Posiada właściwości antyoksydacyjne. Korzystnie wpływa na poziom cholesterolu we krwi oraz na prawidłowe funkcjonowanie wątroby. Poprawia trawienie, wzmacnia naturalne mechanizmy obronne organizmu oraz podwyższa ogólną sprawność, zarówno fizyczną jak i psychiczną. Antybakteryjne działanie czosnku pomaga zapobiec chorobie nowotworowej, liczne badania sugerują, że czosnek blokuje przemiany komórek mogące prowadzić do nowotworu, i wręcz może niszczyć komórki rakowe, które już się pojawiły. Czosnek dzięki swoim właściwościom odbudowuje zniszczoną florę bakteryjną w jelitach po przebytych kuracjach antybiotykowych. Również liczne badania wykazały, że czosnek ma pozytywny wpływ na metabolizm węglowodanów, zwiększa wrażliwość komórek na insulinę.
Czosnek jest skutecznym lekarstwem na większość dopadających nas chorób, może być stosowany przez dzieci, dorosłych oraz osoby starsze, jednak większość osób rezygnuje z jego spożycia, ponieważ kojarzy się z niezbyt przyjemnym zapachem. Warto jednak przełamać się i wprowadzić czosnek do swojego jadłospisu lub można korzystać ze sprawdzonych suplementów diety.
Jeśli jednak ktoś zdecyduje się spożywać świeże ząbki czosnku, może próbować poniżej wskazanymi metodami (które przez lata stosowali ludzie) pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Oto niektóre z metod:
- żucie zielonej natki pietruszki lub goździków;
- zjedzenie łyżeczki miodu, jabłka, ziarnka palonej kawy;
- popijanie jogurtem lub mlekiem;
- popijanie czerwonym winem.
Korzystny wpływ czosnku na stan
zdrowia znany jest od wielu wieków. Wyryte tablice, odkryte na piramidzie w
Gizeh liczą sobie 4500 lat. wg nich, przy budowie niewolnicy otrzymywali
czosnek, aby „mieli serce i odwagę” do pracy oraz by byli „strzeżeni przed
chorobami”. Egipcjanie podawali go budowniczym piramid dla wzmocnienia sił. Czosnek był także uwzględniany w diecie rzymskich żołnierzy. Arabowie
wykorzystywali go do leczenia ran i owrzodzeń. W średniowieczu czosnek stanowił
podstawę leczenia przeciwepidemicznego. W okresie „zarazy” był spożywany lub
używany do nacierania ciała i noszony jako amulet. Słowianie zawieszali go nad
wejściem do chat. Lekarze polowi podczas obu wojen światowych stosowali czosnek do odkażania ran.
Stosowano go po ukąszeniu owadów, na trudno gojące się rany, jako środek przeciwtasiemcowy.
Już dawno stwierdzono, że czosnek hamuje rozwój bakterii i grzybów. Często był
stosowany w chorobach płuc, górnych dróg oddechowych, zakażeniach przewodu
pokarmowego i skóry. Wykazał skuteczność w leczeniu zakażeń kanałów korzeniowych
zębów i w zapaleniu ozębnej. Preparaty z czosnku mogą być stosowane w leczeniu
różnych zakażeń w obrębie jamy ustnej, górnych i dolnych dróg oddechowych,
przewodu pokarmowego, ran oparzeniowych, owrzodzeń podudzi i ran
pooperacyjnych. Przeprowadzone badania wskazują na dużą aktywność
przeciwdrobnoustrojową czosnku. Do dzisiaj używany jest on w leczeniu grzybicy
stóp, gruźlicy i nadciśnieniu, nie wspominając o przeziębieniach i kaszlu
o rozmaitym podłożu.
Czosnek pochodzi z Azji (prawdopodobnie z Chin lub Syberii). Chińską nazwę suan oznaczającą czosnek zanotował Konfucjusz między XI a VII wiekiem p.n.e. W V wieku p.n.e zapisany został w klasyfikacji roślin leczniczych przez chińskiego poetę, lekarza i przyrodnika Tao Hong-Jinga. Główki czosnku znajdują się na malowidłach wewnątrz piramidy Cheopsa, w pałacu Knossos na Krecie oraz w ruinach Pompei i Herakulanum. W stanie dzikim występuje na całej półkuli północnej, przede wszystkim w strefie umiarkowanej. Gatunkiem typowym jest czosnek pospolity (Allium sativum L.)
Co mówi nauka?
Czosnek należy do rodziny amarylkowatych i jest bardzo rozpowszechniony na świecie. Istnieje około 260 gatunków tej rośliny, w samej tylko Polsce – 16 (m.in. niedźwiedzi, zielony, wężowy, dziki), choć nasze uprawy to głównie czosnek pospolity – Allium sativum. Jego pobratyńcami są takie warzywa jak: cebula, szczypiorek, por, siedmiolatka, szalotka, które nie mają jednak takich jak czosnek właściwości. Rośnie on prawie we wszystkich strefach klimatycznych, choć ze względu na glebę upodobał sobie Hiszpanię, Turcję, Egipt czy Indie.
Masło czosnkowe:
- 2 ząbki czosnku,
- 4 łyżki masła,
- sól,
- pieprz,
- szczypiorek.
Suplementy diety czyli czosnek dla osób, które nie lubią czosnku:
Polecane z iHERB - wyciąg czosnku i pietruszki:
Bluebonnet Nutrition, Garlic & Parsley, 250 Veggie Softgels
Solgar, Garlic Parsley, 250 Tablets
Pozostałe z czosnkiem
Przepis na kiszony czosnek - cudowny eliksir zdrowia - znajdziesz tutaj
Artykuły naukowe:
Czosnek jako zioło kształtujące właściwości prozdrowotne
Czosnek pospolity (Allium sativum L.) – cenna roślina przyprawowo-lecznicza
Przeciwdrobnoustrojowe działanie czosnku ( Allium sativum L.)
Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część III
Źródła:
wikipedia.pl
scholar.google.com
schoolar.google.com
Przeciwdrobnoustrojowe działanie czosnku ( Allium sativum L.)
Żywienie w profilaktyce nowotworów. Część III
Źródła:
wikipedia.pl
scholar.google.com
schoolar.google.com
COMMENTS