Pasjonat pszczelarstwa, Pan Przemysław Lipiecki wyjaśni nam w poście czym zajmują się pszczoły i jakie produkty dzięki ich pracy pozyskujemy. Będziecie zaskoczeni jak dużo potrafią dać człowiekowi te dzielne owady.
Każdy z nas wie, że pszczoły zapylają. Coraz częściej słyszymy, że pszczoły masowo giną i że z roku na rok jest coraz mniej rodzin pszczelich. Któż z nas nie słyszał o miodzie pszczelim. Jest to najbardziej znany produkt wytwarzany przez pszczoły miodne. Innym również znanym produktem jest pyłek pszczeli. I to by było na tyle co o produktach pszczelich wie przeciętny Kowalski. Acha jeszcze wie, że pszczoły gryzą. W tym miejscu należy się małe wyjaśnienie. Otóż pszczoły nie gryzą. Pszczoły żądlą. Z tym żądleniem to jest tak, że pszczoła żądli tylko raz i niestety umiera. Tak- pszczoła umiera!
Obraz posta - autor zdjęcia: Przemysław Lipiecki
Wróćmy jednak do produktów które wytwarzają – produkują pszczoły. Skoro pszczoła żądli tzn., że produkuje jad pszczeli, który służy do obrony przez intruzami. Tak więc mamy kolejny produkt pszczeli.
Autor zdjęcia: Przemysław Lipiecki
Szczególną uwagę należy zwrócić na to, że rodzina pszczela to samowystarczalny, niezwykle inteligentny organizm, na który składają się pszczoły robotnice, trutnie oraz matka pszczela zwana królową. Ta ostatnia swój początek bierze z dokładnie takiego samego jajeczka jak i pszczoła robotnica. Istotny szczegół tkwi w sposobie jej odżywiana. Matka pszczela żywiona jest tylko i wyłącznie mleczkiem pszczelim. Będąc larwą dosłownie pływa w mleczku pszczelim, który stanowi kolejny produkt wytwarzany przez pszczoły.
Aby ten super organizm jakim jest rodzina pszczela mógł funkcjonować pszczoły potrzebują surowca, który zapewni im ochronę przed szkodliwymi bakteriami, grzybami, wirusami i innymi mikroorganizmami. Do tego celu wykorzystywany jest kit pszczeli czyli propolis. Słowo to w języku greckim oznacza „przedmurze miasta”. Propolis jest więc kolejnym produktem wytwarzanym przez pszczoły.
Do budowy gniazda pszczołom służy ich wydzielina pochodząca z gruczołów woskowych czyli wosk pszczeli. Ma on również wiele cennych właściwości, które my ludzie wykorzystujemy. Ponadto bardzo cenne dla nas ludzi jest również powietrze pochodzące z ula.
Co zatem jeszcze wytwarzają pszczoły. W tym miejscu należy wrócić do początku i zwrócić uwagę na to, że pyłek pszczeli nie jest produktem pszczelim. Pszczoły zbierają nektar z kwiatów i produkują miód. Idąc tym tropem pszczoły zbierają pyłek z kwiatów i robią pierzgę pszczelą. Pyłek kwiatowy jest zaledwie półproduktem, który my pszczelarze możemy w dość łatwy sposób pozyskać stosując poławiacze.
Pierzga pszczela to już podobnie jak i miód pszczeli, produkt niezwykle zaawansowany technologicznie. O ile pyłek pszczeli można pozyskiwać masowo, to już pierzga wymaga mozolnej ręcznej pracy.
Autor zdjęcia: Przemysław Lipiecki
Czy znacie i stosujecie wszystkie produkty pszczele?
Wróćmy jednak do miodów- przedstawię najbardziej znane gatunki:
Miód rzepakowy - zawiera najwięcej glukozy oraz aminokwasów. Znany jest głównie w postaci skrystalizowanej od koloru białego do kremowego. Z powodu dużej zawartości glukozy polecany w stanach zmęczenia fizycznego i psychicznego.
Miód akacjowy należy do tych, które najdłużej pozostają w postaci patoki, czyli płynnej. Zawiera dużo fruktozy i dlatego może być spożywany przez chorych na cukrzycę. Jest to miód najbardziej lubiany przez dzieci.
Miód gryczany z kolei uwielbiany jest przez cukierników, gdyż znakomicie wpływa na kolor oraz smak wypieków. Jest to miód najbardziej bogaty w enzymy, ma bardzo specyficzny smak i niestety dlatego przez człowieka jest najczęściej krytykowany. Miód gryczany jest najlepszy do słodzenia kawy, pamiętajmy jednak aby nie dodawać go do gorących napojów.
Miód lipowy to z kolei najbardziej znany i rozpoznawalny z miodów. Jest on bardzo aromatyczny o wyraźnym zapachu kwiatów lipy. Polecany szczególnie przy chorobach układu oddechowego. Zawiera dużo lizozymu czyli enzymu, który ma silne działanie antybiotyczne
Miód chabrowy jest jakby dokończeniem tego co zawiera miód lipowy. Jest to jeden z rzadziej spotykanych miodów, a zarazem o największej zawartości lizozymu, czyli enzymu o którym była mowa przy okazji miodu lipowego. Miód ten najbardziej ze wszystkich miodów wspiera nasz układ odpornościowy.
W mojej Pasiece ze względu na lokalizację pszczoły produkują najwięcej miodu chabrowego i chabrowo-lipowego. To właśnie dzięki tym miodom moi klienci zawdzięczają swoje zdrowie i witalność.
O miodach można tak bez końca, bowiem oprócz kilku omówionych nektarowych są jeszcze spadziowe, te z kolei dzielą się na liściaste i iglaste. Skoro jesteśmy już w lesie przy miodzie spadziowym iglastym to należy na zakończenie wspomnieć o miodzie wrzosowym. Miód ten, to król wśród miodów. Ma on konsystencje galaretowatą i tylko wtedy jest to prawdziwy miód wrzosowy. Ma najwięcej żelaza oraz białka, polecany szczególnie przy chorobach układu moczowego.
Autorem posta jest pasjonat pszczelarstwa mgr inż. Przemysław Lipiecki, właściciel pasieki „Pszczoła DeLord” Więcej informacji o jego pasiece znajdziecie na www.facebook.com/ekomiody
COMMENTS